یکشنبه 13 مارس 11 | 09:50

پرقدرت‌ترین و پرتلفات‌ترین زلزله‌های دنیا تاکنون

زلزله روز ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ژاپن به بزرگای ۹. ۸ ریشتر به همراه یک سونامی عظیم پنجمین زلزله بزرگ دنیا از زمان اختراع دستگاههای لرزه نگاری دقیق است. در گزارشی به معرفی پرقدرت‌ترین زلزله‌های دنیا و زلزله‌هایی که بیشترین انسان را به کام مرگ کشاند می‌پردازیم.


بررسیهای موسسه ملی ژئوفیزیک و آتشفشان‌شناسی ایتالیا (Ingv) نشان می‌دهد که زمین لرزه ژاپن پنجمین زلزله پرقدرت دنیا از زمان اختراع دستگاههای لرزه نگاری دقیق بوده است.

این موسسه تحقیقاتی در طبقه بندی به بررسی این ۵ زلزله پرقدرت پرداخته و در ادامه، زلزله‌هایی را که بیشترین قربانی را در طول تاریخ برجای گذاشته‌اند معرفی کرده است.

قوی‌ترین زمین لرزه‌های دنیا از زمان اختراع لرزه نگارهای دقیق

۱- قوی‌ترین زلزله تاریخ از زمان اختراع دستگاههای لرزه نگاری دقیق در ۲۲ می‌۱۹۶۰ در شیلی به بزرگای ۵. ۹ درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که هزار و ۶۵۵ کشته، ۳ هزار مجروح و ۲ میلیون آواره برجای گذاشت.

براساس گزارش کورییره دلا سرا، سونامی که این زلزله تولید کرد در هاوایی ۶۱ قربانی گرفت. در آن زمان هنوز سیستمهای هشدار وجود نداشتند و هنوز کسی نمی‌دانست که دریا لرزه می‌تواند از سراسر اقیانوس عبور کند. این سونامی در ژاپن ۱۳۸ نفر و در فیلیپین ۳۲ کشته برجای گذاشت.

۲- دومین زمین لرزه شدیدی که تاکنون ثبت شده است در ۲۸ مارس ۱۹۶۴ در آلاسکا اتفاق افتاد. کانون زمین لرزه در منطقه «پرنس ویلیام ساوند» به بزرگای ۲. ۹ ریشتر بود. ۱۱۳ نفر در اثر سونامی و ۱۵ نفر در اثر زلزله جان باختند. در نزدیکی جزیره «مونتاگو»، زمین ۱۳ تا ۱۵ متر از جا برخاست. در خلیج «والدز»، موج دریا لرزه به ارتفاع ۶۷ متر رسید و ۱۵ نفر در سواحل کالیفرنیا و اورگان کشته شدند و در کوبا و پرتوریکو نیز امواج بلند غیرعادی مشاهده شد.

۳- زلزله ۲۶ ژانویه ۲۰۰۴ دو دقیقه پیش از ساعت ۸ بامداد به وقت محلی زلزله‌ای به شدت ۱. ۹ ریش‌تر سوماترا را لرزاند. منطقه شمال غربی این جزیره کاملا ویران شد. سونامی حاصل از این زلزله تا به تایلند، سواحل سریلانکا، هند و سومالی نیز رسید و در مجموع ۲۳۰ هزار نفر کشته برجای گذاشت. هرچند برخی آمار‌ها حکایت از ۳۰۰ هزار قربانی دارند.

۴- زلزله ۴ نوامبر ۱۹۵۲ در ساحل جنوب شرقی جزیره روسی «کامتچاکا» زلزله‌ای به شدت ۹ درجه ریشتر رخ داد. هیچ خبری از تعداد قربانیان این زلزله منتشر نشده است اما در هاوایی سونامی حاصل از آن موجی به بزرگی ۳ متر ایجاد کرد.

۵- زلزله ۱۱ مارس ۲۰۱۱ در ژاپن به بزرگی ۹. ۸ ریشتر

طبقه بندی شدید‌ترین زلزله‌ها بر اساس تعداد قربانیان از ابتدای تاریخ

۱- بیش از ۸۰۰ هزار نفر قربانی در زلزله ۸ ریشتری ۲۳ ژانویه ۱۵۵۶ در شانژی چین

۲- بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ هزار نفر قربانی در زلزله ۵. ۷ درجه ریشتر در «تانگشان» چین در ۲۸ جولای ۱۹۷۶

۳- زلزله ۲۲ می‌۱۹۶۰ در شیلی به بزرگای ۵. ۹ درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که هزار و ۶۵۵ کشته برجای گذاشت.

۴- ۲۵۰ هزار کشته در زلزله «آنتیکیا» در نزدیکی ترکیه ۲۱ می ‌۵۲۸ که احتمالا ۸ ریشتر بوده است.

۵- زلزله ۱۶ دسامبر ۱۹۲۰ در «گانسو» چین با بزرگای احتمالا ۸. ۷ ریش‌تر ۲۳۵ هزار کشته برجای گذاشت.

۶- در زلزله همراه با سونامی سوماترا در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ تعداد ۲۳۰ هزار کشته ثبت شد.

۷- زلزله ۷ ریشتری ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ در «پورتو پرنس» هائیتی سبب مرگ ۲۲۳ هزار کشته شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: