شنبه 02 آوریل 11 | 13:36
تحجر از دیدگاه امام خمینی

لحظه‌ای از اين مار‌های خوش خط و خال غافل نشوید!

روزى مرحوم آقاى بروجردى، مرحوم آقاى حجت، مرحوم آقاى صدر، مرحوم آقاى خوانسارى، رضوان اللَّه عليهم، براى مذاكره در يك امر سياسى در منزل ما جمع شده بودند. به آنان عرض كردم كه شما قبل از هر كار تكليف اين مقدس‏‌نما‌ها را روشن كنيد.


تحجر از دیدگاه امام – بخش اول

قبل از هر کار تکلیف این مقدس‏‌نما‌ها را روشن کنید

اين گونه افكار ابلهانه، كه در ذهن بعضى وجود دارد، به استعمارگران و دولت‌های جائر كمك می‌کند كه وضع كشور‌های اسلامى را به همين صورت نگه دارند، و از نهضت‏ اسلامى جلوگيرى كنند. این‌‌ها افكار جماعتى است كه به «مقدسين» معروفند؛ و در حقيقت «مقدس‌نما» هستند نه مقدس. بايد افكار آن‌‌ها را اصلاح كنيم، و تكليف خود را با آن‌‌ها معلوم سازيم؛ چون این‌‌ها مانع اصلاحات و نهضت ما هستند و دست ما را بسته‏اند.

روزى مرحوم آقاى بروجردى، مرحوم آقاى حجت، مرحوم آقاى صدر، مرحوم آقاى خوانسارى، رضوان اللَّه عليهم، براى مذاكره در يك امر سياسى در منزل ما جمع شده بودند. به آنان عرض كردم كه شما قبل از هر كار تكليف اين مقدس‏‌نما‌ها را روشن كنيد. با وجود آن‌‌ها مثل اين است كه دشمن به شما حمله كرده، و يك نفر هم محكم دست‌های شما را گرفته باشد. اين‌هایی كه اسم‌شان «مقدسين» است- نه مقدسين واقعى- و متوجه مفاسد و مصالح نيستند دست‌های شما را بسته‏‌اند. و اگر بخواهيد كارى انجام بدهيد، حكومتى را بگيريد، مجلسى را قبضه كنيد كه نگذاريد اين مفاسد واقع شود، آن‌‌ها شما را در جامعه ضايع مى‏‌كنند. شما بايد قبل از هر چيز فكرى براى آن‌‌ها بكنيد.

امروز جامعه مسلمين طورى شده كه مقدسين ساختگى جلو نفوذ اسلام و مسلمين را مى‏‌گيرند، و به اسم اسلام به اسلام صدمه مى‏‌زنند. ريشه اين جماعت، كه در جامعه وجود دارد، در حوزه‏‌های روحانيت است. در حوزه‏‌های نجف و قم و مشهد و ديگر حوزه‏‌ها افرادى هستند كه روحيه مقدس‏‌نمايى دارند؛ و از اين‌جا روحيه و افكار سوء خود را به نام اسلام در جامعه سرايت مى‏‌دهند. این‌‌ها هستند كه اگر يك نفر پيدا شود بگويد بياييد زنده باشيد، بياييد نگذاريد ما زير پرچم ديگران زندگى كنيم، نگذاريد انگليس و امريكا اين قدر به ما تحميل كنند، نگذاريد اسرائيل اين طور مسلمانان را فلج كند، با او مخالفت مى‏‌كنند. اين جماعت را ابتدا بايد نصيحت و بيدار كرد. به آن‌‌ها گفت مگر خطر را نمى‏‌بينيد؟

مگر نمى‏‌بينيد كه اسرائيلي‌ها دارند مى‏‌زنند و مى‏‌كشند و از بين مى‏‌برند و انگليس و امريكا هم به آن‌‌ها كمك مى‏‌كنند، و شما نشسته‏‌ايد تماشا مى‏‌كنيد. آخر شما بايد بيدار شويد؛ به فكر علاج بدبختي‌های مردم باشيد … هرگاه بعد از تذكر و ارشاد و نصيحت‌های مكرر بيدار نشده و به انجام وظيفه برنخاستند، معلوم مى‏‌شود قصور‌شان از غفلت نيست، بلكه درد ديگرى دارند. آن وقت حساب‌شان طور ديگرى است…

ولايت فقيه(حكومت اسلامى)، امام خمینی، ص143- 146

انقلاب علیه واپس گرایی بود

بايد پايه‏‌های تاريخ انقلاب اسلامى ما چون خود انقلاب بر دوش پابرهنگان مغضوب قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها باشد. شما بايد نشان دهيد كه چگونه مردم، عليه ظلم و بيداد، تحجر و واپسگرايى قيام كردند و فكر اسلام ناب محمدى را جايگزين تفكر اسلام سلطنتى، اسلام سرمايه دارى، اسلام التقاط و در يك كلمه اسلام امريكايى كردند.

شما بايد نشان دهيد كه در جمود حوزه‏‌های علميه آن زمان كه هر حركتى را متهم به حركت ماركسيستى و يا حركت انگليسى مى‏‌كردند، تنى چند از عالمان دين باور دست در دست مردم كوچه و بازار، مردم فقير و زجر كشيده گذاشتند و خود را به آتش و خون زدند و از آن پيروز بيرون آمدند.

شما بايد به روشنى ترسيم كنيد كه در سال 41، سال شروع انقلاب اسلامى و مبارزه روحانيت اصيل در مرگ آباد تحجر و مآبى چه ظلم‌ها بر عد‌های روحانى پاكباخته رفت، چه ناله‏‌های دردمندانه كردند، چه خون دل‌ها خوردند، متهم به جاسوسى و بى‏دينى شدند ولى با توكل بر خداى بزرگ كمر همت را بستند و از تهمت و ناسزا نهراسيدند و خود را به توفان بلا زدند و در جنگ نابرابر ايمان و كفر، علم و خرافه، روشنفكرى و تحجرگرايى، سرافراز- ولى غرقه به خون ياران و رفيقان خويش- پيروز شدند.

صحيفه امام ج‏21 239-240

خطر تحجرگرايان و مقدس نمايان احمق در حوزه‏‌های علميه

البته بدان معنا نيست كه ما از همه روحانيون دفاع كنيم، چرا كه‏ روحانيون وابسته و مقدس نما و تحجرگرا هم كم نبودند و نيستند. در حوزه‏‌های علميه هستند افرادى كه عليه انقلاب و اسلام ناب محمدى فعاليت دارند. امروز عد‌ه‌ای با ژست مآبى چنان تيشه به ريشه دين و انقلاب و نظام مى‏‌زنند كه گويى وظيفه‌ای غير از اين ندارند. خطر تحجرگرايان و مقدس نمايان احمق در حوزه‏‌های علميه كم نيست.
طلاب عزيز لحظه‌ای از فكر اين مار‌های خوش خط و خال كوتاهى نكنند، این‌‌ها مروّج اسلام امريكايى‏‌اند و دشمن رسول اللَّه. آيا در مقابل اين افعي‌ها نبايد اتحاد طلاب عزيز حفظ شود؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: