یکشنبه 20 مارس 11 | 19:45

نوروز، روزی است که با عمل خود، آن را نو مى‏کنید

نوروز، یعنى روزى نو در تاریخ بشر و حالتى نو در زندگى انسان‌ها. یعنى روزى که شما با عمل خودتان، با حادثه‌ا‏یى که اتفاق مى‏افتد، آن را نو مى‏کنید.


نوروز که اشاره‌ای دارد به عید باستانی ایرانیان در روایات دینی و مذهبی نیز بار‌ها مورد تأکید قرار گرفته و در روایات ائمه معصوم به مراتب از این رویداد یاد شده است.

رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشات خود نوروز را در معنایی دینی اینگونه تشریح کرده است:

« در معناى نوروز و این‏که نوروز چیست، در روایات مختلف، تعبیرات مختلفى هست. مثلاً آن روزى که رسول اکرم (ص)، امیرالمؤمنین را به خلافت منصوب کرد، آن روز، نوروز بود. یا در روایت دیگر، آن روزى که دجّال در آخرالزمان، به ‏دست حضرت مهدى (ارواحنا فداه) به قتل برسد، آن روز، نوروز است. یا حتّى در بعضى از روایات آمده، آن روزى که آدم هبوط کرد، آن روز، نوروز بود. نوروز، یعنى روزى نو در تاریخ بشر و حالتى نو در زندگى انسان‌ها. على‏ الظاهر در این روایات، امام نمى‏خواهند بفرمایند که آن روزى که این وقایع در آن اتفاق افتاده است، یا خواهد افتاد، با روز اول حَمَل، مصادف بوده یا خواهد بود. نه، خیلى مستبعد است که مراد این باشد؛ مراد این است که معناى نوروز را بفهمیم.

نوروز، یعنى روزى که شما با عمل خودتان، با حادثه‌ا‏یى که اتفاق مى‏‌افتد، آن را نو مى‏کنید. روز بیست‏ودوم بهمن که ملت ایران، حادثه‏ عظیمى را به کمک خدا تحقق بخشید، روز نویى (نوروز) است.

آن روزى که امام امت، قاطعاً به دهانِ مستکبرِ قلدرِ گردن‏کلفت دنیا – یعنى امریکا – مشت کوبید، آن روز، روز نو و راه نویى (نوروز) بود؛ حادثه‏‌ى نویى بود که اتفاق مى‏افتاد و افتاد. ما باید نوروز را، نو روز کنیم. نوروز به حسب طبیعت، نوروز است؛ جنبه‏ى انسانى قضیه هم به دست ماست که آن را نوروز کنیم.»

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسؤولان کشورى و لشکرى در نخستین روز از سال نو ۱۳۶۹ و در آستانه‏ ماه مبارک رمضان

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: