سه‌شنبه 29 مارس 11 | 13:59

خيز بلند انقلابيون براي تصرف طرابلس

نيروهاي انقلابي ليبي در ميان تظاهرات گسترده مخالفان دولت در شهر بنغازي دومين شهر بزرگ ليبي، متعهد شده‌اند که شهر طرابلس پايتخت ليبي را نيز تصرف کنند.


نيروهاي انقلابي ليبي در ميان تظاهرات گسترده مخالفان دولت در شهر بنغازي دومين شهر بزرگ ليبي، متعهد شده‌اند که شهر طرابلس پايتخت ليبي را نيز تصرف کنند.

درحالي که نيروهاي انقلابي در تلاش براي حرکت به سوي غرب و تصرف شهر طرابلس پايتخت ليبي هستند، مردم اين کشور نيز در حمايت از نيروهاي انقلابي، در شهر بنغازي تظاهرات کردند.
شهر بنغازي به عنوان مرکز انقلاب ليبي و پايگاه شوراي ملي انتقالي اين کشور شناخته مي‌شود.

با اين وجود، شمس‌الدين عبدل ملا سخنگوي دولت ائتلافي آينده گفت، درحالي که فرانسه وقطر اعلام کرده‌اند که شوراي ملي انتقالي در بنغازي را به عنوان تنها نماينده مشروع مردم به رسميت مي‌شناسند، اين شورا قصد ندارد که شهر بنغازي را به عنوان پايتخت خود اعلام کند.
عبدل ملا افزود، ما فقط يک پايتخت داريم و آن طرابلس است. بنغازي يک پايتخت موقت است زيرا خيزش مردم ليبي از اين شهر آغاز شده است.
وي يادآور شد: “وقتي ما به طرابلس برسيم، آن شهر پايتخت همه کشور ليبي خواهد شد، يک ليبي يکپارچه و متحد.”

نيروهاي انقلابي روز دوشنبه (8 فروردين) به 100 کيلومتري شهر سرت زادگاه قذ افي و حدفاصل ميان شرق و غرب ليبي رسيده‌اند. بر اساس اين گزارش، اگر انقلابيون بتوانند شهر سرت را تصرف کنند، به يک پيروزي سمبليک از زمان آغاز حرکت انقلابي خود دست خواهند يافت. پس از شهر سرت شهر مصراته در مسير حرکت انقلابيون به سمت غرب قرار دارد و نيروهاي انقلابي پس از آن، به شهر طرابلس پايتخت ليبي خواهند رسيد.

با وجود اين‌که قذافي سوگند خورده تا آخرين سرباز حاضر در ارتش خود، به نبرد با انقلابيون ادامه دهد، دولت وي پذيرفته‌ که حملات هوايي امريکا، فرانسه و انگليس منجر به عقب راندن نيروهاي دولتي به سمت غرب شده است. پيش از حمله هوايي نيروهاي خارجي به ليبي که از سوي سازمان ملل مشروع اعلام شد، تانک‌هاي قذافي به دروازه‌هاي شهر بنغازي رسيده بودند.

اکنون که نبرد به سوي طرابلس در جريان است، رهبران انقلابي در حال تنظيم ساختار مدني جديدي براي ليبي هستند. نيروهاي انقلابي مي‌گويند، صادرات روزانه 130 هزار بشکه نفت به خارج از کشور را آغاز خواهند کرد تا بتوانند از اين طريق منابع مالي براي رسيدن به اهداف خود را تامين کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: