دوشنبه 21 مارس 11 | 20:00

کتاب‌هایی برای نوروز – ۲

قسمت دوم – مجموعه پیش رو کتب معرفی شده توسط نهاد کتابخانه‌های کشور برای چهار دسته‌ی «پدر»، «مادر»، «پدر بزرگ» و «مادربزرگ» است که می‌تواند همراه خوبی برای اوقات فراغت و ایام تعطیل سال نو باشد.


نوروزنامه تریبون مستضعفین – مجموعه پیش رو کتب معرفی شده توسط نهاد کتابخانه‌های کشور برای چهار دسته‌ی «پدر»، «مادر»، «پدر بزرگ» و «مادربزرگ» است که می‌تواند همراه خوبی برای اوقات فراغت و ایام تعطیل سال نو باشد:

***

پدر

عید می‌آید و عید دیدنی و جمع شدن فامیل و نزدیکان دور هم !
جمع شدنی که شاید عادی شده این روزها ؛ طوری که حتی قدر این دور هم بودن‌ها را نمی‌دانیم!
قدر چیزهایی که داریم و حواسمان بهشان نیست.
حرف؛ حرف معرفی یک کتاب است برای قدر دانستن از همین نعمت‌های گوشه کنارمان؛
کتاب “آرامبخش دلها” ترجمه کتاب “مسکن الفؤاد عند فقد الأحبه و الأولاد” از تألیفات شهید ثانی.
مطالب کتاب مجموعه نقل‌هایی است در خصوص صبر بر مصیبت و از دست دادن نزدیکان .
کتاب این طور شروع می‌شود:
«ای عزیز آیا می‌دانی این کتاب را چه کسی ترجمه کرده و در مقابل تو قرار داده است؟!
پدری که دختر دوازده ساله خود را با لطافت زبانزدی که داشت از دست داد و زخمی عمیق بر قلبش نشست»
و چند خط پائین‌تر این‌گونه امضاء‌ شده بود:
شیخ عبدالحمید واسطی
مشهد مقدس رضوی

آرامبخش دلها
شب میلاد پیامبر اعظم،‌ سال1430قمری، 17 روز پس از درگذشت فاطمه واسطی، دختر عزیز و مؤمنه‌ام
ناشر: موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

***

واقعا لازم است برای همچین کتابی معرفی نوشت؟
از متن کتاب همین یک نامه بس است :

نامه بیستم
عزیز من!
فردا، یک بار دیگر، سالروز ازدواج ماست، و من که اینجا نشسته ام و صبورانه خط مینویسم و هنوز هیچ پیشکش کوچکی برای تو تدارک ندیده ام؛ اما این تنها مساله ای است که هرگز، به راستی هرگز مرا نگران نکرده است، و نیز نخواهد کرد. نگران، نه؛ اما غمگین، البته چرا.
این، در عصر نفرت انگیز شیئی شدن محبت و عشق، معجزه ای است که ما- من و تو- خوشبختی مان را، نه تنها بر پایه پول، بل حتی در رابطه با آن نساخته ایم؛ که اگر چنین کرده بودیم، چندین و چند بار، تاکنون، می بایست شاهد ویران شدن شرم آور این بنا بوده باشیم…
و چقدر تاسف انگیز است ویران شدن چیزی که خوب بودنش را مومنیم.
و کیست که در میان ما که نداند این معجزه حذف پول به عنوان حلال مشکلات، تنها به همت والا، گذشت بی نهایت، بلندنظری و منش بزرگوارانه تو ممکن گشته است؟

چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم
نويسنده: نادر ابراهيمي
ناشر: روزبهان

***

کودکان هم تصمیم می‌گیرند.
کودکان هم با تنش در شرایط مواجه میشوند.
شما مگر پدر یا مادر نیستید؟!
اصلا می‌خواهید به کودکانتان کمک کنید؟
باور دارید یا ندارید؛ حل خلاقانه مسایل یک مهارت است.
آن را یادبگیرید و به کودکانتان آموزش دهید.
کتاب حاضر این‌گونه به شما کمک می‌کند:
1. چرا حل خلاق مسایل برای کودکان ؟
2. چگونه باید حل خلاق مسایل را به کودکان یاد داد؟
3. چگونه ممکن است این کتاب را به کار ببرم؟

خلاقیت کاربردی برای نوجوانان و بزرگسالان
نوشته: باب ابرلی، باب استانیش
مترجم: دکتر حسن‌ قاسم‌زاده
ناشر : دنیای نو

***

حتی اگر کسی صدای آرام و باطمأنینه‌ی حضرت آیت الله جوادی آملی را نشنیده باشد این جملات که ابتدای بحث ایشان درباره‌ی جایگاه زن دراسلام است، آرامش ایشان را به خواننده منتقل می‌کند.
حال که موضوع کتاب راجع به مخلوقی است که خدای متعال او را در کلام خویش مایه‌ی آرامش معرفی کرده.
بنده که این کتاب را خوانده‌ام و دارم این چند خط را می‌نویسم فکر میکنم، ما مردها اگر بخواهیم راجع به زن‌ها بیشتر بدانیم، برایمان لازم است که فلسفه خالق را در این مورد بدانیم .
کما این که حدیث اميرالمؤمنين علی علیه السلام : «عقول النساء في جمالهن وجمال الرجال في عقولهم – عقل زنان در جمال ایشان است و جمال مردان در عقل ایشان» به بهترین وجه در این کتاب شرح داده شده و …

از متن کتاب : هر موجودى مظهر نامى از نامهاى الهى است، زيرا خلقت كه از اوصاف فعلى خداست نه از اوصاف ذاتى وى، عبارت است از تجلى خالق در چهره مخلوقهاى گوناگون ….

زن در آینه جمال و جلال الهی
حضرت آیت الله جوادی آملی
ناشر : اسراء

***

مادر

زن شکست‌خورده زني نيست که از زن‌بودن خود ناراحت است بلکه از من بودنش شکست خورده است. در اين حال است که خود را چنين تحليل مي‌کند که برده‌اي هستم در چنگال مرد و بايد با کار خود زندگي او را بسازم که مرد از زندگيش تمتع گيرد. اگر تحليل زن در زندگي ‌چنين شد، خود را آن مَن مي‌داند که در من شدن شکست خورده و لذا خود را کلفتِ همسر و فرزندانش حس مي‌کند. در حالي که زن وقتي در وجود اصيل خود قرار داشته باشد، به چيزي ماوراء قدرت نظر مي‌کند، جاروب‌کردن و تيمارکردن کودکان را عين زندگي مي‌بيند. برعکسِ زن شکست‌خورده که چه در درون خانه کار کند، چه بيرون خانه، خود را کلفتي مي‌داند که محکوم به بيگاري است. با اين مَن شدن هر چه مي‌کند از احساس شکست خارج نمي‌شود، چون در حقيقت منِ خود را در مقابل منِ مرد قرار داده است.

زن، آن‌گونه كه بايد باشد
نویسنده : اصغر طاهرزاده
ناشر : لب‌الميزان

***

تربیت کودکان و نوجوانان، از مباحث مهم اخلاق اجتماعی و اسلام است که در منابع اسلامی، راهکارهای آن متناسب با زمان و مکان، تبیین و ارائه شده است.

کتاب تربیت کودک نگارش یافته در سالهای پیش از انقلاب است که با عنایت به آیات و روایات و نظریه های علمی، مسائل اخلاقی و تربیتی کودک را مورد بررسی و تحقیق قرار داده است.

نقش معلم، تشویق و پاداش، سرمایه های مادی و معنوی، ترس، اعتماد به نفس، رهبری نیروها در پرتو عقل، مدرسه یا خشتی که از اول کج نهاده اند، عقل و عاطفه، و از مادری تا وزارت از مباحث این کتاب است.

تربیت کودک در جهان امروز
نویسنده : احمد بهشتی
ناشر : بوستان کتاب

***

آیا من وشما به این فکر میکنیم که ممکن است در برخورد با مسایل مختلف زندگی در این دوران، فاقد توانایی های اساسی و اصطلاحاً مهارت های لازم برای آن ها هستیم ؟
آیا به همین سبب نیست که در مواجهه با مسایل و مشکلات زندگی روزمره و مقتضیات آن آسیب پذیر و چه بسا تسلیم شده ایم؟
آشنایی با مهارت های زندگی، تلاشی برای بهتر زیستن است با بهره گیری از اصول روان شناسی و مشاوره و هم چنین استفاده از تجربه های گوناگون.
این که چگونه شکنندگی را از خود دور ساخته و به مسایل زندگی به عنوان معماهای قابل حل نگاه کنیم.
قادر باشیم تا دانش ، نگرش و ارزش های وجودی خود را به توانایی های واقعی و عینی تبدیل کرده و از نیروی وجودی در جهت شادابی و شادکامی و ایجاد زندگی مثبت برای خود و دیگران بهره بگیریم.

مهارت های زندگی
نویسنده: دکتر حسین خنیفر (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران) و دکتر مژده پور حسینی
ناشر : هاجر

***

این یک خبر پزشکی نیست!
یک خبر فرهنگی پزشکی است.

یک کتاب منتشر شده با عنوان کتاب جامع سلامت خانواده که در کتابخوانه‌های عمومی در دسترس شماست.
اين كتاب حاوي اطلاعات پزشكي به زباني بسيار ساده، گويا و درعين حال كامل و جامع است.
لازم به ذکر است :
17 تن از استادان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تهران و شهيد بهشتي بر مطالب و محتواي علمي اين كتاب نظارت داشته‌اند.

«بخش اول کتاب «زندگي سالم» نام دارد و شامل مباحثي چون عادت‌هاي درست در زندگي، راهنمايي درباره تغذيه، ورزش، كنترل وزن و فشار عصبي است.
بخش دوم كتاب «بيماري‌ها و نگراني‌هاي شايع در مراحل مختلف زندگي» نام دارد و به مراحل مختلف حيات، از دوران شيرخوارگي و رشد تا سنين بزرگسالي مي‌پردازد.

در سومين بخش كتاب « علايم و نشانه‌های بیماری ها» براي شناخت بهتر علت‌هاي احتمالي برخي از بيماري‌هاي عمومي كه قادر به شناسايي نيستند، معرفي شده اند.

در بخش «كمك‌هاي اوليه و مراقبت‌هاي اورژانسي»: اطلاعات جامعي درباره بسياري از آسيب‌هاي جزئي، همچنين فوريت‌هاي بهداشتي كه ممكن است در هر زماني اتفاق بيفتد، ارايه مي‌ شوند.

در بخش‌هاي «بيماري‌ها و اختلالات» و «آزمون‌ها و تدابير درماني» نيز علاوه بر معرفي بيماري‌هاي مختلف، نشانه‌ها، راه‌هاي درمان، داروهاي مرتبط با آن، جداول و آزمون‌هاي رايج ارزيابي سلامت و شناخت بيماري‌ها نيز آورده شده است.

در بخش داروشناسي مباحثي درباره تمامي داروها، عوارض جانبي و طريق مصرف موثر هر يك از آن‌ها ارائه شده است.

كتاب جامع سلامت خانواده
تاليف : اسكات سي.ليتين
مترجمان : توسط دکتر مهدی نصر اصفهانی، دکتر آزاده بستانی، دکترعلیرضا عزیز آهاری و دکتر محمد رضاييان
ناشر : تيمورزاده

***

مادربزرگ

بی بی، نن جون، مادر جان، عزیز ؛
با هر کلمه‌ای که مادربزرگتان را صدا می‌کنید فرقی نمی‌کند!
توقع ندارید که مادربزرگتان بلند شود بیآید کتابخانه‌ی عمومی یک کتاب امانت بگیرد!
شما که می‌توانید و ماشا الله اهل کتاب و کتابخانه هم هستید، یک کتاب امانت بگیرید و ببرید و بنشینید پیش پایش تا با صفای دلش برایتان بخواند .
بقیه‌ی فامیل را هم جمع کنید.مطمئن باشید به عاقبت به خیری که از خدا برایتان می‌طلبد می‌ارزد .تازه آخر سر قربان صدقه‌تان همه‌تان هم می‌رود.
صاحبیه و مفردات و هزلیات و نصیحة الملوک و الجواب و مجالس پنج‌گانه و رساله در عقل و عشق “استاد سخن” را نمیگویم‌ها !
منظورم “کلیات سعدی ” است که همین جا توی کتابخانه‌های عمومی در دسترس همه است و خدای نکرده دارد خاک می‌خورد!

هدایت الله بهبودی آدم بی سر و صدایی است.
این را از مقدمه‌ای که بر چاپ جدید کتابش نوشته می‌توان فهمید:
«سفر حج، براي من، غير از نوشته‌هايي كه بر صفحه دل ماند كتاب سفر به قبله را هم به همراه آورد. اين كتاب فقط يك بار روي چاپخانه را ديد؛ نه من پيگير چاپ دوباره آن بودم و نه حوزه هنري روالي براي تجديد چاپ داشت. ماند تا امروز و اين دوره كه موها يكي در ميان سياه و سفيد شده و به گذشته بيشتر چشم دوخته مي‌شود تا آينده.»

در صفحه بيست و سه اين كتاب شصت و پنج صفحه‌اي مي‌خوانيم: «مغرب بود كه براي نماز جماعت جذب جمعيت شديم. روزي 5 بار مسجد پيامبر مثل آهن‌ربايي براده‌هاي مسلمان را به سوي خود مي‌كشد. صف نمازخوان‌ها صحن و شبستان را ـ اگر بشود اين اسم‌ها را به اين مكان نسبت داد ـ خط‌كشي كرده بودند. باتوم ‌به ‌دست‌هاي سعودي با كلاه‌كاسك سفيد مسلسل و بعضا به همراه ماسك ضد شيميايي سيخ شده بودند در اطراف آن، حتي توي قبرستان بقيع.»

سفر به قبله
نویسنده : هدایت الله بهبودی
ناشر : سوره مهر

***

پدربزرگ

اين كتاب شامل هفتصد نكته از : رهنمادها، تذكرات و هشدارها در مباحث حديثي، اخلاقي، تاريخي شرح حال بزرگان و … است، كه طي پانزده سال توسط آقاي محمدحسين رخشاد جمع آوري شده است.

کتابی برای پدربزرگ ها که فامیل را دور هم جمع کنند و لابه لای خواندنش ، خاطرات و تجربه‌های خودشان را هم برای کوچک‌ترها نقل کنند.

در محضر بهجت

نویسنده: محمد حسين رخشاد
ناشر: موسسه فرهنگي سماء

***

از متن كتاب: ماه رمضون بود، حاجی برای سرکشی رفته بود سمت “بَرکُهنَک”، وقتی برگشت خمینی شهر اذان مغرب رو گفته بودن، اما حاجی افطار نکرد، حالش خیلی بد بود، گفت: رفتم تو یه روستایی که چهل، پنجاه نفر بیشتر جمعیت نداشت. این ها شاید فقیرترین آدم های منطقه بودن، تو کپرهاشون هیچی برای خوردن نبود، همه هم روزه بودن!

حاجی تو اون گرما، با زبون روزه رفته بود و اومده بود، گفتم: حاجی! حالا بیا افطار کن، بعد یه فکری می کنیم.

گفت: نه، محمود! همین الآن غذای آماده و برنج و آرد و روغن بردار. با علی داستانی برید به این ها برسونید، تا امشب غذا بهشون نرسه من افطار نمی کنم. محمود! هیچی نداشتن.

واقعاً هم رفتیم و برگشتیم حاجی افطار نکرده بود. وقتی مطمئن شد غذا رو بهشون رسوندیم روزه اش رو باز کرد.

روستاشون از جاده دور بود و ماشین نمی تونست بره، به یه مصیبتی رسیدیم به روستا، من خودم دیدم که پیرزنه داره نون خالی می خوره، هیچی نداشت، هیچی! اکثراً این جوری بودن. بعد از اون شب هم رفتم براشون شیرخشک و کنسرو بادمجون و تن ماهی و آرد و برنج و روغن گرفتم و فرستادم تا اورژانسی به این ها مواد غذایی برسه. بعد هم حاجی رفت باهاشون صحبت کرد و راضیشون کرد که کپرهاشون رو بیارن لب جاده تا بتونیم بهشون برسیم

تا خميني شهر؛ روايت زندگي مجاهدانه‌ي حاج عبدالله والي
ناشر : موسسه جهادي

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: