یکشنبه 27 مارس 11 | 18:00
معرفی کتاب

مسئولیت‌ های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج‌البلاغه

مسئولیت‌های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج‌البلاغه اثری از «دکتر فرزاد جهان‌بین» است که چاپ اول آن، به همت دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع) و توسط انتشارات مکتب صادق(ع) در ۱۸۸ صفحه راهی بازار نشر گردیده است.


تریبون مستضعفین – «مسئولیت‌های متقابل حکومت اسلامی و مردم در نهج‌البلاغه» اثری از «دکتر فرزاد جهان‌بین» است که چاپ اول آن، به همت دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع) و توسط انتشارات مکتب صادق(ع) در ۱۸۸ صفحه راهی بازار نشر گردیده است.

این پژوهشگر نهج‌البلاغه در چهار فصل این کتاب به تبیین ابعاد مختلف این مسئولیت‌ها پرداخته و با ارجاعات مکرر به تاریخ اسلام، قرآن و نهج‌البلاغه، وزن بخش علمی کتاب خود را افزایش داده است.
در فصل کلیات بعد از طرح مسئله به تعریف حکومت اسلامی از زبان امام علی همت گماشته شده است.

در فصل دوم ذیل موضوع عدالت، تعریف عدالت، عدالت سیاسی (گزینش سیاسی در قالب علم و دانش در حوزه مسئولیت، تجربه کاری، حسن تدبیر، سعه صدر، نظم و انضباط، قاطعیت، شجاعت، حسن سابقه، پشتکار، دشمن ستیزی، ساده زیستی، فروتنی در مقابل مردم، بصیرت، مشورت)، مشارکت سیاسی (آزادی، امنیت داخلی و خارجی در زیر موضوعات امنیت جانی و حیثیتی، مالی و اقتصادی، قضایی، مصونیت از تجسس، رفع تبعیض)، تامین اجتماعی، تکافل اجتماعی، توسعه و عدالت، ذاهکارهای تحقق عدالت اقتصادی پرداخته شده است و در نهایت پس از عدالت در حوزه فرهنگی – اجتماعی چند اصل مهم در تحقق عدالت بحث گردیده است.

معاون دانشجویی وفرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در فصل سوم کتاب خود به سازندگی اخلاقی و ایمانی مردم پرداخته است.

فصل نهایی این کتاب به مسئولیت‌های مردم در قبال حکومت اسلامی پرداخته و ضمن ذکر مسئولیت‌ها از زبان امیرالمومنین سرفصل‌های مباحث امام علی در این حوزه ذیل عدم همکاری مردم با حکومت در تحقق اهداف، عدم پاسداشت ارزش‌ها در جامعه طرح گردیده است.

این اثر کوتاه و خواندنی را می‌توان با مراجعه به انتشارات مکتب‌الصادق یا مرکز اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق واقع در پل مدیریت ابتدای بلوار دریا دانشگاه امام صادق یا از طریق شماره تلفن ۸۸۰۸۴۷۰۳ ، انتشارات مکتب صادق و يا شماره تلفن 88370141 ،دفتر اعزام مبلغ و يا شماره تلفن 09194701047 تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.