چهارشنبه 16 فوریه 11 | 14:41

آمادگی جوانان سعودی برای انقلاب ضد نظام پادشاهی

نویسنده و پژوهشگر سیاسی عربستانی با اشاره به اخبار ضد و نقیض از سلامت ملک عبدالله و انقلاب مردم تونس و مصر و تجمعات انقلابی در سایر کشورهای منطقه گفت که عربستان از نظر دموکراسی نسبت به سایر کشورهای عربی در بدترین وضع است و جوانان عربستانی نیز در آستانه انقلاب هستند.


نویسنده و پژوهشگر سیاسی سعودی با اشاره به وجود برخی اطلاعات درباره بدترشدن وضعیت سلامتی پادشاه عربستان در کنار شایعه‌های درگذشت او، از آمادگی جوانان این کشور برای آغاز حرکتهای اعتراض آمیز و انقلاب ضد نظام پادشاهی و موروثی خبر داد.

فواد ابراهیم شامگاه سه شنبه در گفت‌و‌گو با شبکه العالم اظهار داشت: از ۱۰ روز پیش اخبار و گزارش‌هایی رسیده است که یک شخصیت بلند پایه سعودی قصد داشت برای دیدار پادشاه عربستان به مغرب سفر کند، اما از او خواسته شده است سفر خود را به تاخیر بیاندازد، بدون آنکه دلیل این امر اعلام شود.

ابراهیم افزود: این فرد باتوجه به این درخواست به این نتیجه رسید که حال پادشاه بسیار وخیم است، در حالی که شایعاتی هم درباره درگذشت او منتشر شده بود.

وی تاکید کرد: دیروز اطلات تایید نشده‌ای از خانواده پادشاه عربستان رسید مبنی بر اینکه حال پادشاه بسیار وخیم شده و یک تیم پزشکی برای مراقبت از او از آمریکا دعوت شده‌اند.

وی گفت: این منابع اعلام کردند، تحرکات غیرمعمولی بین خانواده و نزدیکان پادشاه عربستان وجود دارد که نشان می‌دهد حادثه مهمی در اغادیر مغرب بر سر پادشاه آمده است و احتمال دارد تحولات بسیار حساسی در داخل عربستان روی دهد؛ به ویژه آنکه اختلافات درباره مساله جانشینی هنوز حل نشده است.

ابراهیم تاکید کرد: کشمکش بین شاخه‌های مختلف خاندان حاکم برای در دست گرفتن قدرت در عربستان سعودی، بین شاخه ملک عبدالله و شاخه السدیری خواهد بود، که در آینده گسترده‌تر خواهد شد.

ابراهیم خاطرنشان کرد: همچنین پیش بینی می‌شود که انقلابهای مصر و تونس موجب افزایش بلندپروازی دیگر شاخه‌های به حاشیه کشانده شده خاندان حاکم سعودی، برای در دست گرفتن قدرت شود.

این نویسنده سعودی اظهار داشت: تصمیم شاهزاده نایف برای تظاهر به اینکه اکنون پادشاه عربستان است، خشم بسیاری از شاخه‌های خاندان حاکم را برانگیخته است.

وی تاکید کرد: بیشتر مردم عربستان آماده‌اند تا وارد جنبشی اعتراض آمیز برای تغییر معادلات هستند.

ابراهیم گفت: ملت امروز به اندازه کافی آماده شده است که برای قدرت و استقلال خود تلاش کند، و به صورت واقعی در تصمیم گیری‌ها و اداره کشور بدون قیمومت هیچ طرف دیگر، شرکت کند.

وی پیش بینی کرد که انقلاب عربی بعدی در کشور عربستان سعودی صورت گیرد.

ابراهیم افزود: حدود ۵۲ درصد از جمعیت عربستان را جوانان تشکیل می‌دهند، آن هم در کشوری که حدود ۳ هزار میلیارد ریال سعودی (تقریبا ۸۵۰ میلیارد دلار) فساد وجود دارد، و این درحالی است که ۷۸ درصد از مردم هیچ مسکنی ندارند، و درآمد کارگران سعودی بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، کمترین درآمد‌ها به شمار می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: عربستان از نظر دموکراسی نسبت به دیگر کشورهای عربی در بد‌ترین وضع است، به صورتی که این کشور از نظر دموکراسی از ۱۶۸ کشور در جایگاه ۱۶۰ قرار دارد.

ابراهیم اظهار داشت: نسل جوانان عربستان که از سوی هیچ منبعی حمایت نمی‌شوند، می‌توانند در آینده نزدیک انقلابی را در این کشور هدایت کنند، البته خاندان حاکم باید زمینه را برای اینگونه حرکتهای اعتراض آمیز که بعید هم به نظر نمی‌آید، آماده کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: