چهارشنبه 23 فوریه 11 | 12:31
روش‌های جدیدِ فال‌گیری

«زندگى را با تاروت بازى كن»

محمدرضا عابدی شاهرودی

در خيابانهاى جردن و فرشته، تاروت به عنوان يك سرگرمىِ جديدِ گران قيمت در كنارِ اسنوكر و بيليارد ترويج مى‏شود. ترويجى كه آرام آرام يك فكرِ كابالايى را در ذهنِ زنان و مردانى كه به براى زندگى كردن به آن معتاد مى‏شوند، به وجود مى‏آورد …


تریبون مستضعفین- محمدرضا عابدی شاهرودی

معمولاً به پايانِ هر سال كه نزديك مى‏شويم، بازارِ فال‏گيرى و رمالى و دعا نويسى و.. رونقِ قابلِ توجهى مى‏گيرد. اين مسئله هيچ اختصاصى به ايران و جامعه ما ندارد، بلكه حتى در زيباترينِ خيابانهاى پاريس و نيويورك هم اين ماجرا، بسيار داغ است. فال گيران و رمالان و دعا نويسانِ بسيار مشهور و ثروتمندى كه سالِ جديد را براى مشتريانِ حتى سرشناس و معروفشان، با عشق و پول و شهرت، پيش بينى مى‏كنند.

اما در جامعه ما، چند گروه وجود دارند. دسته‏اى كه براى پير پسرانِ در خانه و دخترانِ ترشيده خود به دنبالِ زن و شوهر مى‏گردند. اين دسته معمولاً به دعا نويسانِ كنارِ منقل نشسته مراجعه مى‏كنند و با نوشته‏هاى روى كاغذى كه كسى نمى‏تواند آنها را بخواند، خواهانِ باز شدنِ بخته‌هاى بسته هستند.

دسته‏اى كه براى دفعِ ضررِ مادر شوهر و يا دختر خاله و يا حتى يك رقيبِ عشقى، به فال گيرانى مراجعه مى‏كنند كه در پارك‌ها مى‏نشينند و به بهاى چند تراوِل ناقابل، نحسى و شومى را از شما دور مى‏كنند.

دسته‏اى كه مى‏خواهند به خارج از كشور بروند و يا به خاطرِ رفتن به كلاسهاى يوگا و ذِن و ايروبيك، به مراسمِ فالِ قهوه و چاى روى مى‏آورند و آينده را در فنجان‌هاى نيمه خالى جستجو مى‏كنند.

اما مدتى است كه در پشتِ ويلاها و آپارتمان‌هاى شمالِ شهر، پاىِ يك فال‏گيرى جديد هم باز شده كه مشتريانِ ثروتمندِ خود را دارد. مى‏گويم ثروتمند، چون هر كسى نمى‏تواند از پَسِ هزينه‏هاى سنگينِ اين پيشگويىِ آينده كه ريشه در اساطير و افسانه‏هاى باستانى دارد، برآيد. ماجرا، ماجراىِ فال تاروت و ورق‌هاى اسرار آميزش است. ريشه فالِ تاروت به مصرِ باستان و اساطيرِ جادوگرىِ آن باز مى‏گردد. كاهنان و جادوگرانى كه با كمك از توت، الهه جادوگرىِ مصر، دست به پيشگويىِ آينده و ديدنِ گذشته مى‏زدند. قدرتِ جادويى اين ورق‌ها، آنان را در موقعيتى قرار مى‏داد كه هميشه در كنارِ فراعنه مى‏نشستند تا آنان را از حفظِ قدرتِ خدايى‏شان، مطمئن سازند.

ريشه ديگرِ تاورت، به قومِ بنى اسرائيل و حضورشان در مصر بر مى‏گردد. يعنى همان عده‏اى كه از قوم بنى اسرائيل بودند، اما حاضر به پرستشِ خداى موسى نشدند و در زمانى كه پيامبرشان حاضر نبود، گوساله سامرى را ساختند و آن را پرستش كردند. عده‏اى كه هنوز دل در گروِ جادوگرانِ مصرى داشتند و به صورتِ پنهانى، شروع به فعاليتى شيطانى كردند كه اولين ثمره‏اش، تحريفِ دينِ موسى بود. تاروت در اينجا از ريشه توراست كه در زبانِ عبرى، معناى قانون مى‏دهد. تشكيلاتِ سرى و زيرزمينى كابالا كه ردِ پايش در مى‏توان در ميانِ فراماسونها و صهيونيستها هم يافت. مكتبى كه اداىِ تسخيرِ عالم را براى دارنده‏اش به ارمغان مى‏آورد و زنده كردنِ دوباره خدايان و جادوگرانِ باستانى را.

تاروت بر اساسِ منطقِ اعدادِ چهارتايى بنا مى‏شود. اين منطق، برگرفته از نامِ يهوه، خداىِ بنى اسرائيل است. كليه رموزى كه تاروت به دنبال دارد، از همين منطق و نام گرفته شده است. در تاروتِ امروزى، 78 كارت وجود دارد. 56 تاروت صغير و 22 تاروت كبير.

در تاروت، دو دسته راز وجود دارد، رموز صغير و رموز كبير. عده‏اى اعتقاد دارد كه عددِ رموزِ كبيرِ تاروت، همان تعدادِ الفباىِ عبرى است كه 22 حرف را تشكيل مى‏دهد. همانطور كه مى‏بينيد، تاروت تشابه عجيبى با فرهنگِ عبرى و يهودى دارد. در تاروت 1 به معانىِ متفاوتى به كار مى‏رود. خدا، مرد و پدر. 2 به معانىِ انسان يا طبيعت، زن و پسر. 3 به معانىِ واسط، فرزند و روح القدس. عددِ 4 هم به معناىِ رابطه اين حلقه با حلقه بعدى است. همچنين عددِ 1 به معناى شروع يك روند، عدد 2 به معناى اوج، عدد 3 به معناى پايان و عدد 4 به معناى سقوط است. بر طبقِ عقيده جادوگرانى كه امروزه در خيابانهاى فرانسه و نيويورك زندگى مى‏كنند، تاروت به شما از رازهاى گذشته مى‏گويد، با عالمِ ارواح رابطه برقرار مى‏كند و آينده را به شما نشان خواهد داد.

اما حالا در خيابانهاى جردن و فرشته، تاروت به عنوان يك سرگرمىِ جديدِ گران قيمت در كنارِ اسنوكر و بيليارد ترويج مى‏شود. ترويجى كه آرام آرام يك فكرِ كابالايى را در ذهنِ زنان و مردانى كه به براى زندگى كردن به آن معتاد مى‏شوند، به وجود مى‏آورد. اينكه شما مى‏توانيد از گذشته و آينده ديگران اطلاع يابيد و آن را به بازى بگيريد. و قدرت در همين است. اينكه بتوانيد گذشته و آينده را با ورقهايى كه انتخاب مى‏كنيد، تغيير دهيد. گاهى اوقات بزرگترين تراژدي‌هاى زندگى ما، از يك شوخى يا سرگرمى شروع مى‏شود. اين بار، نوبت تاروت است…

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: