شنبه 12 فوریه 11 | 19:08

هفتاد و سومین خیمه عاشورایی

در قسمتی از این پرونده به فیلم‌هایی اشاره دارد که بر مبنای داستان‌های شجاعی ساخته شده است؛ فیلم‌های «تویی که نمی‌شناخمت»، «کمین»، «آخرین پرنده، آخرین سنگ»، و «همیشه پای یک زن در میان است» با اقتباس از داستان‌های او ساخته شده است.


تریبون مستضعفین- هفتاد و سومین شماره ماهنامهٔ خیمه در بهمن ماه منتشر شد. در این شماره در بخش هنر و ادبیات آیینی به معرفی آثار و فعالیت‌های سیدمهدی شجاعی پرداخته شده است. در قسمتی از این پرونده به فیلم‌هایی اشاره دارد که بر مبنای داستان‌های شجاعی ساخته شده است؛ فیلم‌های «تویی که نمی‌شناخمت»، «کمین»، «آخرین پرنده، آخرین سنگ»، و «همیشه پای یک زن در میان است» با اقتباس از داستان‌های او ساخته شده است. همچنین به آثاری از وی اشاره شده است که به تفکیک برای بزرگسالان و کودکان تالیف یا ترجمه شده است. «سقای آب و ادب» اثری تازه از ایشان است که خیمه در مورد این اثر، گفتگویی با نویسنده داشته است. «سقای آب و ادب» نخستین رمان زندگی حضرت عباس (ع) است.

در قسمت گزارش در طلبی با عنوان «بازیگری در ترازوی شرع» به بررسی واکنش مراجع و آیات عظام مکارم شیرازی، وحید خراسانی، حسینی زنجانی، علوی گرگانی و… با نمایش چهرهٔ حضرت عباس (علیه السلام) در سریال مختارنامه می‌پردازد. بر اسا این گزارش، در حالیکه مدیر روابط عمومی گفته است از نمایش تصویر حضرت عباس (ع) صرف‌نظر کرده‌اند، داوود میرباقری کارگردان این سریال تاکید کرده است که هنوز تصمیمی مبنی حذف بخش‌های مربرط به حضرت ابوالفضل (علیه السلام) نگرفته است.

در بخش گزارش مطلبی به قلم سید کمال‌الدین دعایی نوشته شده است که به دو روایت‌های در مورد محل دفن سر بریده‌ امام حسین (علیه السلام) می‌پردازد و بنا بر روایتی می‌گوید محل دفن سر حضرت سیدالشهدا هم اکنون محل عبادتگاهی برای سرزمین‌های اشغالی است. این مطلب برگرفته از سایت لس‌آنجلس است که می‌گوید مشهدالحسین (علیه السلام) جایی پشت یک بیمارستان اسراییلی است.

در بخش هنر و ادبیات آیینی درباره سقاخوانی و سقایت در شبیه‌خوانی و تعزیه مطلبی آمده است که دکتر جابر عناصری آن را نگاشته است. در بخش جامعه نیز می‌توانید مطالبی متنوع درباره عتبات عالیات و مسایل مربوط به عراق بخوانید. این راهنما می‌تواند مورد استفاده کسانی قرار گیرد که می‌خواهند برای سفرهای زیارتی به عراق مشرف شوند.

اصول اخلاقی برای رسانه منبر، مروری بر گفتمان تبلیغی امام موسی صدر، پیروزی رسانه‌های کوچک و نیز مسجد نهاد ارتباطی اسلام نام چهار مقاله‌ای هستند که در بخش رسانه منتشر شده‌اند. و در بخش جوان مطالبی درباره هیات‌های مکتوب سخن به میان آمده است و به بررسی نشریات مذهبی برای قشر جوان و نوجوان پرداخته شده است.بررسی تیا‌تر «یک دامان ماه و ستاره» در گفتگو با رحیم نوروزی بازیگر نقش یزید از مطالب دیگری است که در این شماره می‌توانید آن را مطالعه کنید.

ماهنامه خیمه چند سالی است که صاحب امتیازی محمدرضا زایری منتشر می‌شود و به طور تخصصی به موضوع هیات می‌پردازد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: