دوشنبه 14 فوریه 11 | 13:33

ایستادگی ایران در اعدام شوالیه شیطان

امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ (25 بهمن ماه) حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد و این فتوا تا به امروز بر قوت خود باقی است. رهبر معظم انقلاب نیز در سال ۱۳۸۳ حکم امام خمینی را غیر قابل تغییر خواند.


احمد سلمان رشدی (متولد ۱۹ ژوئن ۱۹۴۷ میلادی در بمبئی هند)، در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده است. پدر او بازرگانی هندی است. سلمان رشدی در دانشگاه کمبریج انگلستان تحصیل کرده است. وی تا به حال چندین بار ازدواج کرده است.

پنجمین اثر او کتاب آیات شیطانی است که در کشورهای ایران، هند، پاکستان، بنگلادش، مصر و آفریقای جنوبی رسماً ممنوع اعلام شده است.

امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ (25 بهمن ماه) حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد و این فتوا تا به امروز بر قوت خود باقی است. رهبر معظم انقلاب نیز در سال ۱۳۸۳ حکم امام خمینی را غیر قابل تغییر خواند.

حکم تاریخی حضرت امام خمینی مبنی بر ارتداد سلمان رشدی
بسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون
به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم مؤلف کتاب «آیات شطانی» که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‌باشند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس که در این راه کشته شود، شهید است انشاءالله. ضمنا اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمة الله وبرکاته

صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۲۶۳
زمان: ۲۵ بهمن ۱۳۶۷/ ۷ رجب ۱۴۰۹
مکان: تهران، جماران‏
مخاطب: مسلمانان جهان‏

اطلاعیه دفتر امام در وجوب قتل سلمان رشدى و عدم امکان توبه
بسمه تعالى‏
رسانه‏‌هاى گروهى استعمارى خارجى به دروغ به مسئولین نظام جمهورى اسلامى نسبت مى‏دهند که اگر نویسنده کتاب آیات شیطانى توبه کند حکم اعدام درباره او لغو مى‏گردد. امام خمینى- مدّ ظلّه- فرمودند:
این موضوع صد در صد تکذیب مى‏گردد. سلمان رشدى اگر توبه کند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامى همّ خود را به کار گیرد تا او را به دَرک واصل گرداند.
حضرت امام اضافه کردند:
اگر غیر مسلمانى از مکان او مطلع گردد و قدرت این را داشته باشد تا سریع‌تر از مسلمانان او را اعدام کند، بر مسلمانان واجب است آنچه را که در قبال این عمل مى‏خواهد به عنوان جایزه و یا مزد عمل به او بپردازند.

صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۲۶۸
زمان: ۲۹ بهمن ۱۳۶۷/ ۱۱ رجب ۱۴۰۹
مکان: تهران، جماران‏
مخاطب: ملت مسلمان ایران و مسلمانان جهان‏

بازتاب بین‌المللی فتوای قتل سلمان رشدی بازتاب صدور فرمان قتل سلمان رشدی توسط امام خمینی در میان افراد مختلف متفاوت بود. در این میان برخی از مسلمانان بخصوص در پاکستان با برگزاری تظاهراتی به حمایت از فتوای قتل سلمان رشدی توسط امام خمینی اقدام کردند. توزیع این کتاب خشم مسلمانان جهان را بر انگیخت. در مهرماه سال ۱۳۶۷، مسلمانان هند و پاکستان با تظاهرات علیه سلمان رشدی که خود هندی الاصل و تبعه انگلیس بود، نفرت خود را از انتشار کتاب آیات شیطانی اعلام کردند.

در ۲۵ دی ۱۳۶۷، مسلمانان شهر برادفورد انگلیس، نسخه‌هایی از آیات شیطانی را سوزاندند و در ۲۴ و ۲۵ بهمن‌‌ همان سال در جریان تظاهرات مردم پاکستان و هند علیه این کتاب، دست کم هفت نفر کشته شدند. اما کشورهای اروپایی و آمریکا یکپارچه صدور فتوای قتل توسط رهبر جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

سفرای تمام کشورهای اروپایی از سوی دولت متبوعشان فراخوانده شدند اما پس از مدتی بدون اینکه از آن‌ها خواسته شود به ایران بازگشتند.

از سوی دیگر تعدادی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در اروپا، از کشورهای محل تحصیل خود اخراج گردیدند.

درپی صدور فتوای قتل توسط امام امت اسلامی و اعلام آمادگی برخی مسلمانان در نقاط مختلف جهان، وزارت کشور انگلستان مسئولیت حمایت از سلمان رشدی که شهروندی و اقامت انگلستان را داشت، برعهده گرفت و با گماردن محافظان دولتی از وی حمایت کرد.

محافظت از او پس از صدور حکم حضرت امام بر عهده «اسکاتلند یارد» (پلیس انگلیس) قرار گرفت. هزینه‌های محافظت از او در سال بین یک تا ۱۰ میلیون پوند تخمین زده می‌شود؛ در حدی که یکبار شاهزاده چارلز (ولیعهد انگلستان) اعلام کرد: «سلمان رشدی سرباری پر خرج برای مالیات دهندگان انگلیسی است.»

همچنین شرکت هواپیمایی «بریتیش ایر ویز» حضور رشدی را در هواپیماهای خود تا سال ۱۹۹۸ ممنوع اعلام کرده و شرکت هواپیمایی «ایرکانادا» چند سال پیش سفر رشدی را با پروازهای خود غیرممکن اعلام نمود.

تنها دو سال پس از صدور حکم اعدام بود که سلمان رشدی جرأت سفر به خارج انگلستان را پیدا کرد و با یک هواپیمای جنگی در سال ۱۹۹۱ میلادی برای سخنرانی به دانشگاه کلمبیا در آمریکا رفت و برگشت.

دریافت لقب شوالیه
رشدی در ژوئن سال ۲۰۰۷، از الیزابت دوم، ملکه پادشاهی متحده، به پاس خدماتش به عالم ادبیات، لقب شوالیه دریافت کرد. دولت بلر نام سلمان رشدی نویسنده کتاب توهین آمیز آیات شیطانی را به فهرست کسانی افزود که از ملکه انگلیس لقب شوالیه دریافت کردند. به این ترتیب نام سلمان رشدی که در کتاب خود به دین اسلام و پیامبر آن توهین و احساسات صد‌ها میلیون مسلمان در جهان را جریحه دارد ساخته است در ردیف مفاخر بریتانیا به ثبت رساند.

دولت بلر سلمان رشدی را به دلیل آنچه خدمات وی به ادبیات خوانده مستحق دریافت چنین لقبی معرفی کرده است ولی از دیدگاه جامعه جهانی رشدی نه یک نویسنده آثار ادبی بلکه خالق کتاب توهین آمیز درمورد مقدسات دین اسلام است.

این اقدام باعث واکنش‌های گسترده‌ مثبت و منفی در کشورهای مختلف ازجمله در برخی محافل داخلی انگلیس شد.

در همین ارتباطات سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این اقدام، در کنفرانسی خبری در تهران گفت: «مدال دادن به یکی از منفور‌ترین چهره‌ها در جهان اسلام، نمونه بارزی از ضدیت با اسلام در میان مقامات ارشد بریتانیاست».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: