یکشنبه 20 مارس 11 | 20:15

مروری بر حوادث خبرساز سال ۸۹ – قسمت اول

براى اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیتهاى کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکمتر و پرتلاش‌تر کنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذارى می‌کنم.


نوروزنامه تریبون مستضعفین

نامگذاری سال 89 به سال «همت مضاعف و کار مضاعف»
سال هشتاد و نه در حالی آغاز شد که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود این سال را به نام سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری کردند. ایشان در پیام نوروزی خود فرمودند: « امسال براى این‌که ما بتوانیم آنچه را که در این دعاى شریف [دعای تحویل سال] به ما تعلیم داده شده است و وظیفه‌ى ماست، انجام بدهیم، براى این‌که بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیت‌هاى کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکمتر و پرتلاش‌تر کنیم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذارى می‌کنم. به امید اینکه در بخشهاى مختلف … و مسئولین کشور به همراه مردم عزیزمان بتوانند با گام‌هاى بلند‌تر، با همت بلند‌تر، با کار بیشتر و متراکمتر، راه‌هاى نرفته‌اى را بپیمایند و به هدفهاى بزرگ خود ان‌شاءاللَّه نزدیک‌تر شوند. ما به این همت مضاعف نیازمندیم. کشور به این کار مضاعف نیازمند است.»

الزام دولت جمهوری اسلامی ایران به قطع رابطه کامل سیاسی با دولت انگلستان
پس از تهیه و تدوین طرحی از سوی نمایندگان ملت درباره قطع کامل یا کاهش رابطه‌ با دولت انگلیس در در تاریخ ۲۳ دی‌ماه سال ۸۸ در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی و علمی به دلیل نقش‌آفرینی در حوادث پس از انتخابات کشورمان بالاخره با تصویب نهایی طرح قطع رابطه با انگلیس در صحن علنی مجلس، دولت موظف به قطع کامل روابط سیاسی و طرح دعوا در مجامع بین‌المللی علیه انگلستان شد. نگارش مقاله‌ای توهین‌آمیز به ساحت ملت ایران توسط سایمون گس سفیر بریتانیا نیز در این تصمیم نمایندگان بی تاثیر نبود.

تحصن طلبه سیرجانی در حرم عبدالعظیم حسنی
حجت‌الاسلام علیرضا جهانشاهی معروف به «طلبه سیرجانی» در سالی که گذشت در حرم عبدالعظیم حسنی به نشانه اعتراض به زمین‌خواری، تحصن کرد. وی پیش از شروع این تحصن، در اعتراض به زمین خواری‌های شهر سیرجان، اقداماتی انجام داد و پس از این‌که به اعتراضاتش ازسوی مسئولان اعتنایی نشد، اقدام به پیاده روی ازسیرجان به سمت تهران کرد. تیرماه سال۸۷ درمسیر سیرجان به تهران در بدو ورود به استان فارس، توسط دادگاه ویژه روحانیت شیراز بازداشت و به ۲ سال زندان محکوم شد.
او پس از چند ماه با پیام «شکرالله مساعیکم» رهبر معظم انقلاب آزاد گشت و باز هم راه‌های قانونی را برای رسیدن به مطالباتش پیمود، اما درپی بی‌نتیجه ماندن آن‌ها، دومرتبه به نشانهٔ اعتراض، در تاریخ ۲۷ اردیبشهت۸۸، شروع به پیاده روی از مسیر قم تا تهران کرد و هم اینک نیز به نشانهٔ اعتراض به عدم برخورد با مفسدین در حرم حضرت عبدالعظیم اقامت دارد و همچنان منتظرمسئولان مربوطه برای پاسخ به مطالباتش است.

سفر تاریخی محمود احمدی نژاد به لبنان
سفر محمود احمدی نژاد به لبنان که برای نخستین بار در طول ۵ سال ریاست جمهوری وی در دولت‌های نهم ودهم برگزار شد از اتفاقات مهم سال گذشته بود. این سفر که به دعوت رسمی میشل سلیمان رئیس‌ جمهور لبنان و در چارچوب توسعه روابط سیاسی دو کشور و تعمیق همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی انجام شده بود واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت؛ از سویی با خشم صهیونیست‌ها و از سوی دیگر با استقبال گسترده و بی‌نظیر مردم لبنان همراه شد. در این سفر دکتر احمدی نژاد با سید حسن نصرالله دیدار و نسبت به شهدای حزب الله ادای احترام کرد. همچنین رئیس جمهور در منطقه بنت جبیل حضور پیدا کرد و برای مردم این منطقه سخنرانی نمود.

سفر به یادماندنی رهبر معظم انقلاب به قم

سفر ده روزه رهبر معظم انقلاب شهر مقدس قم از حوادث مهم و به یادماندنی سال ۱۳۸۹ بود. استقبال باشکوه و غیرقابل توصیف مردم قم از جلوه‌های ویژه و به یادمانی این سفر برای همیشه در تاریخ ولایت‌مداری مردم قم خواهد درخشید. از برنامه‌ی این سفر که طولانی‌ترین سفر رهبری محسوب می‌شد می‌توان به دیدار عمومی ایشان با مردم قم در جوار حرم مطهر کریمه اهل بیت (س)، نشست با عموم طلاب اعم از خواهر و برادر، جلسه با طلاب غیرایرانی، نشست مشترک با نخبگان حوزوی و دانشگاهی، نشست با جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه‌های علمیه، جلسه با خانواده شهدا و جانبازان، نشست با بسیجیان و … اشاره کرد. اما از مهم‌ترین برنامه رهبر معظم انقلاب در این سفر دیدار مراجع تقلید با ایشان بود؛ در این دیدارها که در محل اقامت رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد واکنش‌ها و حاشیه‌های زیادی را در پی داشت. اما استقبال گرم مراجع از رهبر معظم انقلاب خشم ضدانقلاب و اصحاب فتنه را برانگیخت.

تغییرات و انتصابات عجیب و غریب در دولت
تغییرات و انتصابات در دولت در سالی که گذشت جای بسیار تأمل داشت. برکناری بذرپاش از ریاست سازمان ملی جوانان و صدور حکم انتصاب خانم ترکستانی و ماجراهای آمدن یا نیامدن وی و سرانجام هم نپذیرفتن این مسئولیت توسط ایشان از اتفاقات عجیب و غریب دولت دهم بود. از دیگر عجایب تغییرات محمود احمدی‌نژاد، برکناری منوچهر متکی درحالی که در سفر خارجی  به سر می‌برد، بود که با واکنش‌های بسیار منفی‌ای همراه بود. حذف به یکباره مشاوران رئیس‌جمهور و حاشیه‌های این تغییرات و مصاحبه‌های مشاوران وی از دیگر اتفاقات حوزه دولت در سال گذشته بود.

حراج اتومبیل احمدی نژاد
حراج اتومبیل شخصی رئیس جمهور هم از اتفاقات پر سر و صدای سال گذشته بود. از زمانی که رئیس جمهور اعلام کرد حاضر است اتومبیل پژوی 504 خود برای کمک به مسکن مهر معلولین به مزایده بگذارد خریداران بسیاری در حدود نیم میلیون نفر در داخل و خارج متقاضی خرید این اتومبیل شدند. در نهایت با طراحی سایتی و دریافت پیشنهادات خریداران، این خودرو به بالاترین قیمت در حراجی منطقه آزاد آبادان فروخته شد. قیمت خریداری شده این اتومبیل به مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون تومان تعجب همگان را در پی داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: