شنبه 05 مارس 11 | 09:55
فیدل کاسترو پیش‌بینی کرد:

حمله نظامی به لیبی برای تضمین جریان یافتن نفت خام

رهبر پیشین کوبا در جدید‌ترین یادداشت خود با اشاره به تحولات لیبی از امکان حمله قریب الوقوع ناتو به لیبی برای تضمین یافتن جریان نفت سخن به میان آورده است.


فیدل کاسترو رییس جمهور پیشین کوبا در جدید‌ترین یادداشت خود درباره اوضاع فعلی جهان در روزنامه «لاپرنسا لاتینا» به تحلیل اتفاقات و انقلاب‌های رخ داده در منطقه و به ویژه کشورهای عربی پرداخته است.

فقر عمومی در کشورهای عربی و سودهای میلیاردی طبقه اشراف

وی در این یادداشت با اشاره به اینکه گران شدن ناگهانی قیمت‌های غله جرقه این اعتراضات بوده است، تصریح کرده «سیاست غارت خاورمیانه توسط امریکا و متحدین آن در سازمان ناتو دچار بحران شده است. این بحران بطور ناگزیری به علت قیمت‌های بالای غلات آغاز شده است. تاثیر افزایش قیمت غلات را به نحو شدیدتری می‌توان در کشورهای عربی مشاهده کرد. چرا که این کشور‌ها علیرغم داشتن منابع عظیم نفت، بخش بزرگی از خاکشان به علت کمبود آب از کویر پوشیده شده و فقر عمومیت یافته در این کشور‌ها در تضاد کامل با منابغ عظیم نفت است که در اختیار طبقات ممتازه این کشور‌ها قرار دارد.
در حالیکه قیمت مواد غذائی سه برابر شده سود کلان حاصل از املاک و ثروت بی‌حساب اقلیت اشرافی این کشور‌ها به میلیون‌ها میلیون دلار سر می‌زند.

تحقیر ملت‌های عربی با تحمیل اسراییل توسط قدرت‌های استعماری

قدرت‌های استعماری با تحمیل اسرائیل به جهان عرب، که عموما دارای فرهنگ و اعتقادات اسلامی هستند، این کشور‌ها را مورد تحقیر مضاعف قراردادند.
اسرائیل نتوانست ماموریت اولیه خود را که تاسیس دو دولت – فلسطینی و یهودی – بود به انجام برساند. تحت همین شرایط بود که قدرت‌های پیروز جنگ جهانی دوم، پس از پایان جنگ، سازمان ملل را تاسیس کردند و نظام تجاری و اقتصادی خود را به دنیا تحمیل نمودند.
به شکرانه خیانتی که انور سادات در کمپ دیوید مرتکب شد، حاکمیت فلسطینیان تاکنون نتوانسته استقرار یابد. و این علیرغم مصوبه مورخ نوامبر ۱۹۴۷ سازمان ملل است که اسرائیل نیز به موجب آن تشکیل شد و به یک قدرت هسته‌ای و متفق امریکا و ناتو تبدیل گشت.

خروج دیو از چراغ جادو

مجتمع صنعتی – نظامی امریکا هر ساله ده‌ها میلیارد دلار به اسرائیل و همچنین به هر دولت عربی تقدیم می‌کند که تسلیم اسرائیل شده و توسط آن تحقیر شود.
حالا دیگر دیو از بطری خارج شده و سازمان ناتو نمی‌داند چگونه آنرا مجددا به کنترل خود در آورد.
سازمان ناتو سعی دارد بهترین استفاده را از حوادث لیبی ببرد. هیچکس نمی‌تواند بداند که هم اکنون در لیبی چه می‌گذرد. تمام ارقام و روایت‌ها، حتی آنهائی که موجه‌تر از همه جلوه می‌کنند، توسط رسانه‌های جمعی امپریالیستی انتشار یافته و بذر بی‌اطلاعی و آشوب پاشیده‌اند.

