شنبه 19 مارس 11 | 20:30

مجلس: اقدام عربستان در اشغال بحرین، تفاوتی با اقدام صدام در اشغال کویت ندارد!

کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در برابر دفاع از مردم مظلوم بحرین احساس مسئولیت می‌کند.


کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در برابر دفاع از مردم مظلوم بحرین احساس مسئولیت می‌کند.

به گزارش «نسیم» در این بیانیه آمده است‌: مسئولیت حوادث بحرین و کشتار مردم بی‌دفاع این کشور، بدون تردید بر عهده آمریکاست. به دنبال سفر وزیر دفاع آمریکا به بحرین و ابراز نگرانی از حرکت مردمی در این کشور، آمریکا به مزدوران خود در منطقه دستور داد به این کشور کوچک و مردم آن که بر اساس اصول دموکراسی و به صورت مسالمت‌آمیز خواسته‌های خویش را مطرح می‌نمودند، حمله نمایند.

در ادامه این بیانیه آمده است:

لشکرکشی ارتش عربستان و به دنبال آن امارات عربی متحده به کشور بحرین نشان داد که این دو کشور که نام عربی را یدک می‌کشند، بدون اینکه از حداقل غیرت عربی برخوردار باشند، گوش به فرمان آمریکا و حافظان منافع این کشور در خلیج فارس هستند. طبیعی است هر کشور دیگری در این منطقه حساس اقدام مشابهی نماید، فقط مزدوری خود را به نمایش گذاشته است.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که از نخستین روزهای این تحولات آن را با حساسیت رصد نموده است، نکات ذیل را اعلام می‌نماید:

1.جمهوری اسلامی ایران با داشتن بیشترین ساحل در خلیج فارس و دارا بودن سیاست ملی و مستقل و مخالف با منافع نامشروع بیگانگان، در امنیت این منطقه حساس مسئولیت دارد، در برابر هر نوع ناامنی و تشنج، عکس‌العمل مناسب را نشان خواهد داد.

2.آمریکا با چنین دستوری آعازکننده بحران جدیدی در این منطقه حساس است که گره خورده با اقتصاد جهانی است و بنابراین باید مسئولیت عواقب آن را متحمل شود.

3.مردم مظلوم بحرین بخشی از امت اسلامی هستند و جمهوری اسلامی ایران در برابر دفاع از آنها احساس مسئولیت و وظیفه می‌نماید. بنابراین باید از روشهای مناسب برا ی تحقق این امر استفاده نماید.

4.اقدام عربستان در اشغال بحرین، تفاوتی با اقدام صدام در اشغال کویت ندارد. جمهوری اسلامی ایران در آن شرایط که کشورهای منطقه به شدت نگران بودند و حکام کویت کشور را رها کرده بودند، به حمایت از کویت برخاست و از تمامیت ارضی آن دفاع نمود و با اشغال آن مخالفت کرد. بنابراین بسیار طبیعی است که امروز نیز با جدیت با اشغال بحرین مخالفت نماید.

5.عربستان و امارات قبل از اینکه تحولات بحرین وارد مراحل جدیدی گردد، باید خاک این کشور را ترک نمایند و بگذارند ملت بحرین خود در مورد سرنوشت خویش تصمیم‌گیری نمایند.

6.سازمان ملل که در تحولات جدید شمال آفریقا و کشتار بی‌رحمانه مردم لیبی و یمن ضعف خود را به نمایش گذاشت، با یک تاخیر چندهفته‌ای دست به اقدامات عملی برای جلوگیری از کشتار مردم زده است و با توجه به ابنکه در برخی از بحرانها ظرف 48 ساعت عمل نموده، عملا سیاست دوگانه آمریکا را به نمایش گذاشته است و در بحران بحرین نیز این صورت کاملا مشهود است.

7.سازمان کنفرانس اسلامی نیز در همه این تحولات نشان داده است که مرده متحرکی بیش نیست. انتظار از این سازمان در این تحولات مهم جهان اسلام یک تحرک جدی و مسئولانه است.

8.وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران باید با یک دیپلماسی فعال‌تر از مردم مظلوم بحرین دفاع نماید و تحولات منطقه را پیگیری نماید.

9.مجلس شورای اسلامی در این مقطع حساس، با استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی، به وظیفه خود عمل خواهد نمود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: