شنبه 10 آوریل 10 | 10:11

رونمایی رئیس‌جمهور از دو دستاورد بزرگ دانشمندان هسته‌ای کشورمان

در مراسم جشن روز ملی فناوری هسته‌ای که عصر امروز در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور از اولین نمونه سوخت مجازی رآکتور تحقیقاتی تهران رونمایی کرد.


nuclearدر مراسم جشن روز ملی فناوری هسته‌ای که عصر امروز در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور از اولین نمونه سوخت مجازی رآکتور تحقیقاتی تهران رونمایی کرد.

رئیس جمهوری همچنین نمونه اولیه “نسل سوم ماشین های غنی سازی اورانیوم” موسوم به “سانتریفیوژهای نسل سوم” را رونمایی کرد.

بر پایه گزارش ایرنا، طبق اظهارات “علی اکبر صالحی” رئیس سازمان انرژی اتمی ، دانشمندان جوان ایرانی در سازمان انرژی اتمی توانستند ماشین نسل سوم سانتریفیوژها را طراحی کنند که این ماشین آزمایش های مکانیکی خود را با موفقیت به پایان رسانیده است.
به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، انتظار می رود بر اساس محاسبات، ماشین مورد نظر در آزمایش های گاز دهی پیش رو از توان جدا سازی حدود 10 ،که تقریبا شش برابر توان جدا سازی ماشین های نسل اول است برخوردار شود .
بنا به گفته ی صالحی ،نکته حایز اهمیت در این نسل از ماشین های سانتریفیوژ دستیابی به قطر 200 میلی متر است . نتیجه این دستاورد این است که علاوه بر افزایش توان جدا سازی ، مقدار تولید در واحد زمان در این ماشین ها نیز افزایش خواهد یافت .
گفتنی است، در ارتباط با فعالیت های بخش غنی سازی در سال 1388 ، تولید اورانیوم غنی شده با غنای کمتر از پنج درصد با بکار گیری سانتریفیوژهای نسل اول ادامه دارد که این نسل از ماشین های سانتریفیوژ دارای توان جدا سازی حدود 8/1 می باشد .
ماشین های نسل دوم دارای توان جداسازی حدود پنج می باشند که توان جدا سازی آنها در مقایسه با نسل اول تقریبا سه برابر است .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.