یکشنبه 27 مارس 11 | 14:31

قذافی به نفع پسرش از قدرت كناره گيری می‌كند

پايگاه اطلاع رساني الشرق الاوسط روز يكشنبه نوشت: «معمر قذافي» ديكتاتور ليبي قصد دارد به نفع «سيف الاسلام» فرزند دوم خود از قدرت كناره گيري كند.


به نقل از اين پايگاه خبري، منابع ليبي و عربي گفتند حاكم ليبي سعي دارد نيروهاي ائتلاف را كه بيش از يك هفته است ليبي را هدف بمباران قرار داده اند به قبول طرحي متقاعد كند كه مخفيانه بين نماينده ليبي و گروه هاي غربي مطرح شده است.

يك مقام ليبي در اين رابطه به الشرق الاوسط گفت: سيف الاسلام قذافي تماس هايي با مقامات فرانسه و انگليس گرفته تا نظريه كناره گيري پدرش از حكومت و بدست گيري قدرت براي انتقال حاكميت به مدت سه سال در مقابل توقف بمباران هوايي و شليك موشك و نشستن بر سر ميز مذاكره با انقلابيون را مطرح كند.
وي در تماس هاي خود با مقامات اين كشورها بر ضرورت عدم تعقيب قذافي و خانواده اش به صورت قانوني و يا قضايي تاكيد كرده است.
طرح سيف الاسلام شامل دوره انتقالي از مرحله انقلاب مردمي به دولت متعهد با معيارهاي دموكراتيك غربي و احترام به آزادي هاي عمومي و اقتصاد آزاد است.
اين گزارش مي افزايد، در حالي كه نيروهاي انقلابي توانسته اند پيروزي هاي چشمگيري در درگيري با نيروهاي قذافي به دست آورند، به نظر مي رسد سرهنگ قذافي براي جلوگيري از سقوط نظام ليبي مي خواهد با زمان مسابقه گذاشته و از فروپاشي قدرتش جلوگيري كند.

الشرق الاوسط افزود: فرزند قذافي كه نزديك به يك هفته است در انظار ظاهر نشده مقامات كشورهاي آمريكا انگليس و ايتاليا را از اين طرح آگاه كرده و اميدوار است در باره اين طرح با آنان مذاكره كند.
در همين حال ‘فرانكو فراتيني’ وزير خارجه ايتااليا اعلام كرد كه كشورش روز سه شنبه آينده در لندن طرحي جايگزين طرح انگليس و فرانسه در باره ليبي ارائه خواهد داد.
يك مقام مسوول در شوراي انقلابي ليبي گفت كه اين مانور سياسي جديدي است كه ما به هيچ وجه در آن مشاركت نمي كنيم و اگر قذافي خواهان راه حل است بايد از حاكميت ليبي كنار برود و در غير اين صورت ما به سوي او خواهيم رفت چه در ‘سرت’ باشد چه در طرابلس .
مخالفان نظام ليبي مي گويند كه هدف قذافي و اطرافيانش از اين تحركات وقت كشي و فريب افكار عمومي است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: