سه‌شنبه 22 فوریه 11 | 17:20

ماهنامه زمانه بر پله نهم نشست

زمانه در این شماره همزمان با وقوع خیزش‌های مردمی جهان اسلام، در پرونده‌ای با عنوان «انقلاب تونس؛ پایان دیکتاتور» با نگاهی از درون، تاریخی و حتی اندیشه‌ای و انسان‌شناختی به زمینه‌ها و بسترهای انقلاب و برخی از وجوه تمدنی آن پرداخته ‌است.


ماهنامه زمانهشماره نهم دوره جدید نشریه زمانه (نامه اندیشه، فرهنگ و ادبیات) به همت کانون اندیشه جوان به مطبوعاتی‌ها رفت.

این شماره از ماهنامه زمانه که همزمان با سی‌و دومین سالگرد پیروزی انقلاب کبیر اسلامی ایران منتشر می‌شود در پرونده‌ای مفصل با عنوان «گفتمان گشایش بن‌بست‌ها» به موضوع گفتمان انقلاب اسلامی و چگونگی برآمدن این فراگفتمان پرداخته‌است. دکترمهدی مطهرنیا، دکتر عباسعلی رهبر، دکتر مظفر نامدار، دکتر احمد جهان ‌بزرگی، دکتر حسین خزایی، دکتر مصطفی ملکوتیان، مهندس مرتضی نبوی و عبدالشریف ولدبیگی حلقه پدیدآورندگان مطالب این پرونده از زمانه نهم را تشکیل می‌دهند.

زمانه در این شماره همزمان با وقوع خیزش‌های مردمی جهان اسلام، در پرونده‌ای با عنوان «انقلاب تونس؛ پایان دیکتاتور» با نگاهی از درون، تاریخی و حتی اندیشه‌ای و انسان‌شناختی به زمینه‌ها و بسترهای انقلاب و برخی از وجوه تمدنی آن پرداخته ‌است. اسلام گرایی، بی‌عدالتی‌های اجتماعی، فساد در حکومت هزارفامیل تونس، شباهت‌های دیکتاتور تونس و شاه مخلوع ایران و نقش شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی مانند فیس بوک برخی از موضوعات بررسی‌ شده در این فصل از زمانه هستند.

پرونده ادبیات این شماره دو بخش اصلی دارد؛ بخش اول با عنوان «پدر شعر انقلاب» مروری بر آثار و اندیشه‌های مهرداد اوستا شاعر انقلابی معاصر دارد و بخش دوم با عنوان «شعر با طعم اعتراض» به رویکرد شکل گرفته در سال‌های بعد از جنگ در ادبیات ایران یعنی شعر اعتراض پرداخته‌است. نام چهره‌هایی مانند مشفق کاشانی، علیرضا قزوه، علی محمد مودب، محمدکاظم کاظمی، سیداحمدنادمی و محمدمهدی سیار در پرونده ادبیات زمانه نهم به چشم می‌خورد که گردآوری آن را محمدرضا وحیدزاده و میرشمس‌الدین فلاح هاشمی برعهده داشته‌اند.

موضوع پرونده اندیشه زمانه نهم بررسی اندیشه‌ها و آثار میشل فوکو، از اندیشمندان بزرگ معاصر است و مرتضی روحانی در گردآوری مطالب آن از نوشتار‌ها و گفتارهایی از چهره‌هایی شاخص مانند دکتر داوری اردکانی، دکتر حسین کچوییان، دکتر داود فیرحی و برخی نویسندگان جوان‌تر بهره گرفته‌است.

و بالاخره در موضوع سیاست فرهنگی پرونده‌ای به موضوع مطالعات اسلام‌شناسانه شرق‌شناسان پرداخته‌است. نگاهی به ترجمه‌های قرآن در غرب، استعمار فرانو و روایت‌های شرق‌شناسان، سیری در مطالعات حدیث پژوهی غربیان و تصویر غربی‌ها از فقه اسلامی عناوین برخی از مطالب این پرونده زمانه هستند.

علاقمندان جهت تهیه این نشریه می‌توانند به مطبوعاتی‌های سراسر کشور و در تهران به نمایشگاه و فروشگاه دائمی آثار کانون اندیشه جوان واقع در خیابان انقلاب اسلامی، حد فاصل خیابان‌های منیری جاوید و ۱۲ فروردین، شماره ۱۳۲۸ طبقه سوم و احد ۹ مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن ۶۶۹۰۰۹۶۵ (امور مشترکین نشریه) تماس بگیرند.

گفتنی است این شماره ۹۶ پیاپی و شماره ۹ دورجدید نشریه زمانه است که با مدیر مسئولی محمدرحیم عیوضی و سردبیری سعید کرمی به همت کانون اندیشه جوان منتشر می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: