یکشنبه 11 آوریل 10 | 17:10

بچه‌های مسجد در یک وجب از آسمان

من از این فیلم یاد گرفتم که نباید حق فقیران را بخوریم. اگر رابطه‌مان با خدا خوب باشد، خدا کمک‌مان می‌کند. چون پولدارها پول فقیران را بالا کشیدند؛ نتوانستند آسمان را به دست آورند.


yek-vajab-06

مسجد ما، امام حسین (علیه السلام)  توی یکی از مناطق پایین شهر مشهد قرار دارد. میدان شهید مفتح، گلشور سابق. سالها پیش این دراین منطقه قبرستان معروفی قرار داشت که حالا تبدیل به پارک شده است. علاقه به کارهای هنری از سالها پیش بین بچه‌های مسجد وجود داشته است. تشکیل گروه تئاتر و سرود، خریدن یک دوربین عکاسی و عکس گرفتن از برنامه‌های مختلف مسجد و بعد ساختن کلیپ از آنها جزو سوابق بچه‌های مسجد ماست. در کنار اینها مجموعه‌ای از جلسات نقد فیلم در مسجد برگزار شد که با استقبال بچه‌های کوچک و بزرگ مواجه شد.

آخرهای آذرماه پیامکی به دستم رسید: «نمایش فیلم عدالتخواه یک وجب از آسمان در سینما قدس. ارسال به دیگران قربة الی الله» با دوستی که این پیام را فرستاده بود تماس گرفتم. درباره فیلم صحبت کرد که قصه‌ای مقایسه‌ای بین فقرا و اغنیا دارد و برای دیدنش اصرار زیادی داشت. با بچه‌های بزرگتر مسجد صحبت کردیم. قرار شد گروهی از بچه‌های گروه سرود بچه‌های انقلاب را که از نظر درسی هم جزو شاگرد زرنگ‌های محل بودند، به دیدن فیلم ببریم. این گروه سرود، در کنار سرودهای انقلابی در فعالیت‌های دیگری مانند انشاء، خاطره‌نویسی، روزنامه‌دیواری، نقاشی و… هم دستی دارند. شنبه 28 آذر راهی سینما قدس شدیم. این اولین فیلمی نبود که به اتفاق بچه‌ها برای دیدنش به سینما می‌رفتیم. مدتی پیش با بچه‌ها برای دیدن فیلم آواز گنجشک‌ها به سینما رفته بودیم. با توجه به گروه سنی بچه‌ها،‌ آن فیلم هم جذبشان کرده بود. بچه‌ها با شیطنت‌های طبیعی و همیشگی‌شان فیلم را دیدند. از سینما که برگشتیم؛ به بچه‌ها گفتم که هرکس نظرش را درباره فیلم بنویسد. بخشی از نظرات بچه‌ها را برای شما می‌نویسم:

سیدعلی یاسر حسینی(13ساله) :

خدا آدم‌هایی که فقیرند، کسی را ندارند و تنها هستند را تنها نمی‌گذارد. همه چیز را با پول و زور نمی‌شود خرید. مثلا در این فیلم نتوانستند راه آسمان را با پول و زور بخرند. فقط کسی که دل پاک دارد می‌تواند راه بهشت را پیدا کند. هدیه‌ی خدا را با هیچ چیزی نمی‌شود عوض کرد. همانطور که در فیلم دیدیم یک وجب از آسمان را با خانه ای عوض کردند که آن هم شهرداری از آن‌ها گرفت تا خراب کند، بعد از آن دوباره سراغ افراد پولدار رفتند، آن‌ها به فکرشان نبودند اما خدا به فکرشان بود. به نظر من زیباترین قسمت فیلم همان قسمت پایانی فیلم بود که با زور نتوانستند راه آسمان را به دست آورند و خدا با طوفانی آن‌ها را به سزایشان رساند.

مسعود حبیبی(12ساله):

خدا حرف‌های دل‌های پاک را می‌شنود و آرزوهایشان را برآورده می‌کند. دل‌های پاک پیش خدا ارزش دارند مخصوصا بچه‌ها. پول دارها ادعا می‌کردند که با پول می‌شود یک وجب از آسمان را خرید اما خدا آن را به کودکی که دلش پاک بود داد. قشنگترین قسمت فیلم جایی بود که خدا از یک بچه کوچک طرفداری کرد و نگذاشت افراد پولدار یک وجب از آسمان را از او بگیرند.

محمد صالحی(11ساله):

من فکر می‌کنم فیلم به ما می‌گفت که باید فرد صالحی باشیم و ثروت برای آدم همه چیز نمی‌آورد. قشنگترین قسمت فیلم دعا کردن پسرک و درخواست‌های او از فرشته بود.

سید امیرحسین ساداتی(10ساله):

از این فیلم یادگرفتم زیاد به خدا توکل کنم؛ خدا هم هر آرزویی دارم مستجاب می‌کند. پسرک فقیر چون خوب بود فرشته یک وجب از آسمان را به او داد. آدم‌های پولدار آسمان را از او خریدند و برای نشان دادن آن از مردم پول می‌گرفتند. چون پول زیادی می‌گرفتند فقط ثروتمندان به آن‌جا می‌رفتند، حتی پسرک صاحب آسمان را هم به داخل راه ندادند. آن‌ها فکر کردند می‌توانند بقیه آسمان را هم بخرند اما فرشته یک وجب دیگر از آسمان را به کودک فقیر داد. پولدارها می‌خواستند مریضشان را در آن یک وجب از آسمان خوب کنند اما او مرد چون به مردم ظلم کرده بودند.

علی رضا بخشی:

من از این فیلم یاد گرفتم که نباید حق فقیران را بخوریم. اگر رابطه‌مان با خدا خوب باشد، خدا کمک‌مان می‌کند. چون پولدارها پول فقیران را بالا کشیدند؛ نتوانستند آسمان را به دست آورند.


[1] –  اشاره به شعرماندگار قادر طهماسبی با این مطلع : بچه های خوب انقلاب،‌جمع بی ستارگان،‌بچه های خوب، بچه های ناب …

 1. ساسان محمدی
  8 ژوئن 2010

  خودم اهل کازرون،استان فارس،هستم
  در مسجد محلمان می خواهیم شروع به فعالیت کنیم ،همانندشما
  اگر از تجربه هایتان برایم بفرستید خوشحال می شوم خصوصا تجربه هاتان برای شروع خوب
  من رشته ی مکانیک دانشگاه امیرکبیر می خوانم ،دوستان مشهدی ام را می گویم بهتان سر بزنند سعی کنید انها را جذب فعالیت هاتان کنید
  التماس دعا،یاعلی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.