سه‌شنبه 29 مارس 11 | 08:00

معرفی کتاب: «استراتژی انتظار» و «دولت کریمه»

استراتژی انتظار جلد 1 تا 3 مجموعه ای از همین نویسنده است که به وسیله انتشارات موعود عصر، چاپ پنجم آن در سال 1384 راهی بازار شده است. این سه مجلد که در یک مجموع هجمع آوری شده اند، شامل نوشته های محققانه نگارنده در طول سال های دهه 70 و ابتدای دهه 80 است.


تریبون مستضعفین – بی شک آنان که در حوزه مهدیوت فعالیت کرده یا اندکی به بحث و فحص پرداخته اند، نام موسسه موعود عصر، ماهنامه موعود و «اسماعیل شفیعی سروستانی» را شنیده اند.
استراتژی انتظار جلد 1 تا 3 مجموعه ای از همین نویسنده است که به وسیله انتشارات موعود عصر، چاپ پنجم آن در سال 1384 راهی بازار شده است. این سه مجلد که در یک مجموع هجمع آوری شده اند، شامل نوشته های محققانه نگارنده در طول سال های دهه 70 و ابتدای دهه 80 است.

درآمدی بر استراتژی انتظار نام جلد اول این مجموعه است که در 96 صفحه بخش اول کتاب را تشکیل می دهد.
در فصل در قالب چهار حرکت به آسیب شناسی تاریخ انقلاب در 42- 57( دوره آرمان خواهی) 57-59 (فاقد طرح مدون، کاهش آرمان خواهی به دلیل تحقق مطالبات)، 59-68 (تئوری نقش که جوری بازی کنیم که در فضا بمانیم) 68-74(هجمو روشن فکران و تهاج م فرهنگی 74 تا کنون خیزش نسل جدیدی از حوزه و دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته است.
در فصل دوم هفت غفلت مورد بررسی قرار گرفته است: شرایط ویژه تاریخی در عصر حاضر، تحولات فرهنگی و دگرگونی های عارض شده بر مناسبات سرزمین های اسلامی طی دو قرن اخیر، تحرکات خصم، مطالعات و طرح های استراتژیک، انقلاب فرهنگی، اجرای حدود الهی به ویژه در وقت ملاحظه اغیار و نواختن دوستان، فتنه آخر الزمان و امام عصر.

و در فصل پایانی تحت عنوان استراتژی انتظار ضرورت طرحی برای خروج از ایستایی، ترسیم طرح جامعه تحقیقات فرهنگی کشور (مقدمه انقلاب فرهنگی)، ترسیم طرح جامعه اجرایی کشور (مدنی) به بحث گذاشته شده است.

استراتژی انتظار جلد دوم که قبلا به صورت مستقل در تابستان 81 در قالب 160 صفحه راهی بازار نشر شده بود حاوی چهار فصل است.
استراتژی و ملزومات آن با زیر موضوعات آینده نگری، ضرورت توجه به: مقصد، جهت حرکت، راه، همراه و یار، گستره عمل و جغرافیایی بودن برای برنامه ریزی، و سه تاریخ کشور: تاریخ تفکر جدید غربی، تاریخ تفکر دینی، تاریخ تفکر آینده تشکیل دهنده فصل اول است.

چرا باید از موعود و استراتژی انتظار گفت با 12 استدلال لزوم تجدید حیات فرهنگی و فکری، ضرورت خروج از موضع انفعالی در وقت غلبه ی تمدن و فرهنگ غیر خودی، ضرورت اتکاء به حجت در طی طریق، احیاء و اقامه ی عدل در میان مردم، حراست از مواریث فرهنگی، اصلاح دین و دنیای مردم در گرو اصلاح امور آنان است، ضرورت آمادگی، ضرورت گذر از غرب و نقد غرب زدگی معاصر(وضعیت فعلی: روشن فکران تکنوکرات، سنت گرایان ظاهر انگار، منتثدان جدی غرب، عزلت گزیدگان، بلاتکلیفان)، ضرورت اتخاذ یک استراتژی در عصر حاضر، ایجاد انگیزه و شور میان جوانان و تهییج آنان برای اصلاح اخلاقی و عملی، جبران خلاء تئوری کنظام جمهوری اسلامی ایران در مرحله چهارم از حرکت مردم، تکلیف به ذکر استراتژی انتظار در زمان غیبت مهم ترین موارد فصل دوم را تشکیل می دهد.

فصل سوم تحت عنوان حجت موجه به ضرورت های رجوع به حجت می پردازد .و در فصل چهارم ضمن موضوع عهد به مشکلات مبنایی فعلی ما تحت عنوان عدم معرفت امام، فقدان درک درست از عهد و میثاقی که تعهد بدان تکلیف ماست، عدم درک کامل از ساحت هاب مختلف یات و پیوستگی آن ها و تاثیرشان در حیات و ممات فردی و جمعی با رجوع های متعدد به آیات و روایات پرداخته می شود.

استراتژی انتظار جلد 3 با نام اراده معطوف به حق است که در قالب 176در سال 1383 راهی بازار نشر شده است و در بردارنده یادداشت های نگارنده در این زیر موضوع در سرمقاله های نشریه موعود می باشد این کتاب سرشار از نگاه فردیدی و هایدگری و سنت گرایانه به تمدن غرب است که با ارجاع های متعدد به فردید و نصر و داوری مشخص گردیده است.

از اینجا تا دولت کریمه (گام به گام تا استراتژی انتظار)کتاب دیگری از همین انتشارات و نویسنده است که چاپ اول آن در سال 1386 در قالب 448 صفحه راهی بازار نشر گردیده است. به نوعی می توان گفت این کتاب که مجموعه سرمقاله های این پژوهشگر مهدویت در ماهنامه موعود از سال 1376 تا 1386 است ادامه کتاب استراتژی انتظار است و همانند همه متن های نگارنده حول غرب شناسی ، ضرورت معرفت حجت، عدالت خواهی، ضرورت برنامه ریزی فرهنگی، مسیحیت صهیونیستی و اقدامات دشمنان علیه جهان اسلام و جهان تشیع و مقابله آنان با مهدویت دور می زند.

این کتاب ها را می تاوان از انتشارات موعود و اقع در خیابان ولی عصر، شمال دانشگاه امیرکبیر، خیابان رشت کوچه جمشید جم، موسسه موعود عصر، یا فروشگاه نشر معارف واقع در چهار راه کالج و نیز سایت پاطوق کتاب تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.