دوشنبه 28 فوریه 11 | 14:50

غرب نگران نفت ليبی است نه دموکراسی

جامعه بين‌الملل به ويژه ايالات متحده امريکا، اعمال و رفتار ديکتاتور ليبي را فراموش مي‌کرد. براي مثال حادثه لاکربي را فراموش کردند و آن هم تنها به خاطر اين‌که مي‌خواستند نفت ليبي به کشورشان سرازير شود.


موج قیام‌های مردم در جهان عرب نگرانی کشورهای غربی را که حامی حاکمان این کشور‌ها بوده‌اند، به دنبال داشته است. شبکه پرس تی‌وی با هدف بررسی تحولات اخیر جهان عرب با کرم کرم وزیر سابق بهداشت لبنان به گفت‌وگو نشسته است که برگردان آن را در ادامه می‌خوانید:

پرس تی‌وی: در تمامی کشورهای عرب که در آن‌ها مردم دست به اعتراض و انقلاب زده‌اند، رژیم‌های طرفدار غربی‌ها بر سر کار بوده‌اند. دلیلش چیست؟

کرم: این نشان‌دهنده لبریزشدن کاسه صبر مردم است. قیام مردمی در کشورهایی مانند تونس، مصر، لیبی و یمن نشان می‌دهد که مردم از دست رژیم حاکم یا شخص حاکم و همچنین قدرت‌های غربی که از این دیکتانور‌ها حمایت می‌کردند، خسته شده‌اند.

من فکر می‌کنم مردم تونس، مصر یا لیبی از رفتاری که با آن‌ها شده است و وضعیت زندگی که داشته‌اند، متنفرند. آن‌ها از حکومت مطلقه حاکمانشان متنفرند.

مردم فکر می‌کنند به حاشیه رانده شده‌اند. این از تونس و زمانی شروع شد که یک دست‌فروش خود را به آتش کشید زیرا احساس می‌کرد به او اجازه کارکردن نمی‌دهند.

وقتی که مردم حس کنند که تمام قدرت در دست گروه خاصی است که بر آن‌ها حکومت می‌کند، و این گروه هم از سوی غرب حمایت می‌شود، چنین اتفاقاتی روی می‌دهد. در ناخودآگاه مردم این فکر شکل می‌گیرد که سرکوب شده‌اند. تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند تا مردم این کشور‌ها قیام کنند.

پرس تی‌وی: در حال حاضر، قیمت نفت که دوباره بالا رفته است از جمله مشکلات جامعه بین‌الملل به شمار می‌آید. این مساله تا چه اندازه مهم است؟ فکر می‌کنید مساله منابع انرژی طبیعی تا چه اندازه در وضعیت فعلی لیبی نقش دارد؟

کرم: منابع طبیعی قطعا نقش بسیار بزرگی دارند. همه ما می‌دانیم که نفت یک سلاح استراتژیک است. لیبی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت مرغوب محسوب می‌شود و به همین دلیل است که تا این اندازه به لیبی توجه نشان می‌دهند.

از آن‌جایی که اروپا و به ویژه ایتالیا به شدت به نفت لیبی وابسته است، غربی‌ها بسیاری از تندروی‌های دیکتاتور این کشور را نادیده می‌گیرند و این تنها به خاطر آن است که این دیکتاتور نفت مورد نیاز غربی‌ها را به قیمت مورد نظر آنان در اختیارشان قرار می‌دهد.

از این رو، نفت نقش بزرگی را در این میان دارد و یادآور می‌کند که اقتصاد عامل مهمی برای تعیین سیاست‌های نه تنها کشورهای عربی بلکه اروپا و جامعه بین‌الملل است.

جامعه بین‌الملل به ویژه ایالات متحده امریکا، اعمال و رفتار دیکتاتور لیبی را فراموش می‌کرد. برای مثال حادثه لاکربی را فراموش کردند و آن هم تنها به خاطر این‌که می‌خواستند نفت لیبی به کشورشان سرازیر شود.

با این حال هنوز معتقدم مردم لیبی می‌توانند خود، مشکلاتشان را حل کنند. متاسفانه کشورهای عربی به ویژه اتحادیه عرب در سال‌های اخیر ناکارآمد بوده‌اند و به طور حتم نمی‌توانند هیچ‌گونه نقش مثبتی را در کشورهای عضو داشته باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: