پنج‌شنبه 24 فوریه 11 | 10:53

یک فعال حقوق بشر: امپرياليست آمريکا، نظامی شکست‌خورده است

يک فعال حقوق بشر معتقد است نظام امپرياليستي امريکا شکست خورده است و براي حمايت از رژيم هاي مستبد خود از هيچ اقدامي فروگذار نمي‌کند.


بسياري از ملت‌هاي خاورميانه و شمال آفريقا عليه رژيم‌هاي مستبد حاکم در اين کشورها به پاخاسته‌اند و اکنون ليبي سومين کشوري است که شاهد قيام مردم عليه رژيم معمر قذافي است.

افزون بر اين، مردم بحرين، يمن و اردن نيز تظاهرات اعتراضي را عليه حکومت‌هاي خود برگزار کرده‌اند.

پرس تي وي در اين خصوص با کن اوکيف فعال بين‌المللي در زمينه حقوق بشر و از تفنگداران پيشين نيروي دريايي امريکا مصاحبه‌ کرده است که در ادامه آن را مي‌خوانيد.


پرس تي وي: مي‌دانيم در پي بروز قيام در خاورميانه سخنگوي کاخ سفيد خواستار احترام به حقوق شهروندان شد و تأکيد کرد که واشنگتن براي ايجاد هم‌صدايي بين جامعه بين‌الملل در محکوميت خشونت در ليبي تلاش مي‌کند، آن‌چه واشنگتن انجام داده، اين بوده است: محکوميت جهاني. در واقع امريکا در رابطه با شرايط غيرانساني، مساله دموکراسي و استقرار دولتي دموکراتيک در ليبي تاکنون نظري ابراز نکرده است، به نظر شما واکنش جهاني به تحولات ليبي و نقش شوراي امنيت سازمان ملل متحد در اين زمينه چيست؟

اوکيف: با توجه به حمله امريکا به عراق که در آن دست‌کم يک ميليون انسان بي‌گناه که جرم آن‌ها زندگي در کشوري با منابع غني نفت بود، کشته شدند، و نيز پايگاه‌هاي نظامي امريکا در سراسر جهان به مثابه ابزاري براي تحقق هدف برتري‌جويي اين کشور، صحبت از حقوق بشر و احترام به آن براي امريکا امري عبث است. هيچ‌کس از آمار دقيق تلفات در افغانستان و پاکستان مطلع نيست و حتي نمي‌توان در اين مورد صحبت کرد، دورويي امريکا فراتر از تصور است.

همان‌طور که همه مي‌دانيم امريکا ديکتاتورها را در بسياري از کشورها روي کار آورده است و از عربستان سعودي به عنوان مهم‌ترين دوست ديکتاتورش و ديگر رژيم‌هاي خودکامه محافظت مي‌کند. بنابراين به چه دليل بايد به اظهارات واشنگتن حتي گوش کنيم و يا آن را جدي بگيريم. حقيقت امريکا جز رشوه، استبداد و انحراف نيست.

اين امر همچنين در مورد مصر نيز صادق است. مي‌دانم که اکنون يک ميليارد دلار بودجه اضافه براي اين امر اختصاص يافته است که انقلاب اين کشور در جهت تحقق اهداف مردم پيش نرود.

پرس تي وي: ما درباره شرايط مصر شنيده‌ايم. اگر انقلاب مردم مصر نتيجه‌اي در بر داشته باشد، تغييرات احتمالي در راستاي مادي‌شدن مطالبات مردم چه خواهد بود.

اوکيف: به نظر من وقتي مي‌توانيم به واقعيت اين امر پي ببريم که بدانيم “جنگ عليه تروريسم” در واقع “جنگ تروريستي” است و همه کساني‌که در اين به اصطلاح جنگ نقشي برعهده دارند، در واقع با امپرياليسم امريکا همکاري مي‌کنند و منکر حقوق بشر هستند. من شخصاً به اين امر معتقدم که اگر اين انقلاب‌ها در خاورميانه به سرانجام برسد همه از آن منتفع مي‌شويم و در صورتي که شکست بخورد همه متضرر خواهند شد.

بنابراين بايد مطمئن شويم که خواسته مردم مورد احترام است و تنها راه براي احترام گذاشتن به خواسته آن‌ها از همين راهي است که اکنون شاهد آن هستيم.

مي‌بينيم که دولت‌ها از مردم مي‌هراسند و فقط زماني که از مردم مي‌ترسند به خواسته‌هايشان احترام گذاشته و مطالباتشان را پاسخ مي‌گويند. در غير اين صورت همان کاري را مي‌کنند که در مصر انجام مي‌دادند: شکنجه مردم، زنداني کردن آن‌ها و کشتار بي‌گناهان.

به نظر من حقوق مردم بايد کانون همه مطالبات باشد، حقوق بشر و حقوق مردم. هر فرد،حقوقي دارد و نمي‌توان گفت که با تأمين امنيت آن‌ها مي‌توانيم حقوق‌شان را سلب کنيم.

اين امر بايد محور و مرکز همه جنبش‌ها باشد. حقوق هر فرد بايد مورد احترام قرار گيرد و تا رسيدن روزي که حقوق همه انسان‌هاي اين کره خاکي حفظ نشود، عدالت و صلح نيز برقرار نخواهد شد. بنابراين، بايد براي اجراي عدالت تلاش کنيم و آماده باشيم تا براي آن حتي جان خود را فدا کنيم.

همچنين مي‌خواهم عشق و احترام خود را به همه انقلاب‌ها نشان دهم و براي نيروهاي ارتشي سر فرود آورم که اسلحه‌هاي خود را در برابر انقلابيون زمين گذاشته‌اند و اگر فرماندهان دستور کشتار صادر کردند، سلاح خود را به سمت آن‌ها نشانه رفته‌اند.

پرس تي وي: با توجه به وجود لابي رژيم اسرائيل و امريکا و نگراني‌هاي آن‌ها، به نظر شما محور اصلي قيام مردم عرب چيست؟ آيا آن‌ها مي‌توانند اين انقلاب‌ها را مصادره کنند؟

اوکيف: اگر مردم فشار بر دولت‌ها و شيوه خود در انقلاب را متوقف سازند، بله، اين امر ممکن است. اما بياييد مصمم باشيم و هرگز تسليم نشويم. پروژه اسرائيل صهيونيست و امريکاي امپرياليست به زانو درآمده است و اکنون براي حفظ نظام قدرت خود از هيچ اقدامي فروگذار نمي‌کنند.

نظامي که طي چند دهه گذشته زندگي را بر مردم دشوار کرده است. اگر ما از حرکت باز نايستيم و تسليم نشويم، موفق خواهيم شد. کل سياره زمين و ساکنان آن مي‌توانند موفق شوند، اگر به استبداد اجازه ندهيم به ظلم و ستم خود ادامه دهد.

در پايان مي‌خواهم درباره فلسطين بگويم. فلسطين مقصد نهايي ما و سرزميني است که بايد آزاد شود، درباره اين موضوع شک و ترديدي وجود ندارد. اين سرزمين مرکز بي‌عدالتي در جهان است و آزادي آن دير يا زود اتفاق خواهد افتاد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.