شنبه 19 فوریه 11 | 16:28

احمدي‌نژاد فردا لايحه بودجه 1390 كل‌كشور را به مجلس مي‌برد

رئيس‌جمهور فردا لايحه بودجه 1390 كل‌كشور را براي بحث و بررسي تقديم هيئت رئيسه مجلس مي‌كند.


محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري فردا (يكشنبه) اول اسفندماه لايحه بودجه سال 1390 كل ‌كشور را براي بررسي و تصويب به مجلس شوراي اسلامي مي‌برد.

لايحه بودجه 1390 كل ‌كشور در حالي فردا تقديم هيئت رئيسه مجلس مي‌شود كه طبق آئين‌نامه داخلي قوه مقننه، لايحه بودجه هر سال بايد تا 15 آذرماه تحويل مجلس شود تا وكلاي ملت فرصت كافي براي بحث و بررسي و تصويب اين لايحه داشته باشند.

بر اين اساس، دولت لايحه بودجه را طبق آيين‌نامه داخلي پارلمان با 76 روز تأخير به خانه ملت ارائه خواهد داد كه مجلسي‌ها نسبت به ارائه با تأخير لايحه بودجه 90 معترضند و خواستار تصويب چند دوازدهم اين لايحه در مجلس هستند تا پس از تعطيلات عيد نوروز و يا حتي در ايام عيد نوروز بتوانند لايحه بودجه 90 را با فراغ‌بال و فرصت كافي مورد بررسي قرار دهند.

اما دولت در بيان دلايل ارائه ديرهنگام لايحه بودجه 90 به مجلس مي‌گويد “از آنجايي كه بررسي برنامه پنجم توسعه كشور در مجلس حدود يك سال به طول انجاميد و بايد تدوين لايحه بودجه 90 بر اساس اين برنامه صورت مي‌گرفت، به همين دليل لايحه بودجه 90 با تأخير به مجلس ارائه مي‌شود “.

بر پايه اين گزارش، سال 90، سال اول اجراي برنامه پنجم است و بايد بار مالي مواد برنامه پنجم توسعه در بودجه 90 منظور مي‌شد، به همين دليل تدوين لايحه بودجه 90 در دولت با تأخير آغاز شد.

پيش از اين حجت‌الاسلام محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون پارلماني رئيس‌جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره تأخير دولت در ارائه لايحه بودجه 90 به مجلس گفته بود كه به دليل تطبيق لايحه بودجه 1390 با برنامه پنجم توسعه نياز به زمان بيشتري داشتيم.

وي همچنين اعلام كرده بود كه از آنجايي كه تغيير در يك مورد موجب تغيير در ساير جداول بودجه مي‌شد، نياز به زمان بيشتري براي تطبيق اين لايحه با برنامه پنجم داشتيم.

معاون رئيس‌جمهور در مصاحبه ديگري با خبرگزاري فارس گفته بود “بودجه 1390، بودجه‌اي كاملاً عملياتي، جامع، كامل و منطبق با سندهاي بالادستي و منطبق با شرايط اقتصادي و عمراني كشور است كه در اين لايحه توجه ويژه‌اي به بودجه بخش عمراني كشور نيز شده است. “

وي همچنين تأكيد كرده كه نظر دولت كه البته جمعي از نمايندگان نيز با آن موافقند، اين است كه شيوه ارزيابي و بررسي و تصويب بودجه بايد در مجلس بازنگري شود و طبيعتاً اين موضوع بايد در آيين‌نامه داخلي قوه مقننه منظور شود و البته مجلس اين ظرفيت را دارد كه در هر شرايطي بتواند برنامه‌ريزي كرده و بررسي بودجه را نهايي كند و آن را براي اجرا به دولت ارائه دهد.

او ادامه داده “يك زمان بحث اين است كه مجلس بخواهد لايحه بودجه ارائه شده توسط دولت را مجدداً بازنويسي كند كه اين كار بسيار سنگين و طولاني است، در حالي كه كارشناسان دولت اين كار را انجام داده‌اند و دولت آن دقت‌هاي لازم را در خصوص تنظيم و تطابق بودجه با سندهاي بالادستي و آن رويكردهاي اصلي كه همواره مورد توجه مجلس نيز هست، در نظر گرفته و قطعاً اين موضوعات نيز مورد توجه مجلسيان قرار مي‌گيرد. “

محسن كوهكن سخنگوي هيئت رئيسه مجلس نيز پيش از اين در گفت‌وگو با فارس از عزم مجلس براي اتمام بررسي بودجه 90 تا پايان سال جاري خبر داده و گفته بود “تمام سعي مجلس بر اين است كه تا جايي كه آئين‌نامه داخلي اجازه مي‌دهد بررسي بودجه 1390 كل كشور را تا پايان سال به اتمام برساند “.

او گفته “تصميم درباره اينكه بودجه به صورت كامل، دو يا سه دوازدهم در مجلس بررسي و تصويب شود، فعلا نمي‌توان صحبت كرد چرا كه بودجه بايد قبل از پايان سال بررسي شود تا دخل و خرج دستگاه‌ها در اولين روز سال بر اساس آن تعيين شود و با توجه به زمان‌بندي‌هايي كه در آئين‌نامه داخلي مجلس براي بررسي لايحه بودجه در نظر گرفته شده است و همچنين فرصت ارائه پيشنهادات نمايندگان،‌ كميسيون‌ها و كميسيون تلفيق نمي‌توان بررسي اين لايحه را كمتر از 45 روز به پايان رساند؛ از طرف ديگر نمي‌توان تا پايان سال بررسي آن را ناتمام گذاشت.

كوهكن هفته گذشته در جمع خبرنگاران نيز از احتمال تشكيل جلسات علني مجلس در تعطيلات نوروز براي بررسي بودجه 90 خبر داده بود و اعلام كرده “در صورتي كه بودجه يك‎دوازدهم تصويب شود چون اين بودجه فقط شامل فروردين مي‌شود، امكان دارد مجلس براي مشخص كردن تكليف لايحه بودجه تا آخر فروردين پس از چند روز تعطيل رسمي عيد نوروز جلسه علني برگزار كند. “

وي روز گذشته هم تأكيد كرده بود كه هيئت رئيسه مجلس درباره بررسي كامل يا چنددوازدهمي بودجه 90 فردا تصميم‌گيري مي‌كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.