سه‌شنبه 15 مارس 11 | 19:35

يادواره «راشل كوری» در فرهنگسرای انقلاب برگزار شد

يادواره «راشل كوري» شهروند آمريكايي كه توسط رژيم اشغالگر قدس كشته شد، با عنوان «كدام حقوق، كدام بشر، كدام آمريكايي» در فرهنگسراي انقلاب اسلامي برگزار شد.


به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي انقلاب اسلامي، يادواره «راشل كوري» شهروند آمريكايي كه توسط رژيم اشغالگر قدس كشته شد، با عنوان «كدام حقوق، كدام بشر، كدام آمريكايي» دوشنبه 23 اسفند در فرهنگسراي انقلاب اسلامي برگزار شد.

در اين مراسم كه در آستانه هشتمين سالگرد كشته شدن راشل كوري و با همكاري سازمان مردم نهاد «زنان پيرو اهل بيت» برپا شد، جمعي از سازمان‌هاي مردم نهاد حضور يافتند.

زينب شريعتمدار، مدير مؤسسه فرهنگي حاميان مقاومت اسلامي در ابتداي اين مراسم گفت: ما آمده‌ايم از جهانيان بپرسيم آن حقوق بشري كه از آن دم مي‌زنيد، كجاست حتي براي خودتان حتي براي زني كه برايش كنوانسيون‌هاي زيادي صادر كرده‌ايد؟ در اين عرصه ما يكي از زيباترين جلوه‌هاي وحدت اديان را شاهد هستيم.

فاطمه طاهريان از اعضاي سازمان مردم نهاد زنان پيرو اهل بيت كه در زمينه حقوق بشر فعاليت مي‌كنند، خواست كه برگزاري يادواره راشل كوري ادامه يابد تا جرياني كه با كشته شدن اين شهروند آمريكايي آغاز شده، ادامه يابد.
وي در ادامه از نامگذاري ميداني در تهران به نام راشل كوري خبر داد و افزود: در صحبتي كه با اعضاي محترم شوراي شهر تهران داشتيم اطلاع دادند كه موضوع نامگذاري ميداني به نام راشل كوري در كميسيون نامگذاري در شوراي شهر مطر ح شده است و ميدان نيلوفر خيابان يوسف آباد به نام راشل كوري نامگذاري خواهد شد.

حجت الاسلام محمد قائم مقامي، استاد حوزه و دانشگاه آخرين سخنران اين مراسم بود.
وي با سلام و درود بر ارواح شهداي اسلام كه در راه تحقق حقيقت و عدالت و آزادي از هر دين و مذهبي جان خود را نثار كردند، گفت: از جمله شهداي راه حق و حقيقت همين شهروند آمريكايي است كه در عرصه مجاهدت و دفاع از حقيقت حركت كرد و خداوند اراده فرمود كه به شهادت برسد.
اين پژوهشگر در ادامه افزود: در زمان ما به ويژه دوران بعد از انقلاب مبارك اسلامي به رهبري امام خميني(ره) دگرگوني خاصي پديد آمد. با انقلاب اسلامي انسان‌ها به دو دسته تقسيم شدند؛ دسته اول كساني به برخي پيامبران تعلق خاطر دارند و دسته دوم كساني كه طرفداران ظلم و اسارت هستند كه آمريكا در رأس آنهاست. اين تقسيم بندي از ابتداي تاريخ بوده اما ظهور و بروز امروز را نداشته است. در كشور ما وقتي جنگ شد، علاوه بر مسلمان‌ها، مسيحيان، كليميان و زرتشتيان هم شركت كردند و به شهادت رسيدند.

آجيد ساهي، خبرنگار هندي و از اعضاي كاروان آسيايي آزادي غزه از ديگر مهمانان يادواره راشل كوري بود.
وي ضمن اشاره به فعاليت‌هاي خود در كاروان غزه گفت: اول ژانويه امسال در كشتي كاروان آزادي به سمت بندر غزه حركت كرديم و روز بعد توسط نيروهاي اسرائيلي گرفتار شديم. هرچند در اين سفر زنده ماندم اما كشته شدن در راه غزه افتخاري براي من بود. با وجود اينكه هندو هستم ولي مفتخرم كه در راه آزادي غزه كشته شوم. دين هندو به من آموخته كه هر مسلماني در روي زمين برادر و خواهر من است.
وي در ادامه افزود: ما در حال برنامه‌ريزي حركت يك كاروان مردمي به سوي اورشليم با هزاران نفر از برادران و خواهران مسلمان هستيم.
ساهي در پايان متذكر شد: از شما خواهران مسلمان دعوت مي‌كنم كه نه تنها در اين مراسم شركت كنيد كه در آن نقش آفرين باشيد و رهبري ما در راه آزادي فلسطين را برعهده داشته باشيد.
در ادامه مراسم فيلمي كه به روايت نحوه شهادت راشل كوري مي‌پرداخت و به تشريح ديدگاه‌هاي وي درباره فلسطين مي‌پرداخت، پخش شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: