سه‌شنبه 08 مارس 11 | 09:27

توصیه مهم امام (ره) به اعضای مجلس خبرگان

همین اهمیت و جایگاه ویژه این مجلس سبب شد تا امام خمینی (ره) در پیامی که برای اعضای اولین دوره مجلس خبرگان ارسال کردند، نقش این افراد را در سرنوشت انقلاب اسلامی بسیار حیاتی دانسته و هرگونه لغزشی از سوی آنان را موجب پدیدار شدن یک انحراف بزرگ در کشور و اسلام عنوان کرده‌اند.


بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اهمیت فوق‌العاده‌ای برای مجلس خبرگان رهبری قائل بود؛ موضوعی که در سخنان ایشان به وضوح قابل مشاهده است.

در راستای همین اهمیت و جایگاه ویژه در نظر امام خمینی (ره) بود که ایشان در پیامی که برای اعضای اولین دوره مجلس خبرگان ارسال کردند، نقش اعضای مجلس خبرگان را در سرنوشت انقلاب اسلامی بسیار حیاتی دانستند و هرگونه لغزشی از سوی آنان را موجب پدیدار شدن یک انحراف بزرگ در کشور و اسلام عنوان کرده‌اند.

در بخشی از این پیام که در ۲۲ تیر ۱۳۶۲ منتشر شد، آمده است: اکنون شما، اى فقهاى شوراى خُبرگان واى برگزیدگان ملت ستمدیده در طول تاریخ شاهنشاهى و ستمشاهى، مسئولیتى را قبول فرمودید که در رأس همه مسئولیت‏هاست؛ و آغاز به کارى کردید که سرنوشت اسلام و ملت رنجدیده و شهید داده و داغدیده گرو آن است. تاریخ و نسل‏هاى آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد، و اولیاء بزرگ خدا ناظر آرا، و اعمال شما مى‏باشند؛ «وَ اللَّهُ مِن وَرَائِهم مُحیطٌ و رَقِیبٌ».

کوچک‌ترین سهل انگارى و مسامحه و کوچک‌ترین اعمال نظرهاى شخصى و خداى نخواسته تبعیت از هواهاى نفسانى، که ممکن است این عمل شریف الهى را به انحراف کشاند، بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ را به وجود خواهد آورد. اگر اسلام عزیز و جمهورى اسلامى نوپا به انحراف کشیده شود و سیلى بخورد و به شکست منتهى شود، خداى نخواسته اسلام براى قرن‏‌ها به طاق نسیان سپرده مى‏شود، و به جاى آن، اسلام شاهنشاهى و ملوکى جایگزین آن خواهد شد.

شما برگزیدگان مستضعفان میدانید که با کوتاه شدن‏ دست ابرقدرت‏هاى چپاولگر از کشور اسلامى شما، آنان و وابستگان به آن‌ها ماهیت اسلام و قدرت الهى آن را لمس نمودند، و چون افعى زخم خورده در کمین نشسته‌‏اند که از هر راهى بتوانند خود یا به وسیله پیروان از خدا بى‏خبر خود این نظام الهى را از مسیر خود منحرف نمایند.

«صحیفه امام ج ‏۱۸ ص ۶»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: