شنبه 12 مارس 11 | 17:00

معرفی کتاب: «اندیشه سیاسی امام خمینی»

کتاب «اندیشه سیاسی امام خمینی» نوشته‌ی حجت الاسلام والمسلمین «احمد جهان بزرگی» را انتشارات کانون اندیشه جوان برای نهمین چاپ راهی بازار نشر کرده است.


تریبون مستضعفین – کتاب «اندیشه سیاسی امام خمینی» نوشته‌ی حجت الاسلام والمسلمین «احمد جهان بزرگی» را انتشارات کانون اندیشه جوان برای نهمین چاپ راهی بازار نشر کرده است.

این متخصص فقه سیاسی پس از ذکر «شرح حال امام و تاثیر هجمه به مبانی دینی»، «دیکتاتوری رضاخانی»، «تقیه فراوان»، «عدم آگاهی به مسائل روز و رخنه‌ی افراد ناصالح به بیت بعضی بزرگان» و «مبارزات روحانیت مثل مدرس و کاشانی بر امام»، وارد اندیشه ی سیاسی ایشان شده است.

منشاء و غایت حکومت، انواع حکومت، ولایت فقها به عنوان گوهر اندیشه امام، نحوه ی تحقق نظام ولایت فقیه، مشروعیت و مبانی آن، حدود و اختیارات ولی فقیه، جایگاه مردم در نظام سیاسی اسلام سرفصل های این کتاب 104 صفحه‌ای است که با ادبیاتی ساده و جهت آشنایی عموم دانشجویان با اندیشه سیاسی امام و ولایت فقیه از سری کتاب دانشجوی کانون اندیشه جوان نوشته شده است.

وی با اشاره به نشر تدریجی آرای امام در مورد ولایت فقیه در طول 20 سال ، ضرورت وضع قانون بر اساس موازین عدالت را پیش می کشد و اثبات می کند که این قانون جز قانون الهی نخواهد بود. وی با تقریر تعریف امام از سیاست آن را اداره‌ی جامعه انسانی و هدایت آن به سوی تعالی دانسته و امر به معروف و نهی از منکر را وسیله ی نزدیک کردن حکومت به عدالت اعلام می کند.

نگارنده با شرح تفاوت های آزادی دینی و آزادی غربی بین دموکراسی محض و مشروط تفاوت می گذارد و اشاره می کند که تصور ولایت فقیه موجب تصدیقش می شود. وی با اشاره به ماهيت و كيفيت قوانين اسلام آن ها را مستلزم تشکیل حکومت می کند. هم چنین ادله مختلف فقهی اثبات ولایت فقیه را ذکر می کند. سپس با ذکر مفهوم اطلاق ولایت فقیه تفاوت آن با حکومت مطلقه در علوم سیاسی را بر می شمارد و می نویسد «مطلقه ای که شمول از آن فهمیده می شود شامل تمام ولایت هایی است که بر عهده ی پیامبر و امام معصوم است». می نویسد حكومت، كه شعبه‏اى از ولايت مطلقه رسول اللَّه- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- است، يكى از احكام اوليه اسلام است؛ و مقدم بر تمام احكام فرعيه، حتى نماز و روزه و حج است‏.

این کتاب را می توان از فروشگاه کانون اندیشه جوان واقع در جنوب دانشگاه تهران تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.