سه‌شنبه 01 مارس 11 | 12:22

پایان‌نامه؛ جام شوکران کارشناسی ارشدها!

زهرا باقری

و دفاع که تمام شد،‌ دیگر دانشجو می‌تواند نفس راحتی بکشد،‌ جام شوکرانی نوشیده، هدف این بود که هم علم بیاموزد و اضافه کند به علم و هم راه تحقیق بیاموزد، اما اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد، تنها مانند سقراط، جام شوکران می‌خورند که دیگر سراغ علم نروند!


تریبون مستضعفین- زهرا باقری – آخرین کاری که مدرک کارشناسی ارشد به آن وابسته است پایان نامه است و در این مسیر، اولین کاری که هر دانشجوی کارشناسی ارشدی باید انجام دهد انتخاب موضوع است.

بسیار به گوش می‌رسد که موضوع نباید تکراری باشد یا اگر تکراری بود جنبه‌های نامکشوفش کشف شود بهتر است، حرف نگفته‌ای که تا به حال زده نشده، بیان شود. اما کمتر دانشجویی هست که این را متوجه شود و به نظر من علم الان تفاوتی با علم دو دهه قبل ندارد! هنوز هم بیکاری جوانان، موضوعی است که جنبه کاربردی دارد و هزاران حرف نزده! نه اینکه این موضوع حل شده باشد، اما عدم ارتباط و استفاده کاربردی از پایان‌نامه ها باعث سوء استفاده خیلی ها شده است. غافلگیری و یا به اصطلاح سنجش صحت درستی مطالب، استاد راهنماست ولی اساتید از آخرین پایان نامه ها بی اطلاعند و نتایج آخرین تحقیقی که خوانده‌اند مربوط به دهه‌ی ۶۰ است!

بعد از تصویب موضوع، دیگر استاد راهنما راهی را نمی‌نماید، این گوی و این میدان! تنها راه پیدا کردن مسیر درست پایان‌نامه مراجعه به کتابخانه است.

کتابخانه‌های موجود در دانشگاه‌ها به عنوان يكي از بهترين منابع براي مطالعه و پژوهش به شمار مي‌رفتند! چراكه با فارغ التحصيلي، ديگر نمي‌توان از خدمات آن استفاده كرد! از ميان كتابخانه‌هاي دانشگاه‌ها، برخي از كتابخانه‌ها به عنوان شاخص در اين زمينه براي بسياري شناخته شده‌اند، يكي از آن‌ها كتابخانة دانشكدة علوم اجتماعي دانشگاه تهران است كه حتي با وجود معرفي‌نامه هم حق استفاده از كتاب‌ها را به مراجعين نمي‌دهد، حق استفاده فقط براي اعضاء است، دانشجويان عضو و اعضاي آزاد (مقطع ارشد به بالا با حق عضويت سالانه حدود ۲۵ هزار تومان)، ديگر كتابخانة معروف در اين زمينه كتابخانة دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبائي‌(ره) است كه امكاني براي عضويت متقاضيان آزاد ندارد، به خاطر بدقولی برخی از مراجعه کنندگان از مهر امسال حق استفاده از عموم گرفته شده است، دانشگاه تربيت مدرس هم با وجود معرفي‌نامه از ساعت ۱ هر روز به بعد به مراجعين ارائه خدمات مي‌كند!

مشكل ديگري كه داغ بر دل دانشجويان می‌گذرد، محدودیت استفاده از منابع برخی کتابخانه‌های دانشگاه‌های دولتی به دانشجویان آزاد اسلامی است، طرحی به نام الغدیر! كه در جهت بالا بردن امكان تحقيق در دانشجويان كارشناسي ارشد مي‌شود و با داشتن آن، دانشجو مي‌تواند به همة كتابخانه‌هاي دانشگاه‌هاي دولتي رفته و از آن‌ها استفاده كند، نه دیگر دانشجویان!

یافتن منابع لاتین که ظلم مضاعف است، نه می‌داند که به کجا مراجعه کند و نه استاد مشاور مشورتی می‌دهد! و همه به رفرنس پایان‌نامه ها مراجعه می‌کنند، کپی می‌کنند و چه کسی می‌داند که آن‌ها را دیده است یا خیر؟ و اگر هم بخواهد که ببیند،‌ دستش بسته است.

و جام شوکران زمانی است که در دفاع پایان‌نامه، استاد راهنما، از داور کمتر اطلاعات نسبت به موضوع داشته باشد، این جلسات دفاع مرا به تناقضی آشکار می‌رساند، آیا واقعا استاد راهنما، راهنمای تحقیق است؟ آیا واقعا مشاور، مشورت و هم فکری می‌کند؟

و دفاع که تمام شد،‌ دیگر دانشجو می‌تواند نفس راحتی بکشد،‌ جام شوکرانی نوشیده، هدف این بود که هم علم بیاموزد و اضافه کند به علم و هم راه تحقیق بیاموزد، اما اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد، تنها مانند سقراط، جام شوکران می‌خورند که دیگر سراغ علم نروند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: