شنبه 19 فوریه 11 | 12:23

هویت یابی، نیاز امروز جهان اسلام

مصطفی دولو

«همشهری پایداری» یکی از مجلاتی است که توسط گروه مجلات همشهری منتشر می‌شود. شماره ۷۱ این مجله در بهمن امسال روی پیشخوان رفت.محور اصلی نشریه فوق «فرهنگ مقاومت و ایستادگی اسلامی در برابر دشمنان» است، که در سه سطح آن را تئوریزه می‌کند:


«همشهری پایداری» یکی از مجلاتی است که توسط گروه مجلات همشهری منتشر می‌شود. شماره ۷۱ این مجله در بهمن امسال روی پیشخوان رفت.
محور اصلی نشریه فوق «فرهنگ مقاومت و ایستادگی اسلامی در برابر دشمنان» است، که در سه سطح آن را تئوریزه می‌کند:


۱) ابتدا در فصل «دفاع مقدس» نمایی از جنگ تحمیلی را ترسیم می‌کند. در این بخش پس از مطرح کردن مباحث تئوریک درمورد مقاومت، به یادداشت و مصاحبه‌هایی در مورد عملیات‌های دفاع مقدس همچون والفجر ۴ و خیبر،  یاد و خاطره سلحشورانی که هشت سال جنگ را اداره کردند،  و… می‌پردازد.
۲) در سطح دوم به موضوع «دفاع» در زمان حال می‌پردازد، چرا که معتقد است حمله دشمن فقط در قالب جنگ تحمیلی نبوده و نیست و همچنان ادامه دارد. عنوان این فصل «ایران امروز» است.
یکی از مهم‌ترین مباحث این بخش گفتگو با نمایندگان خانه ملت است در مورد ربایش نخبگان و مسئولان ایرانی که طی این مصاحبه به ربایش آقای «رضا عسگری» معاون اسبق وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح اشاره شده است. این مصاحبه در ادامه به اهداف ربودن و راه‌های مقابله با آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. سایر موضوعات مهم این بخش جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جنگ نرم در قالب فضای مجازی می‌باشد.
۳) فصل آخر این نشریه «جهان اسلام» نام دارد که ابتدا به موضوعاتی کلان از قبیل بررسی ظرفیت‌های جهان اسلام، ضرورت هویت یابی آن،… می‌پردازد و سپس به مصاحبه، یادداشت و مقاله‌هایی در مورد فلسطین، مصر، ‌لبنان می‌آورد. یکی از مهم‌ترین مصاحبهٔ این بخش که روی جلد هم تیترش دیده می‌شود، گفتگو با دکتر محمد‌صادق کوشکی است. دکتر کوشکی مهم‌ترین مشکل جهان اسلام را عدم درک دقیق از هویت خود می‌داند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: