سه‌شنبه 05 آوریل 11 | 12:00
تحجر از دیدگاه امام خمینی

حل مسأله مقدس‌مآبانِ منافق مشكلتر از هر مسئله‌ای است

به آنان كه ناآگاهانه مردم شريف و عزيز ما را متهم به رويگردانى از اصول و انقلاب و روحانيت مى‏‌كنند سفارش و نصيحت مى‏‌كنم كه در گفتار و كلمات و نوشته‏‌ها با دقت و مطالعه عمل كنند و برداشت‌ها و تصورات نابه‌جاى خود را به حساب انقلاب و مردم نگذارند.


تحجر از دیدگاه امام – بخش چهارم

خط مبارزه با تحجرگرایی

بايد براى شكستن امواج طوفان‌ها و فتنه‏‌ها و جلوگيرى از سيل آفت‌ها به سلاح پولادين صبر و ايمان مسلح شويم. ملتى كه در خط اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه عليه و آله- و مخالف با استكبار و پول‏‌پرستى و تحجرگرايى و مقدس‏نمايى است، بايد همه افرادش بسيجى باشند.

صحيفه امام ج‏21 195

زدودن تحجر و مقدس مآبی از دامن اسلام

علاقه‏‌مندم كه فرد فرد شما عالم و متخصصى متعهد براى اسلام ناب محمدى – صلى اللَّه عليه و آله و سلم – و مبارزى سرسخت عليه اسلام امريكايى و مرفهين و پرچمدار وفادارى براى ايثارگران و شهيدان خود باشيد، و بتوانيد با چراغ علم و عمل و تقوا ظلمت نفاق و كج‏‌فكري‌ها و تحجر‌ها و مقدس مآبي‌ها را از دامن اسلام بزداييد.

صحيفه امام ج‏21 137

مشخص کردن مقابله اسلام مقدس نماهای متحجر با اسلام ناب

راه مبارزه با اسلام امريكايى از پيچيدگى خاصى برخوردار است كه تمامى زواياى آن بايد براى مسلمانان پابرهنه روشن گردد؛ كه متأسفانه هنوز براى بسيارى از ملت‌های اسلامى مرز بين «اسلام امريكايى» و «اسلام ناب محمدى» و اسلام پابرهنگان و محرومان، و اسلام مقدس‏‌نما‌های متحجر و سرمايه‌داران‏ خدانشناس و مرفهين بى‏‌درد، كاملًا مشخص نشده است. و روشن ساختن اين حقيقت كه ممكن نيست در يك مكتب و در يك آيين دو فكر متضاد و رودررو وجود داشته باشد از واجبات سياسى بسيار مهمى است، كه اگر اين كار توسط حوزه‏‌های علميه صورت پذيرفته بود، به احتمال بسيار زياد سيد عزيز ما، عارف حسين، در ميان ما بود. وظيفه همه علماست كه با روشن كردن اين دو تفكر، اسلام عزيز را از ايادى شرق و غرب نجات دهند.

صحيفه امام ج‏21 120-121

جاهلان متنسک عالمان متهتک

بايد مسلمانان فضاى سراسر عالم را از محبت و عشق نسبت به ذات حق و نفرت و بغض عملى نسبت به دشمنان خدا لبريز كنند و به وسوسه خناسان و شبهات ترديدآفرينان و متحجرين و منحرفين گوش فرا ندهند و لحظه‌ای از اين آهنگ مقدس توحيدى و جهان شمولى اسلام، غفلت نكنند كه مسلماً جهان‌خواران و دشمنان ملت‌ها، بعد از اين آرام و قرار نخواهند داشت و به حيله‏‌ها و تزوير‌ها و چهره‏‌های گوناگون متمسك مى‏‌شوند و روحانى‏‌نما‌ها و آخوند‌های دربارى و اجيرشدگان سلاطين و ملي‌گرا‌ها و منافقين به فلسفه‏‌ها و تفسير‌ها و برداشت‌های غلط و منحرف روى مى‏‌آورند و براى خلع سلاح‌های مسلمانان و ضربه زدن به صلابت و ابهت و اقتدار امت محمد – صلى اللَّه عليه و آله و سلم – به هر كارى دست مى‏‌زنند و چه بسا جاهلان مُتنسّك بگويند كه قداست خانه حق و كعبه معظمه را به شعار و تظاهرات و راهپيمايى و اعلان برائت نبايد شكست و حج جاى عبادت و ذكر است نه ميدان صف آرايى و رزم و نيز چه بسا عالمان مُتهتّك القا كنند كه مبارزه و برائت و جنگ و ستيز، كار دنياداران و دنيا طلبان بوده است و ورود در مسائل سياسى، آن هم در ايام حج دون‌شان روحانيون و علما مى‏‌باشد. كه خود اين القائات نيز از سياست مخفى و تحريكات جهان‌خواران به شمار مى‏‌رود كه مسلمانان بايد با همه امكانات و وسايل لازم به مقابله جدى و دفاع از ارزش‌های الهى و منافع مسلمين برخيزند و صفوف مبارزه و دفاع مقدس خويش را محكم و مستحكم نمايند و به اين بي‌خبران و دل‌مردگان و پيروان شياطين بيش از اين مجال حمله را به صفوف عقيده و عزت مسلمانان ندهند.

