یکشنبه 13 مارس 11 | 15:06

«مختارنامه» تنها مجموعه شاخص سال ۸۹ است

محمد تقی فهیم از منتقدان سینما و تلویزیون گفت: تلویزیون در سال گذشته در مجموعه اتفاق ویژه و متفاوتی نبود و نمی توان عملکرد آنرا متمایز از سالهای گذشته دانست.


محمد تقی فهیم از منتقدان سینما و تلویزیون گفت: تلویزیون در سال گذشته در مجموعه اتفاق ویژه و متفاوتی نبود و نمی توان عملکرد آنرا متمایز از سالهای گذشته دانست.

وی افزود: البته در بخش اخبار و حوزه های سیاسی ، رسانه ملی خوب ظاهر شد و بویژه در چند ماه اخیر و انعکاس همراه با تحلیل و تصویر رویدادهای منطقه ، الگودهی مناسبی داشت .

فهیم تصریح کرد: نقطه قابل تامل دیگر ، قدم برداشتن سیما به سمت تخصصی کردن شبکه ها بود و تبدیل شدن شبکه 2 به شبکه کودک ، اقدامی شایسته تحسین است چنانکه شبکه های دیگری چون مستند و ورزش که در حال راه اندازی هستند ، نیز تلویزیون را در جهت تخصصی تر شدن هدایت می کنند .

این منتقد اظهار داشت : با در نظر گرفتن این نکته که تلویزیون ایران دولتی است و ما شبکه های خصوصی به شکل تعریف شده و قانونیش نداریم ، تخصصی شدن شبکه می تواند عامل موثری در جهت افزایش اقبال عمومی مخاطبان به رسانه ملی باشد.

وی افزود: اما انچه که در هر تلویزیونی شاکله قضاوت قرار می گیرد آثار نمایشی است . در حال حاضر شبکه های دنیا با ساخت سریال های طولانی و دنباله دار با قصه پردازیهای قدرتمند به جریان سازی می پردازند همچنانکه مجموعه هایی چون ” یانگوم” و ” جومونگ” با استقبال گسترده و بی نظیر مخاطبان ایرانی مواجه شد .

فهیم در ادامه گفت: اما به نظر می رسد در سال 89 تنها اثری که استانداردهای یک مجموعه تلویزیونی را رعایت کرد ” مختارنامه” بود مجموعه ای که دارای قصه پردازی محکم ، شخصیت پردازی درست و اطلاع رسانی دقیق بود و سازندگان مجموعه با هوشمندی کامل پی رنگ داستان را طوری طراحی کرده اند که با مسائل روز جامعه امروز انطباق دارد و البته حوزخ نظارتی تلویزیون نیز این مسئله را به درستی هدایت کرده .

وی افزود: اما سایر مجموعه های سیما ، به نوعی تکرار مکررات بودند و تلویزیون نیازهای سرگرم کننده و تفریحی مردم را مد نظر قرار نداد. زیرا یکی از ملزومات عمده آثار نمایشی ، سرگرم کنندگی آن است چنانکه در شبکه های مختلف دنیا جدی گرفتن این وجه در خلال درام پردازی قوی سبب جذب بیننده می شود .

وی اظهار داشت: مسئله دیگر کمبود مباحث آکادمیک ، نشست های تخصصی و میز گردها ویژه دانشجویان است و این خلاء همچنان حس می شود زیرا اگر دانشجویان در فضایی صمیمانه و تعاملی به ابراز نظرات خود در حوزه های مختلف بپردازند ، طبیعتاً رسانه ملی نخستین تریبونی در میان بمباران رسانه ای خواهد بود که قشر جوان نسبت به آن اعتماد می کنند .

فهیم در پایان گفت: امید است با روی کار امدن دکتر دارابی معاونت سیما در سال 90 با برنامه ریزی درست و حساب شده شاهد آثار متنوع و متفاوتی در بخش های مختلف تلویزیون باشیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: