یکشنبه 13 مارس 11 | 11:38

معرفی کتاب: «انتظار، بایدها و نبایدها»؛ یا چگونه می‌توان از فرهنگ مهدوی گفت‌وگو کرد؟

این کتاب که حاصل دغدغه‌ی گردانندگان موسسه موعود در طول حدود 15 سال تاسیس این موسسه و رواج ترویج فرهنگ مهدوی است، سعی دارد در مقابل آفت های موجود در فرهنگ مهدوی به ارائه ی راهکارهایی برای ترویج فرهنگ مهدوی بپردازد. لذا با برشمردن سرفصل ها و آسیب ها تلاش می کند در هر حوزه مهم ترین منابع و مآخذ را معرفی کند تا فعالان این عرصه بتوانند با مراجعه به آنان به تعمیق معرفت خویش در این عرصه ها بپردازند.


تریبون مستضعفین – «انتظار، باید ها و نبایدها» (چگونه می توان از فرهنگ مهدوی گفت و گو کرد؟) نوشته ای از «ابراهیم شفیعی سروستانی» است که به همت مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما و موسسه فرهنگی موعود در قالب 140 صفحه راهی بازار نشر شده است.

این کتاب که حاصل دغدغه‌ی گردانندگان موسسه موعود در طول حدود 15 سال تاسیس این موسسه و رواج ترویج فرهنگ مهدوی است، سعی دارد در مقابل آفت های موجود در فرهنگ مهدوی به ارائه ی راهکارهایی برای ترویج فرهنگ مهدوی بپردازد. لذا با برشمردن سرفصل ها و آسیب ها تلاش می کند در هر حوزه مهم ترین منابع و مآخذ را معرفی کند تا فعالان این عرصه بتوانند با مراجعه به آنان به تعمیق معرفت خویش در این عرصه ها بپردازند. نثر ساده، کوتاه بودن کتاب، ارجاعات متعدد و کاربرد روایات متقن در در بخش های مختلف این کتاب را به مجموعه ای کاربردی برای فعالان و علاقه مندان به مهدویت تبدیل کرده است.

این کتاب از دو فصل تشکیل شده است. «انتظار در تفکر شیعه» با زیر عنوان هایی نظیر مفهوم انتظار، ضرورت انتظار، فضیلت انتظار، وظایف منتظران (شناخت حجت خدا و امام عصر، پیراستگی به بدی ها و آراستگی به خوبی ها، پیوند با مقام ولایت، کسب آمادگی برای ظهور حجت حق، ارتبطا با فقها، دعا برای تعجیل فرج، بزرگداشت یاد حضرت مهدی)، نقش سازنده انتظار فصل اول کتاب انتظار، باید ها و نباید هاست.

این پژوهشگر حوزوی و دانشگاهی در فصل دوم با موضوع «بایدها و نباید‌های ترویج انتظار» به مباحثی نظیر ارتباط معنوی با امام عصر، شناخت دیدگاه‌های موجود در مورد باور مهدوی (دیدگاه کلامی تاریخی، دیدگاه فرهنگی اجتماعی)، رعایت اخلاص در عمل و پیراسته داشتن نیت، توجه به جایگاه و شان رفیع امام عصر، دشمن شناسی و دوست شناسی، توجه به دیدگاه‌ها و نظرات علما، توجه به آفت ها و آسیب های اندیشه مهدوی (عوام زدگی و سطحی نگری، روشن فکر زدگی و تاویل گرایی) زدودن مطالب و باور های نادرست، توجه به کارکردهای مباحث مهدوی، گشودن زوایای جدید در طرح مباحث مهدوی، پرهیز از تعیین وقت برای ظهور، پرهیز از مطالب سست، واهی و بی اساس، پرهیز ا ز اغراض گروهی و جناحی، پرهیز از موضوعا ت مباحث بی اهمیت یا کم اهمیت مطرح کرده است.

وی ذیل روی کرد فرهنگی اجتماعی مهم ترین چهره این روی کرد را امام خمینی دانسته است. و ویژگی های سیره علمی و عملی ایشان در این حوزه را ذیل عناوینی نظیر ارائه برداشتی متفاوت از مفهوم حجت (حجت به معنای اتمام حجت خدا با ما برای عدالت و…)، دگرگون ساختن مفهوم انتتظار، تلاش برای تحقق عدالت در عصر غیبت، زمینه سازی برای ظهور منجی موعود، حرکت در جهت تحقق حکومت جهانی اسلام تعریف کرده است.

نگاه نو و روزآمد و درک آسیب ها و آفت ها تحذیر از آن ها از ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب است و می توان آن را از طریق فروشگاه نشر معارف واقع در چهار راه کالج و دفتر نشریه موعود واقع در ضلع شمالی دانشگاهی امیرکبیر، خیابان رشت، خیابان جمشید جم و نیز فروشگاه‌های مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما در بلوار امین قم و پشت حسینیه ارشاد در تهران تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.