دوشنبه 14 فوریه 11 | 09:54

«آسمان محبوب»: داستانی نه از جنس ما

در این اثر برخلاف بسیاری فیلم‌های جشنواره فیلم فجر تماشا تماشاچی با موضوع و فضایی جدید مواجه است که انگیزه‌ای دو چندان برای دنبال کردن داستان به او می‌دهد


تریبون مستضعفین – سفر به زمان‌های دیگر چه در خواب و چه در بیداری و برخورد با انسان‌هایی که در گذشته بوده‌اند یا در آینده خواهند آمد دیر زمانی است که توجه بسیاری از فیلمسازان دنیا را به خود جلب کرده است.

داریوش مهرجویی در «آسمان محبوب» داستانی از این جنس که در فضای سنت و فرهنگ ایرانی ارائه می‌دهد.

در این اثر برخلاف بسیاری فیلم‌های جشنواره فیلم فجر تماشا تماشاچی با موضوع و فضایی جدید مواجه است که انگیزه‌ای دو چندان برای دنبال کردن داستان به او می‌دهد، ماجرای دکتری که خود به یک بیماری لاعلاج دچار می‌شود و به درمان‌هایی که تا دیروز برای بیماران تجویز می‌کرده اعتماد نمی‌کند و خود را بامرگ روبرو دیده تصمیم به خود کشی می‌گیرد، ناگهان از روستایی سر در می‌آورد که در آن هم چیز عجیب به نظر می‌رسد. بیننده براحتی برای کشف راز روستا با دکتر همراه شده و به دنبال پاسخ می‌رود.

هر چند بازیگران در این اثر نمایشی نسبتا ضعیف ارائه کرده‌اند اما تازگی موضوع و حضور شخصیت‌های مرموز از خودنمایی این ضعف کاسته است. جلوه‌های ویژه بصری قابل قبول در ایجاد این چنین فضایی به کمک فیلم آمده است.

اما پایان فیلم نمی‌تواند برای ذهن مخاطب قابل قبول نیست و دلیل اصلی آن را می‌توان اصول و چارچوب حاکم بر ذهن مخاطب در برخورد با داستان‌هایی است که در فضاهای ایرانی، اسلامی و سنتی رخ می‌دهد و این پایان را نمی‌تواند توجیه کند، به عبارتی اگر مهرجویی این فیلم را در فضایی غیر ایرانی می‌ساخت شاید برای تماشا چی باور پذیر‌تر بود، و یا اینکه مخاطب این فیلم مخاطب داخلی نمی‌بود تا بتواند بهتر با منطق داستان همراهی کند.

این عدم باور پذیری به دلیل وجود نقاطی مبهم و سوالاتی بی‌پاسخ شدت می‌گیرد، هیچ علتی برای درخشش چشمان عمو غریب مطرح نمی‌شود و این امر تنها برای جلب بیشتر تماشاچی به همراهی با داستان صورت گرفته است. رویارویی مردم روستا با ماشین و موبایل دکتر چندان بویی از تعجب ندارد و وجود برق در روستایی که پنجاه سال پیش بوسیله زلزله از بین رفته است نیز از دیگر جنبه‌هایی است که از یک سو برای عادی ماندن ظاهر روستا به فیلم اضافه شده و از سویی در ‌‌نهایت ایجاد تناقض در ذهن می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: