پنج‌شنبه 10 مارس 11 | 15:07

تذکر صریح رهبری در باره وقایع اخیر: این رفتارها غلط‌ اندرغلط است!

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی، صبح امروز در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، با تشکر از رفتار و گفتار عاقلانه و مدبرانه خبرگان ملت در انتخاب هیئت رئیسه جدید این مجلس، در سخنانی مهم و صریح خطاب به همه، بویژه جوانان تأکید کردند این پیام من است: هرگونه هتک حرمت و رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز، «خلاف شرع، مخالف عقل سیاسی و ضربه به جمهوری اسلامی است و خداوند را خشمگین می‌سازد.»


حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی، صبح امروز در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، با تشکر از رفتار و گفتار عاقلانه و مدبرانه خبرگان ملت در انتخاب هیئت رئیسه جدید این مجلس، بیداری اسلامی ملتهای منطقه را حادثه‌ای بسیار عظیم و الگو گرفته از روند استمرار و پیشرفت جمهوری اسلامی دانستند و با تبیین وظایف خطیر مسئولان و سیاسیون در این شرایط بسیار حساس، در سخنانی مهم و صریح خطاب به همه، بویژه جوانان تأکید کردند این پیام من است: هرگونه هتک حرمت و رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز، «خلاف شرع، مخالف عقل سیاسی و ضربه به جمهوری اسلامی است و خداوند را خشمگین می‌سازد.»

رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند: « فضای اهانت و هتک حرمت در جامعه یکی از آن چیزهایی است که اسلام مانع از آن است نباید این اتفاق بیافتد. این امر خلاف شرع است هم خلاف اخلاق است هم خلاف عقل سیاسی است فضای هتک حرمت.

انتقاد، مخالفت بیان عقاید با جرات هیچ اشکالی ندارد؛ اما دور از هتک حرمت‌ها و اهانت‌ها و فحاشی و دشنام و این چیزها. همه هم در این زمینه مسئولند. علاوه بر این‌که فضا را آشفته می‌کند و اعصاب آرام جامعه را که امروز احتیاج به این آرامش است به هم می‌زند خدای متعال را هم از ما خشمگین می‌کند.

می‌خواهم پیامی باشد به همه‌ی  آن‌ها که حرف می‌زنند یا می‌نویسند در مطبوعات یا در وبلاگ‌ها و این‌ها، پیامی باشد به همه‌ی این‌ها که بدانند کاری که می‌کنند کار درستی نیست.

مخالفت کردن، استدلال کردن، یک فکر سیاسی غلط را محکوم کردن،  یا یک فکر دینی غلط را محکوم کردن، یک حرف است، در این کار مبتلا شدن به این امر خلاف اخلاق و این امر خلاف شرع و خلاف عقل سیاسی یک حرف است. ما این دومی را نفی می‌کنیم به طور کامل و قاطع. نباید این کار انجام بگیرد.»

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به یک اشتباه فاحش و تصور کاملاً غلط افزودند: برخی جوانان با اخلاص، مؤمن و خوب، متأسفانه تصور می‌کنند اینگونه اقدامات وظیفه است اما این رفتار‌ها، دقیقاً خلاف و عکس وظیفه است.

ایشان در همین زمینه، توجه به نفوذی‌ها و دخالتهای دشمنان را نیز ضروری دانستند و افزودند: همانگونه که امام نیز می‌فرمود گاهی نفوذی‌ها وارد اجتماعات اشخاص مؤمن و مخلص می‌شوند و آن‌ها را به حرکتی انحرافی می‌کشانند که از این هم، نباید غفلت کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر پرهیز از غفلتهای ناشی از احساساتی شدن افزودند: از همه، بخصوص جوانان عزیز می‌خواهم که نگذارند فضای غیبت، تهمت، هتاکی و شکسته شدن حریم‌ها ادامه پیدا کند که اگر ادامه یابد مانند یک بیماری به همه چیز سرایت می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه، به برخی رفتارهای غیر اخلاقی در بعضی نماز جمعه‌ها یا محیط‌های درس اشاره و تأکید کردند: این رفتار‌ها، غلط اندر غلط است.

رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش از سخنانشان خاطر نشان کردند: رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز، مخالف مصلحت انقلاب و کشور است، موجب اختلاف و دو دستگی می‌شود و به شکوه و عظمت نظام اسلامی ضربه می‌زند و به جوانان نصیحت می‌کنم کاملاً از آن خودداری کنند .

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در نصیحتی به بزرگان نیز، خاطر نشان کردند: مواضع درست، بیان صحیح و پرهیز از تأثیرپذیری از خبرهای دروغ جزو وظایفی است که بزرگان باید به آن کاملاً توجه کنند.

ایشان در همین زمینه افزودند: برخی افراد، خدمات و تلاشهای نظام، و زحمات شبانه‌روزی و مخلصانه مسئولان از جمله دولت مردان را با شنیدن یک خبر دروغ، زیر سؤال می‌برند که این رفتار هم خلاف است و باید از آن پرهیز شود.

ناکام ماندن دشمنان در قضیه انتخاب هیئت رئیسه مجلس و قدردانی از رفتار آقای هاشمی رفسنجانی
ایشان با تشکر از خبرگان عالی شأن امت، به ناکام ماندن دشمنان در قضیه انتخاب هیئت رئیسه مجلس خبرگان اشاره کردند و با قدردانی از اعضای خبرگان بویژه آقای هاشمی رفسنجانی افزودند: آنان انتظار داشتند میان خبرگان اختلاف بوجود آید و مسابقة خدمت به رقابت منفی برای تصرف موقعیت‌ها و جایگاه‌ها تبدیل شود اما به برکت اخلاص خبرگان و عقل و تدبیری که در رفتار‌ها و گفتار‌ها مشاهده شد، این مسئله به فضل الهی، به خیر اسلام و جمهوری اسلامی تبدیل شد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به رفتار آقای هاشمی رفسنجانی در این مسئله افزودند: با توجه به سابقة عقل و احساس مسئولیتی که همیشه در ایشان دیده‌ایم، انتظار همین رفتار را داشتیم.

انتخاب آیت الله مهدوی کنی را بریاست مجلس خبرگان، انتخابی بجا و به حق
حضرت آیت الله خامنه‌ای، همچنین انتخاب آیت الله مهدوی کنی را بریاست مجلس خبرگان، انتخابی بجا و به حق خواندند و افزودند: ایشان از ابتدای انقلاب تا امروز در همة عرصه‌ها از جمله روحانیت ـ سیاست ـ مسائل جاری کشور ـ «حوزه و دانشگاه»، و دیگر عرصه‌ها، شخصیت برجسته و بارزی بوده‌اند.

«حضور مردم در صحنه» و «شعار اسلامی» را دو شاخص بسیار مهم تحولات جهان اسلام
رهبر انقلاب اسلامی شرایط امروز کشور را با توجه به اوضاع منطقه، بسیار حساس دانستند و افزودند: حوادث بسیار عظیمی که در کشورهای منطقه در حال وقوع است هنوز در ابتدای راه است و باید با درک ابعاد گوناگون آن، به وظایف مهم خود عمل کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، «حضور مردم در صحنه» و «شعار اسلامی» را دو شاخص بسیار مهم تحولات جاری در منطقه خواندند و افزودند: روند این تحولات، آرزوی همه مسلمانان صادق و اندیشه‌های والا در ایران و دیگر کشورهای جهان بوده است.

ایشان، حضور و استقامت ملت‌ها در میدان مبارزه و خطر را، ضامن پیروزی آن‌ها برشمردند و خاطر نشان کردند: هنگامی که مردم، همانند آنچه ۳۲ سال قبل در ایران اتفاق افتاد با جسم و تن خود در میدان حضور یابند دست قدرت الهی، اراده و عزم آنان را استحکام می‌بخشد و پیروزی آنان را قطعی می‌سازد.

رهبر انقلاب افزودند: در پرتو حمایت پروردگار از اراده ملت‌ها نه تنها «حکام وابسته، فاسد و مستبد» بلکه آمریکا و دیگر قدرتهای جهان با همه خوی کشتار و بی‌رحمی، در ‌‌نهایت مغلوب ملت‌ها می‌شوند و وعده‌های الهی محقق می‌شود همانگونه که در حوادث جاری نیز این حقیقت شوق آفرین را تجربه می‌کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای «شعار اسلام» را دومین شاخص قیام ملت‌ها در منطقه خواندند و افزودند: البته انگیزه‌های لیبرالی، قومی و دیگر انگیزه‌ها نیز ممکن است وجود داشته باشد اما متن و بدنه ملتهای منطقه، مسلمان است و به همین علت شعارهای اسلامی در تحولات جاری، نمایان و محسوس است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، الگوسازی انقلاب اسلامی را یکی از عوامل مؤثر در تحولات بسیار مهم منطقه دانستند و خاطر نشان کردند: «پیروزی انقلاب اسلامی، تشکیل جمهوری اسلامی،» ماندگاری، استحکام و پیشرفتهای چشم گیر و روزافزون نظام اسلامی در زمینه‌های مختلف «، به عنوان یک الگوی هویت بخش و عزت آفرین در مقابل چشمان ملتهای مسلمان منطقه قرار دارد و آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

ایشان، تمرکز سیاست‌ها و تبلیغات دشمنان اسلام و ایران را برای جلوگیری از الگو شدن جمهوری اسلامی، نشانه همین واقعیت خواندند و خاطر نشان کردند: زورگویان جهانی، با روشهای مختلف از جمله بزرگ نمایی ضعف‌ها و دروغ پردازیهای مستقیم و غیر مستقیم، تلاش می‌کنند الگوی جمهوری اسلامی را در چشم ملت‌ها تضعیف و تخریب کنند.

ایشان دو عامل درونی و بیرونی را در تضعیف الگوی جمهوری اسلامی مؤثر دانستند و افزودند: عامل درونی از جمله نقص‌ها، کوتاهی‌ها، کم کاری‌ها، اختلافات، قدرت طلبی، بی‌سیاستی و دنیا طلبی در تخریب جمهوری اسلامی در چشمان ملت‌ها، تأثیر بیشتری دارد و اگر این مسائل را مراقبت و علاج کنیم عامل بیرونی یعنی تبلیغات دشمنان با اراده خداوند خنثی خواهد شد.

ایشان مسئولان، زبدگان، برجستگان، روشنفکران ـ علماء و همه افرادی را که قدرت تأثیرگذاری دارند، به مراقبت کامل و تلاش بیشتر برای رفع مسائل و عوامل درونی تضعیف جمهوری اسلامی فراخواندند.

در آغاز این دیدار آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان در سخنان کوتاهی به برگزاری اجلاس رسمی مجلس خبرگان در هفدهم و هجدهم اسفند با حضور ۸۱ نفر از اعضای مجلس اشاره کرد و گفت: در این اجلاس رئیس و اعضای هیئت رئیسه مجلس برای دو سال انتخاب شدند که با ابراز محبت آیت الله هاشمی رفسنجانی این مسئولیت به بنده تفویض شد.

آیت الله یزدی نایب رئیس اول مجلس خبرگان نیز در گزارشی از اجلاس اخیر گفت: تجلیل از حضور حماسی ملت در راهپیمایی ۲۲ بهمن، الگوپذیری بیداری اسلامی ملتهای منطقه از جمهوری اسلامی، استکبار ستیزی، لزوم و ضرورتهای حرکت در خط امام، ضرورت برخورد قانونی و قاطعانه با عناصر اصلی فتنه و تأکید بر اعتدال در گفتار و رفتار از محورهای سخنان نمایندگان خبرگان و میهمانان اجلاس بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.