صحيفه امام ج‏20 315

نفی تجزیه و اخلتاف بین روحانیت

به آنان كه ناآگاهانه مردم شريف و عزيز ما را متهم به رويگردانى از اصول و انقلاب و روحانيت مى‏‌كنند سفارش و نصيحت مى‏‌كنم كه در گفتار و كلمات و نوشته‏‌ها با دقت و مطالعه عمل كنند و برداشت‌ها و تصورات نابه‌جاى خود را به حساب انقلاب و مردم نگذارند. مسئله ديگر این‌که امروز مقابله و تجزيه روحانيت انقلابى به سود كيست؟ دشمنان از ديرباز براى اختلاف‌افكنى ميان روحانيون آماده شده‏‌اند. غفلت از آن، همه چيز را بر باد مى‏‌دهد. حال اختلاف به هر شكلى باشد، بدبينى‏ شديد نسبت به مسئولين بالا باشد يا مرزبندى فقه سنتى و پويا و امثال آن. اگر طلاب و مدرسين حوزه علميه با يكديگر هماهنگ نباشند، نمى‏‌توان پيش‏‌بينى نمود كه موفقيت از آن كيست و اگر بر فرض محال حاكميت فكرى از آن روحانى‏‌نما‌ها و متحجرين گردد روحانيت انقلابى جواب خدا و مردم را چه مى‏‌دهد.

صحيفه امام ج‏21 286-287

ابتلای اسلام به مقدس مآب‌ها

آن آدم مقدس مآبى كه تسبيح هم دستش گرفته است و مى‏‌گويد به اسلام هم من خدمت مى‏‌كنم. اين مقدس مآب را چه بايد بكنيم …؟ اين طايفه منافقين هم كه نمى‏‌شود با آن‌‌ها كارى كرد. اسلام از صدر، از اولى كه اسلام پيدا شده تا حالا، مبتلاى به اين جمعيت هست. و حل مسأله این‌‌ها مشكلتر از هر مسئله‌ای است براى اسلام و مسلمين. اشخاصى كه فرياد براى اسلام مى‏‌زنند و مى‏‌زدند. و از مليت و از اسلاميت و از این‌‌ها مى‏‌گفتند. بعد معلوم شد كه اين آقا كه اين قدر اسلام مآب است و اين قدر ملى است رابطه دارد با امريكا.

صحيفه امام ج‏11 234

عدم توجه به روح احکام

مع الأسف ابعاد مختلف اين فريضه عظيم سرنوشت‏‌ساز به واسطه انحراف‌های حكومت‌های جور در كشور‌های اسلامى و آخوند‌های فرومايه دربارى و كج‏‌فهمي‌های بعضى از معممين و مقدس‏‌نما‌ها در تمام‏ كشور‌های اسلامى در پرده ابهام باقى مانده است. كج‏‌فهمانى كه حتى با تشكيل حكومت اسلامى مخالف، و آن را از حكومت طاغوت بدتر مى‏‌دانند! كج فكرانى كه فريضه بزرگ حج را محدود به يك ظاهر بى‏‌محتوا كرده، و ذكر گرفتاري‌های مسلمانان و كشور‌های اسلامى را بر خلاف شرع و تا سرحد كفر مى‏‌شمارند. وابستگان به حكومت‌های جابر انحرافى كه فرياد مظلومانى را كه از گوشه و كنار جهان در اين مركزِ فرياد جمع گرديده‏‌اند. زندقه و بر خلاف اسلام وانمود مى‏‌كنند. بازيگرانى كه براى عقب نگه داشتن مسلمانان و بازكردن راه براى غارت‌گران و سلطه‏‌جويان، اسلام را در كنج مساجد و معابد محصور نموده‏‌اند و اهتمام به امر مسلمين را بر خلاف اسلام و وظايف مسلمانان و علماى اسلام معرفى مى‏‌كنند. و مع الأسف دامنه تبليغات گمراه‏ كننده به قدرى بوده و هست كه دخالت در هر امر اجتماعى و سياسى را در جامعه مسلمين بر خلاف وظايف روحانيون و علماى دين مى‏‌دانند؛ و دخالت در سياست را گناهى نابخشودنى مى‏‌خوانند.

صحيفه امام ج‏19 20-21

اسلام ملاهای کثیف درباری

از يك طرف اسلام اشرافيت، اسلام ابوسفيان، اسلام ملّا‌های كثيف دربارى، اسلام مقدس‏‌نما‌های بيشعور حوزه‏‌های علمى و دانشگاهى، اسلام ذلت و نكبت، اسلام پول و زور، اسلام فريب و سازش و اسارت، اسلام حاكميت سرمايه و سرمايه داران بر مظلومين و پابرهنه‏‌ها، و در يك كلمه «اسلام امريكايى» را ترويج مى‏‌كنند؛ و از طرف ديگر، سر بر آستان سرور خويش، امريكاى جهان‌خوار، مى‏‌گذارند.

صحيفه امام ج‏21 81

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: