یکشنبه 13 مارس 11 | 15:00

ترس از انقلاب، دست زیاده‌خواهان را کوتاه کرد

برای نخستین بار و در پی خیزش‌های اسلامی منطقه، موضوع جزایر سه گانه ایران برای نخستین بار از بیانیه پایانی نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حذف شد.


به گزارش خبرگزاری امارات، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در نشست ریاض، به درخواست امارات برای چشم پوشی از موضوع جزایر سه گانه مورد اختلاف با ایران در بیانیه پایانی نشست، پاسخ مثبت دادند.

براساس این گزارش، در صدوهیجدهمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که در ریاض برگزار شد وزیر امورخارجه امارات از کشورهای حاضر در نشست خواست تا با توجه به توافق ابوظبی و تهران برای فراهم آوردن فضای مثبت برای حل اختلاف دو طرف درباره جزایر سه گانه، بیانیه پایانی دربرگیرنده این موضوع اختلافی نباشد.

خبرگزاری امارات نوشت: درخواست وزیر امور خارجه امارات از شورای همکاری خلیج فارس در چارچوب تلاش‌های ابوظبی برای ایجاد جو مناسب برای حل مشکل بوده است و تنظیم کنندگان بیانیه نیز این مبحث را در این بیانیه نیاورده‌اند.

در نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس همچنین به نامشروع بودن نظام سیاسی معمر قذافی در لیبی و ضرورت تماس با شورای ملی انتقالی که مخالفان در این کشور تشکیل دادند تاکید شد.

گفتنی است در روز ۲۵ می‌۱۹۸۱ شورای همکاری خلیج فارس با گردهمایی کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به طور رسمی تشکیل شد البته این شورا در حالی تاسیس شد که همه کشورهای حوزه خلیج فارس در آن حضور نداشتند. یعنی به رغم اینکه ایران و عراق در حوزه خلیج فارس قرار دارند اما این دو کشور در شورای همکاری خلیج فارس عضو نمی‌باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: