چهارشنبه 07 آوریل 10 | 11:18

محمدهاشمی:فرزندان برادرم فقط کشاورزی می‌کنند

انتقادات و اعتراضات گسترده‌ای که نسبت به عملکرد فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی در حوادث بعد از انتخابات اعلام شد، با واکنش برادر رئیس مجمع تشخیص مصلحت روبرو شده است. برادر آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که فرزندان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به جز “کشاورزی در رفسنجان”، کار اقتصادی دیگری ندارند.


734371109_origبرادر آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که فرزندان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به جز “کشاورزی در رفسنجان”، کار اقتصادی دیگری ندارند.

به گزارش شبکه ایران، انتقادات و اعتراضات گسترده‌ای که نسبت به عملکرد فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی در حوادث بعد از انتخابات اعلام شد، با واکنش برادر رئیس مجمع تشخیص مصلحت روبرو شده است.

محمد هاشمی درباره حضور بحث‌برانگیز برادرزاده‌اش در کشور انگلستان، همزمان با دادگاه چهارم متهمان پس از انتخابات، گفته است: “مهدی اگر اتفاقات امسال هم نبود، برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می رفت و تلاش ما فقط تشویق ایشان برای درس خواندن و اتمام آن است”.

وی همچنین عنوان کرده است که “آقا مهدی به عنوان امین پدر، همزمان با تحصیل در لندن، از واحدهای خارج از کشور دانشگاه آزاد هم سرکشی می‌کند و گزارش بازدیدهای خویش را مرتب برای دفتر هیات امنا می فرستد”.

البته هاشمی درباره چگونگی تحصیل در مقطع دانشجوی دکترا و همزمان، تردد به کشورهای مختلفی نظیر امارات و لبنان توضیح نداد.

آقای هاشمی در یک خانه اجاره‌ای زندگی می کند

برادر رئیس مجمع تشخیص که با روزنامه “بهار” مصاحبه کرده گفته است، آقای هاشمی رفسنجانی، “الان در یک خانه اجاره‌ای زندگی می کنند که خیلی کوچکتر از خانه قبل از انقلاب ایشان است”.

محمدهاشمی همچنین گفته است که فرزندان آقای هاشمی به جز “کشاورزی در رفسنجان”، کار اقتصادی دیگری ندارند!

پرونده “استات اویل” و مشارکت مهدی هاشمی

مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روزگاری در قامت مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی ایران فعالیت می‌کرد.

“مهدی به صنعت علاقه داشت و فهمید که وضع ما در دریا ضعیف است. صنایع دریایی ما خیلی ضعیف بود. او به دنبال سکوسازی و لوله‌های کف آب و حفاری در دریا رفت که وابسته بودیم و آخرش به پارس جنوبی و عسلویه رسید”. این جملات بخشی از تک‌نگاری‌های اکبر هاشمی‌رفسنجانی درباره فرزندش مهدی است که سال‌ها قبل به وزارت نفت رفت و در مقام مدیرعاملی “شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران”، قراردادهای هنگفتی با شرکت‌های بزرگ نفتی چون استات‌اویل برای انجام پروژه‌های بزرگی در میادین نفتی پارس‌جنوبی و عسلویه منعقد کرد.

بر اساس، مهدی هاشمی تا سال 1377 مدیرعامل و سپس رییس هیات‌مدیره این شرکت بود و پس از آن به سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی رفت اما حضورش در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران حواشی بسیاری داشت.

تاکنون منابع رسمی قضایی این موضوع را تایید نکرده اند اما اخیرا بختیاری، وزیر دادگستری اعلام کرد که برای فرزندان آقای هاشمی در دستگاه قضا پرونده تشکیل شده است.

خروج مهدی هاشمی از ایران و سفر به انگلیس

اوایل شهریور ماه بود که خبری در برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر خروج مهدی هاشمی رفسنجانی از کشور منتشر شد. این خبر از آنجا مورد توجه قرار گرفت که همزمان بود با اعترافات بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات در چهارمین دادگاه کودتای مخملی.

از سویی دیگر مقصد مهدی هاشمی یعنی کشور انگلستان که نقش غیر قابل انکاری در آشوب‌های اخیر داشته نیز در اهمیت سفر ناگهانی فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بی تاثیر نبود.

به دنبال همین حساسیت ها و واکنش برخی سیاسیون بود که دانشگاه آزاد اسلامی ساعاتی بعد، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سفر مهدی هاشمی به انگلستان، “ماموریتی کاری و برای بازدید از شعب دانشگاه آزاد” بوده و او به زودی به کشور بازخواهد گشت.

این اطلاعیه دانشگاه آزاد اگرچه توانست برای مدت کوتاهی مهدی هاشمی را از کانون توجهات رسانه ها و فعالان سیاسی خارج کند، اما طولانی شدن سفر فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عدم بازگشت او به کشور، بار دیگر توجه‌ها را به وی معطوف کرد و موجب شد که برخی فعالان سیاسی خواستار رسیدگی به اتهامات مطرح شده درباره او شوند.

در همین میان بود که دادستان تهران پس از گذشت نزدیک به سه ماه از خروج مهدی هاشمی از کشور، خواستار پایان دادن وی به سفر خود و بازگشت فوری به کشور شد.

هر چند دادستان کل کشور هم سخنانی مشابه درباره لزوم بازگشت مهدی هاشمی مطرح کرد اما چندی بعد وزیر اطلاعات از دستگاه‌قضایی به خاطر اهمال در پرونده مهدی هاشمی انتقاد کرد.

با این حال، این اظهارات منجر به بازگشت مهدی هاشمی نشد تا دامنه اعتراضات و انتقادات تا سطحنمایندگان مجلس، فعالان سیاسی و دانشجویان هم کشیده شود.

یک قدم تا محاکمه: تشکیل پرونده برای مهدی و فائزه هاشمی

با این حال و بر اساس خبری که وزیر دادگستری درباره تشکیل پرونده برای مهدی و فائزه هاشمی داده است، به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود 200 روز از خروج مهدی هاشمی از کشور، زمینه‌های بازگشت او و پاسخگویی نسبت به اتهاماتش در ماه‌های بعد از انتخابات، فراهم شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.