تکوین یک جنگ داخلی در لیبی

واضح است که در داخال لیبی یک جنگ داخلی در حال تکوین است. چرا و چگونه این اتفاق افتاده است؟ چه کسی تاوان آنرا خواهد پرداخت؟ آژانس خبری روی‌تر با انعکاس نظر بانک معروف ژاپنی نورما نوشت که قیمت نفت می‌تواند هر محدوده‌ای را پشت سر بگذارد.
این بانک در مقاله‌ای نوشت که «اگر لیبی و الجزایر تولید نفت خود را به حالت تعلیق در آورند، قیمت نفت می‌تواند به حد اکثر خود یعنی به بیش از هر بشکه ۲۲۰ دلار برسد و بدین ترتیب تولید عملی اوپک روزی ۲. ۱ بشکه کاهش می‌یابد- درست مانند زمان جنگ خلیج (فارس) در سال ۲۰۰۸ که قیمت نفت به بشکه‌ای ۱۴۷ دلار رسید.»
چه کشوری قادر است این روز‌ها چنین قیمتی برای نفت به پردازد؟ عاقبت این وضع به خصوص در بحبوحه بحران مواد غذائی موجود چه خواهد بود؟

تشویش در سازمان ناتو

رهبران اصلی سازمان ناتو همگی دچار تشویش شده‌اند؟ آژانس خبری ANSA (خبر گزاری ایتالیا) گزارش داد که نخست وزیر انگلستان دیوید کامرون در نطق خود در کویت اعتراف کرد که کشور‌های غربی با پشتیبانی از دولت‌های غیر دموکراتیک در دنیای عرب مرتکب اشتباه شده‌اند. باید به خاطر صراحت لهجه به ایشان تبریک گفت.
همکار فرانسوی او نیکولاس سارکوزی گفت:» سرکوب خونین و بیرحمی گسترده در حق غیر نظامیان کشور لیبی انزجارآور است. «
وزیر خارجه ایتالیا فرانکو فرانتینی رقم یکهزار کشته در طرابلس را» ناباورآنه «خواند‌ (…..)» این رقم دردآور در واقع حاصل حمام خون است. «
خانم هیلاری کلینتون به این شرح اظهار نظر کرد: حمام خون بکلی غیر قابل قبول» است و «باید متوقف شود»
بان کی مون گفت: «» دست زدن به خشونت در آن کشور مطلقا غیر قابل قبول است و شورای امنیت مطابق تصمیم جامعه بین االملی اقدام خواهد کرد. «ولی‌بان کی- مون واقعا امیدوار است که اوباما حرف آخر را بر زبان بیآورد.

تضمین جریان یافتن نفت خام با حمله نظامی به لیبی

رئیس جمهور امریکا بعد از ظهر چهارشنبه گذشته صحبت کرد. او گفت که وزیز خارجه به اروپا خواهد رفت تا در مورد اقداماتی که باید انجام گیرد با متحدین ما درسازمان ناتو به توافق برسد. در چهره او انسان می‌توانست حالت مجادله و مقابله با سناتور دست راستی ماک کین و سناتور ژوزف لیبرمن طرفدار اسرائیل از ایالت کنتیکات و رهبر تی پارتی را برای تضمین اجرای نظریات حزب دموکرات را به خوبی مشاهده کند.
رسانه‌های جمعی امبراطوری امریکا زمینه را برای دست زدن به اقدام هموار کرده‌اند.
دخالت نظامی در لیبی هیچ تعجبی را بر نمی‌انگیزد. بعلاوه در اثر این اقدام عرضه دو میلیون نفت سبک برای اروپا تضمین می‌شود- جز آنکه بیش از این اقدام، حادثه‌ای به رهبری و یا حیات قذافی پایان دهد.

رقص بدخواهانه مرگ

در هر حال نقش اوباما نقش بیچیده‌ای است. واکنش جهان عرب و اسلام چه خواهد بود اگر در اثر این اقدام خون زیادی در آن کشور جاری شود؟ آیا ناتو در لیبی جلو خیزش موج انقلاب در مصر را سد خواهد کرد؟
در عراق خون بیش از یک میلیون شهروند عرب بی‌گناه این کشور در اثر حمله به این کشور به بهانه‌ای نادرست ریخته شد. جورج دبلیو. بوش اعلام کرد: ماموریت با موفقیت به بایان رسید.
هیچکس در جهان هرگز موافق کشته شدن غیر نظامیان بی‌گناه در لیبی وهیچ کشور دیگر دنیا نیست. من در شگفتم که آیا امریکا و ناتو این اصل را در مورد غیر نظامیان بی‌دفاع که هر روزه در افغانستان و پاکستان توسط هوابیماهای بی‌سرنشین یانکی و سربازان آن سازمان کشته می‌شوند رعایت می‌کنند یا خیر؟
این یک رقص بدخواهانه مرگ است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: