شنبه 02 آوریل 11 | 18:30

پاسخی به نامه «محمدعلی کلی»: در مورد آزادی بیمار قلبی محبوس در انگلستان نیز سوال کنید!

این نامه که به طور هماهنگ در بسیاری از رسانه‌های غربی و برای ایجاد بار روانی و تاثیرگذاری بر تصمیم گیری‌ها در ایران منتشر شده بود با پاسخی از «نصرت‌الله تاجیک» دیپلمات سابق ایرانی که در حال حاضر در انگلستان در حبس خانگی به سر می‌برد مواجه شد.


تریبون مستضعفین – چندی پیش در رسانه‌های مختلف نامه‌ای از «محمدعلی کلی» + قهرمان بوکس سنگین وزن جهان خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر شد که در آن نامه از رهبر انقلاب خواسته شده بود دو کوهنورد آمریکایی که در ایران هستند مورد رافت قرار گرفته و آزاد شوند.

این نامه که به طور هماهنگ در بسیاری از رسانه‌های غربی و برای ایجاد بار روانی و تاثیرگذاری بر تصمیم گیری‌ها در ایران منتشر شده بود با پاسخی از «نصرت‌الله تاجیک» دیپلمات سابق ایرانی که در حال حاضر در انگلستان در حبس خانگی به سر می‌برد مواجه شد. تاجیک در نامه‌ای که در پاسخ به محمد علی نوشته است، سیاست‌های دوگانه غرب در مواجهه با موارد حقوق بشر را یادآوری کرده است. متن نامه بدین شرح است:

جناب آقای محمد علی کلی
قهرمان خوشنام و افتخار آفرین بوکس سنگین وزن جهان

با سلام به شما و خانواده محترمتان

همواره از دوران کودکی اخبار مسابقات شما را با حساسیت و علاقه دنبال می‌کردم و هرگز نمی‌پنداشتم که روزی با شما مکاتبه خواهم کرد. در آن روزها که به سال‌های اولیه 1960 برمی‌گردد من کودکی نه ساله بودم و مردم ایران تحت سلطه‌ی آمریکا تحقیر می‌شدند ولی مشت‌های آهنین شما موجب غرور، افتخار و امید ما بود و شما دعای بسیاری از مسلمانان را پشت سر خود داشتید.

از طریق رسانه‌ها متوجه شدم شما نامه‌ای به رهبر ایران آیت الله خامنه‌ای نوشته‌اید که ایشان با استفاده از رحم و شفقت دو زندانی آمریکائی که به اتهام ورود غیر مجاز به ایران و جاسوسی در حال محاکمه هستند عفو نماید. ارائه پاسخ نامه شما از اختیارات ایشان است ولی چون نامه‌ی جنابعالی از طریق خبرگزاری آسوشیتد پرس و احتمالا” برای ایجاد فشار بر دولت ایران مطبوعاتی شده است لذا به خود حق می‌دهم پاسخی در شان جناب‌عالی که خواسته‌ی بسیاری از ایرانیان است را برای شما از طریق سفارت سوئیس در تهران ارسال نمایم.

من از یاد آوری اقدامات، خطاها و دشمنی مسئولین آمریکائی نسبت به ایران که باعث کینه و خشم مردم ایران نسبت به آنان شده است در می‌گذرم و آرزو می‌کردم شما به عنوان یک مسلمان به علت مشکلات بین دو کشور می‌پرداختید. ولی به عنوان یک شهروند ایرانی که به دلیل ملیت ایرانی خود و با یک ادعای غیر صحیح و حتی توطئه‌گونه از سوی آمریکا در حالی که به عنوان دانشجو در انگلیس درس می‌خوانده است و در پنج سال اخیر با تحمل بیماری‌های گوناگون در خانه‌ی خود محبوس شده است فقط به همین اقدام انسان‌دوستانه شما می‌پردازم.

همان‌گونه که مطلعید ظرف چهار سال اخیر موارد زیادی از رحم و شفقت نسبت به شهروندان آمریکائی، انگلیسی و آلمانی که به هر دلیل و بدون ورود به جزئیات پرونده آنان اعمال گردیده و این افراد از زندان‌های ایران آزاد شده و به کشورهای خود بازگشته‌اند که نمونه‌های آخرین آن‌ها خانم «سارا شرود» و دو خبر‌نگار آلمانی از این قبیلند. اگرچه این اقدامات متاسفانه هیچ‌گونه رحم و شفقت متقابلی از سوی کشور آمریکا نسبت به شهروندان ایرانی در بر نداشته است، که نهایتا” این‌گونه اقدامات یک طرفه منجر به انتقاد خانواده و افراد زندانی در آمریکا از دولت ایران شده است.

از آن‌جا که جناب‌عالی به عنوان یک عمل انسان‌دوستانه اقدام به نوشتن این نامه نموده‌اید خانواده‌ی خانم «شهرزاد ميرقلي‌خان» که در شرایط نامساعدی همراه با بیماری در زندان آمریکا بسر می‌برد و مادر پیر و دو دختر وی در ایران با ناراحتی و نگرانی منتظر آزادی وی هستند و تعدادی دیگر از افراد ایرانی که از نقاط مختلف دنیا به آمریکا برده شده و در زندان‌های آن کشور بسر می‌برند و در صورت نیاز اسامی آن‌ها را برای شما ارسال می‌دارم از شما می‌خواهند که در پاسخ به ابراز رحم و شفقتی که مسئولین ایرانی در قبال افرادی که قبلا” آزاد شده‌اند اقدام متقابلی در نزد مقامات آمریکائی شروع بفرمائید تا با رهائی آنان ابتدا زمینه برای تمایل اعمال رحم و شفقت بیشتر در مورد این دو فرد را فراهم کنید.

نقش دولت‌ها برای فراهم کردن یک شرایط زیستی مناسب‌تر برای شهروندان خود و سایر کشورهاست ولی متاسفانه به دلیل حاکمیت روابط نا متعادل در صحنه‌ی جهانی و اعمال زور حتی به صورت مقررات و یا طی مراحل به ظاهر قانونی از سوی کشورهائی که دست بالاتری در صحنه‌ی جهانی دارند، شهروندان کشورهای دیگر را که ضعیف‌ترین حلقه هستند را تحت فشار قرار دهند تا از دولت آن‌ها امتیاز کسب نمایند.

جای تعجب است که وقتی شهروندان غربی به هر دلیلی در ایران در برابر قانون قرار می‌گیرند همگی بی‌گناه و مسئولین ایرانی مورد خطاب بسیاری از نیکوکاران جهان و از جمله شما قرار می‌گیرند که مورد رحم و شفقت قرار گیرند ولی هیچ اقدامی برای رهائی افراد گرفتار در آمریکا از طرف این افراد مبذول نمی‌گردد به گونه‌ای که انسان احساس می‌کند این نیکو‌کاری هم فقط برای افراد خاصی است که گویا شهروند درجه یک محسوب می‌شوند! یعنی استاندارد دوگانه در اجرای رحم و شفقت و مسائل حقوق بشر و انسان‌دوستانه.

شما به عنوان یک شهروند آمریکائی مجاز به فعالیت انسان‌دوستانه و فقط برای حل مشکلات دولت آمریکا هستید ولی این فعالیت برای آزادی سایر ملیت‌ها که در اختیار آمریکا هستند صورت نمی‌گیرد. از طرف دیگر بنده به عنوان یک دیپلمات سابق به دلیل فعالیت انسان‌دوستانه خود در قبال مجروحین فلسطینی زمانی‌که سفیر ایران در اردن بوده‌ام باید در چنین شرایطی با تحمل بیماری قلبی در حبس خانگی به سر ببرم و یا گروگان مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 5+1 و یا گم شدن یک مامور سابق اف‌بی‌آی باشم. سپاس‌گزار می‌شوم در کنار پیشنهاد فوق برای پیگیری آزادی ایرانیان زندانی در آمریکا از مسئولین آمریکائی این امر را نیز سئوال بفرمائید. امیدوارم پاسخ قانع کننده‌ای به شما بدهند، در صورت نیاز از وکیلم درخواست خواهم کرد کلیه مدارک مربوط به این امر را برای جناب‌عالی ارسال نماید.

نصرت الله تاجیک
دورهام- انگلستان
N.Tajik
58 Beechfield Rise,
Coxhoe- Durham- DH6 4SB, UK

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: