شنبه 12 مارس 11 | 13:59

الجزیره: نبود فاضلاب و جمع آوری منظم زباله عامل اعتراض مردم بحرین!

شبکه خبری الجزیره با انتشار گزارشی در مورد انگیزه مردم بحرین از خیزش اسلامی علیه حکومت پادشاهی این کشور، انگیزه این خیزش را وضعیت بد اقتصادی بیان کرد. این گزارش الجزیره در ادامه تلاش‌های استکبار برای انکار ماهیت اسلامی خیزش‌های اخیر است.


شبکه خبری الجزیره با انتشار گزارشی در مورد انگیزه مردم بحرین از خیزش اسلامی علیه حکومت پادشاهی این کشور، انگیزه این خیزش را وضعیت بد اقتصادی بیان کرد. این گزارش الجزیره در ادامه تلاش‌های استکبار برای انکار ماهیت اسلامی خیزش‌های اخیر است. متن ترجمه شده گزارش الجزیره که روز پنجشنبه با عنوان «دنیایی دور از منامه» (اشاره به یک روستای فقیر در بحرین) در این شبکه خبری عربی منتشر شد در ادامه می‌آید :

در ابتدای این گزارش آمده است: بحرین روستاهای فقیر بسیاری دارد که از میلیارد‌ها دلار سرمایه گذار در پایتخت، بهره بسیار کمی دارند.

وضعیت بد روستاهای بحرین مردم را به منامه کشانده است
خبرنگار الجزیره در ادامه با اشاره به سفر خود به روستای کرزکان در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی منامه در بحرین می‌نویسد: اکنون و با دیدن این روستا می‌توان فهمید که چرا هزاران معترض بیش از یک ماه است که در میدان الولو دست به تظاهرات زده‌اند.

الجزیره همچنین به مشاهدات خبرنگار خود در زمینه محرومیت بالای این روستا اشاره می‌کند و می‌نویسد: چند دانش آموز را دیدم که پشت یک وانت نشسته و عازم مدرسه بودند.

نبود فاضلات و جمع آوری منظم زباله، عامل اعتراض مردم
این رسانه عربی می‌افزاید: بسیاری از روستاهای بحرین فاقد امکانات خدماتی از قبیل نبود شبکه فاضلاب شهری و عدم جمع آوری زباله به صورت منظم در شبانه روز هستند. و مثلا در همین روستا نیز بوی بد زباله و مواد دور ریختنی دیگر که در کوچه‌ها بر زمین مانده؛ عابران را می‌آزارد به طوریکه ساکنان روستا می‌گویند که فقدان رعایت اصول بهداشتی در روستا سبب شیوع برخی بیماری‌ها به ویژه در میان کودکان شده است.

الجزیره به صحبت‌های یک شهروند این روستا اشاره می‌کند و می‌نویسد: علی حسن یکی از اهالی این روستای کوچک می‌گوید: اینجا کشور نفت است. اما می‌توانید به کیفیت خدمات آن هم نگاه کنید (که تا چه اندازه پایین است.)

اهالی روستا برای اعتراض به منامه رفته‌اند
خبرنگار الجزیره در ادامه با اشاره به خلوت شدن این روستا طی روزهای اخیر تأکید می‌کند که اهالی روستا همگی به معترضین در خیابان‌های شهر منامه پیوسته‌اند. الجزیره همچنین ادامه می‌دهد: از یک پیرمرد روستایی می‌پرسیم که مردم کرزکان کجا هستند و او جواب می‌دهد: «مردم در منامه هستند.»
در ادامه این گزارش آمده است: برخی از روستاهای شبیه کرزکان طی سال‌های اخیر علیه دولت اعتراضاتی داشته‌اند و در این زمینه با پلیس نیز درگیر شده‌اند.

معترضین مایل به شیعیان هستند
این گزارش همچنین با بیان اینکه بسیاری از اهالی روستاهای توسعه نیافته متمایل به شیعیان هستند به ذکر مثال‌هایی شیطنت آمیز! در این زمینه پرداخته و می‌نویسد: با این حال معترضان بحرینی تلاش می‌کنند که استرس و اختلاف میان شیعه و سنی را کاهش دهند.

الجزیره در بخش دیگری از گزارش خود، تلویحاً بخشی از انگیزه‌های اعتراضات بحرین را به ایران ربط می‌دهد و ادامه می‌دهد: برخی از معترضان بحرینی عکس آیت الله خمینی را در ماشین‌های خود نصب کرده‌اند اما هیچک علنا حاضر نیستند بیان کنند که مایلند ایران در سیاست داخلی بحرین نقشی را ایفا کند.

خبرنگار این شبکه خبری عربی در همین زمینه به مصاحبه خود با چند شهروند بحرینی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اگر ایران بخواهد به بحرین حمله کند من برای بحرین خواهم جنگید. من جانم را برای بحرین خواهم داد. این رسانه ادامه می‌دهد: یک شهروند دیگر به شانه من می‌زند و می‌گوید: ما بحرین را آزاد می‌خواهیم!

مشکل اصلی مردم بحرین عدم دریافت حقوق کافی است
در این گزارش همچنین آمده است: عمده خواسته مردم بحرین مربوط به بی‌عدالتی در اقتصاد است. این اعضای خاندان سلطنتی و وابستگان آن‌ها هستند که عمدتا مناسب مهم و اقتصادی را اشغال کرده‌اند و خانه‌های مجلل در نقاط اعیان نشین دارند.

حتی خود وابستگان حاکمیت نیز به مشکلات اقتصادی اذعان دارند
یکی از شهروندان بحرینی می‌گوید: مشکل اصلی عدم پرداخت حقوق کافی برای تحصیل کرده‌ها در بحرین به ازای شغل‌های آنهاست و این برای سنی و شیعه یک مشکل است.

عبدالله الخلیفه یک شهروند دیگر بحرینی نیز می‌گوید: معترضان، برای بیکاران خانه و شغل می‌خواهند و خواهان حقوق‌های بهتر و بیشتر هستند. و این تمام مطالبات بحرین است.

***

رسانه‌های صهیونیستی و انکار ماهیت اسلامی خیزش مردم در کشورهای اسلامی
رسانه‌های صهیونیستی دنیا و استکبار جهانی پس از آغاز خیزش مردم کشورهای اسلامی که ماهیتی اسلام خواهانه و ظلم ستیز را داشت، با پروپاگاندای عظیم خود و پشتیبانی رسانه‌ها، سعی کردند ماهیت اصلی این خیزش‌ها که‌‌ همان اسلامی خواهی مردم بود را انکار کنند.

در همین زمینه، طی یک ماه گذشته، این خبرگزاری رویترز بود که با انتشار گزارشی در مورد انقلاب اسلامی مردم مصر، این انقلاب را انقلاب فیسبوکی خواند و علت اصلی خیزش مردم را رسانه‌های اجتماعی دانست.

خبرگزاری الجزیره نیز مدتی قبل با انتشار گزارشی در مورد انقلاب مردم لیبی و شهدای این کشور، انقلاب لیبی را به شبکه‌های اجتماعی ربط داد و تصریح کرد که این فیس بوک و اینترنت است که الهام بخشی اصلی مردم لیبی برای انقلاب است.

خبرگزاری رویترز البته در گزارش دیگری نیز علت انقلاب مردم تونس را نیز به عنوان اولین کشوری که بیداری اسلامی از آن آغاز شده است را» نبود شغل «و وضعیت بد اقتصادی مردم تونس عنوان کرد.

مقام معظم رهبری چندی قبل در خطبه‌های نماز جمعه تهران فرمودند: «در تحلیلهاى جهانى سعى می‌کنند عامل اصلى این قیام‌ها ندیده گرفته شود. اشاره می‌کنند به مسائل اقتصادى و غیر اقتصادى – که البته مؤثر است – اما عامل اصلى این حرکت عظیم مردم، اول در تونس و بعد اوج آن در مصر، احساس تحقیرى است که در مردم از وضعیت سران خود به وجود آمد. مردم تحقیر شدند، احساس کردند به آن‌ها توهین شده است. این نامبارک مصر، ملت مصر را ذلیل کرد.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: