سه‌شنبه 29 مارس 11 | 14:00
در جهاد، حضور و رویاروئى با دشمن، مفروض است

تفاوت «تلاش اقتصادی» با «جهاد اقتصادی» در بیان رهبر انقلاب

ايجاد فرهنگ كار و تلاش لله. شما حتى سر يك كلاس، يك معلم هم كه باشيد، مي‌توانيد در اين جهاد اقتصادى سهيم باشيد؛ اين فرهنگ را به اين جوان، به اين نيروى انسانىِ فردا تعليم مي‌دهيد؛ اين مي‌شود جهاد اقتصادى. در هر بخشى كه باشيد، مي‌توانيد در اين جهاد سهيم باشيد.


تریبون مستضعفین – رهبر انقلاب روز گذشته ۱۳۹۰/۱/۸ در جریان بازدید یک روزه از منطقه نفتی پارس جنوبی، در سخنانی که در جمع مردم منطقه و کارکنان عسلویه بیان شد به تفاوت «فعالیت اقتصادی» با «جهاد اقتصادی» اشاره‌ی ویژه نمودند. + اهمیت این موضوع با مشاهده‌ی بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد ماهیت «جهاد اقتصادی» از ابتدای سال در بین نخبگان و مردم، فزونی می‌یابد:

من امسال را «سال جهاد اقتصادى» اعلام كرده‌ام. اين معنايش اين است كه ملت ايران در اين برهه‌ى از زمان، جهادش به طور عمده در عرصه‌ى اقتصاد است…

… جهاد اقتصادى، صرفاً تلاش اقتصادى نيست. جهاد يك بارِ معنائى ويژه‌اى دارد. هر تلاشى را نمي‌شود گفت جهاد. در جهاد، حضور و روياروئى با دشمن، مفروض است. انسان يك تلاشى مي‌كند، دشمنى در مقابل او نيست؛ اين جهاد نيست. اما يك وقت شما مي‌خواهيد يك تلاشى را انجام دهيد، كه به خصوص يك دشمنى سينه به سينه‌ى شما ايستاده است؛ اين مي‌شود جهاد. ممكن است يك وقت اين جهاد به شكل قتال باشد، ممكن است جهاد مالى باشد، ممكن است جهاد علمى باشد، ممكن است جهاد فنى باشد؛ همه‌ى اين‌ها جهاد است؛ انواع و اقسام جهاد و مبارزه است. اگر بخواهيم در ادبياتِ امروز ما براى «جهاد» معادلى پيدا كنيم، مي‌شود «مبارزه». جهاد اقتصادى، يعنى مبارزه‌ى اقتصادى…

… ايجاد فرهنگ كار و تلاش لله. شما حتى سر يك كلاس، يك معلم هم كه باشيد، مي‌توانيد در اين جهاد اقتصادى سهيم باشيد؛ اين فرهنگ را به اين جوان، به اين نيروى انسانىِ فردا تعليم مي‌دهيد؛ اين مي‌شود جهاد اقتصادى. در هر بخشى كه باشيد، مي‌توانيد در اين جهاد سهيم باشيد.

***

به نظر می‌رسد در ادامه این روند، باید تبیین و توضیح «جهاد اقتصادی» به طور جدی و کارآمد از سوی صاحب‌نظران و مسئولین برای بخش‌های مختلف دولتی، غیردولتی و عامه مردم انجام شود و در این مورد از شعارزدگی و انجام فعالیت‌های تهی از محتوا و صرفا جهت ارائه‌ی «گزارش عملکرد»، جداً خودداری نمود.

بی‌شک در این زمینه «رسانه‌ی ملی» نقش ویژه‌ای دارد و – برخلاف روند فعلی –  می‌تواند در جلوگیری از تقلیل «راهبرد» اعلام شده، به «شعار سال» بسیار موثر باشد.

  1. یاسر
    14 آوریل 2011

    سلام با تشکر از سایت خوبتون

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.