دوشنبه 28 مارس 11 | 16:21

بهمنی: «جدایی نادر از سیمین» صد درصد شخصيت خارجی دارد نه ايرانی!

من به اين فيلم نمره قبولي نمي دهم.در فيلم آقاي فرهادي کانون خانواده،نابود نشان داده شده است و هيچ نقطه اميدي در اين فيلم وجود ندارد.


حميد بهمني،فیلمساز و کارگردان سینما درباره وضعيت سينماي ايران در سال 89، گفت: سينماي ايران در اين سال به لحاظ کمي،داراي کارنامه بي نظيري بود و ثابت شد،اگر کمي کار کنيم،به طورحتم موفقيت هاي بسياري نصيب سينماي ايران مي شود، اما به لحاظ کيفي موفق نبوديم و ديديم با افزايش کميت، کيفيت آثارمان به شدت افت مي کند.

وي با اشاره به جشنواره فجر امسال،گفت:در جشنواره اين دوره به جز چند فيلم،بقيه آثار تنها باعث رونق بخشيدن جشنواره شدند و نمره قبولي نمي گيرند؛زيرا در راستاي اهداف دولت و نظام نبودند.

بهمني در ادامه،با انتقاد نسبت به آخرين اثر اصغر فرهادي،گفت:من به اين فيلم نمره قبولي نمي دهم.در فيلم آقاي فرهادي کانون خانواده،نابود نشان داده شده است و هيچ نقطه اميدي در اين فيلم وجود ندارد.

وي افزود:به عنوان فيلمسازي كه 25 سال سابقه كار دارم،نقاط زيباشناسانه فيلم آقاي فرهادي را به لحاظ كارگرداني و تدوين خوب مي دانم،اما اين فيلم 100 درصد شخصيت خارجي دارد نه ايراني؛همين امر باعث مي شود “جدايي نادر از سيمين” در جشنواره برلين كه جشنواره اي سياسي است و همه مي دانيم بر چه مبنايي به فيلم ها جايزه مي دهد،تقدير شود.اما در جشنواره تجلي ملي از آن يادي نمي شود؛زيرا اين فيلم صرفا انتقادي بوده و راهكاري ارائه نمي دهد.

اين كارگردان سينما ادامه داد:در اين فيلم شاهد نبود ثبات چه درمرد و چه در زن هستيم.

بهمني با اشاره به اينكه علاقمند به فرهادي بوده و فيلم “رقص در غبارش” را بسيار دوست دارد،اعلام كرد:درشرايطي كه كسي جرات مخالفت با اين فيلم را به خاطر كارگردان و ستاره هايش ندارد؛من به اين فيلم نقد اساسي دارم و حاضر به مناظره با آقاي فرهادي هستم.

كارگردان “گلوگاه شيطان” در ادامه رضا ميركريمي را نيز مورد حمله قرار داد و گفت:پس از ساخت نمايش موفق “درباره الي” فيلم هايي با اين جنس ساخته شدند كه نمونه آن آثار اخير آقاي ميركريمي به خصوص فيلم “يه حبه قند” وي است.مي توان گفت؛”يه حبه قند” تلاش ناشيانه اي براي “درباره الي” شدن است.ظالمانه است كه حميد بهمني براي فيلمي 16 سال صبر كند و پس از تلاش بسيار فيلمش ديده نشود و در مقابل دوستان به راحتي مطرح مي شوند.

وي درباره اعطاي پروانه ساخت به جوانان فيلمساز گفت:بايد بدانيم هر درخت زماني كه ميوه مي دهد؛ميوه اش را زير سايه خود مي اندازد.امروز جوانان پرشوري داريم كه امتحان خود را پس داده اند و با اعتماد به آنها و ايجاد بسترهاي مناسب مي توانيم به سمت اهداف متعالي خود حركت كنيم.

بهمني در پايان اظهار اميدواري كرد؛در سال آينده با كم كردن دست اندازها در بخش هاي خصوصي و دولتي شاهد رشد كمي و كيفي سينما باشيم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: