دوشنبه 04 آوریل 11 | 11:35

تهدید ایران و فرافکنی‌ شورای خلیج‌ فارس در خصوص حوادث منطقه

ترس و واهمه دیکتاتورهای منطقه از گسترش اعتراضات مردمی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و زمزمه‌های فروپاشی حکومت‌های پادشاهی و دیکتاتوری منطقه، وزیران خارجه این کشورها به هذیان‌گویی انداخت.


تریبون مستضعفین- ترس و واهمه دیکتاتورهای منطقه از گسترش اعتراضات مردمی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و زمزمه‌های فروپاشی حکومت‌های پادشاهی و دیکتاتوری منطقه، وزیران خارجه این کشورها را مجبور کرد در ریاض عربستان گرد هم آیند و برای حفظ موقعیت حاکمیت خود، جلسه فوق العاده تشکیل دهند.

وزیران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پس از این نشست اضطراری، بدون اشاره به دخالت‌های مستقیم آمریکا و انگلیس در اوضاع منطقه و عدم توجه به خواسته‌های بحق مردم کشورهایشان، بیانیه‌ی مشترکی منتشر کردند که ضمن عدم اشاره به اوضاع وخیم کشورشان، نشانی از سیاسی‌ترین نشست این شورا نیز هست.

وزیران خارجه این کشورها در یک اقدام وقیحانه و دور از شأن دیپلماتیک و همسایگی از آن‌چه «دخالت ایران در امور داخلی» و «توطئه چینی علیه امنیت ملی» خود خواندند، به شدت انتقاد کردند!

در جلسه ریاض که به ریاست شیخ عبدالله بن زیاد آل نهیان، وزیر خارجه امارت متحده عربی برگزار شده است، همچنین «دخالت آشکار ایران در کویت از طریق ایجاد شبکه‌های جاسوسی» در خاک این کشور توسط اعضاء محکوم شده است!

این درحالی است که دخالت‌های آمریکا در سیاست‌های این کشورها و همنوایی پادشان عرب منطقه با حاکمرانان ایالات متحده آمریکا در طول سال‌های متمادی،‌ بر هیچ کس پوشیده نبوده و نیست و این موضوع عدم استقلال یکی از دلایل اعتراضات مردم این کشورها بوده است؛ در عین حال خود رسانه‌های غربی نیز معترف به این دخالت‌ها هستند!

به عنوان نمونه بی‌بی‌سی در این باره افشا کرده است که قطعاً آمریکا بر سیاست‌های کلی خاورمیانه و مواضع کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج فارس علیه ایران تأثیر گذار است و از تحریک کشورهای عرب خلیج فارس به نفع خود سود می‌برد.

محکوم کردن شدید دخالت ایران در کشورهای منطقه در حالی توسط وزرای امور خارجه کشورهای حوزه خلیج فارس مطرح شده است که ایران طی هفته‌های اخیر صرفاً از دخالت نظامی عربستان سعودی و امارات در اوضاع داخلی بحرین انتقاد کرده است. در این باره کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای خطاب به عربستان سعودی و امارات متحده عربی به حضور نیروهای نظامی این کشور‌ها در بحرین اعتراض کرده و درباره عواقب احتمالی آن هشدار داده بود.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس در حالی از انتقاد ایران برآشفته شده‌اند و به هذیان‌گویی افتاده‌اند که گویا چپاول نفتی آمریکا از سرمایه‌های ملی و حضور مستقیم ارتش آمریکا در کویت و سایر پایگاه‌های نظامی کشورهای عضو، را فراموش کرده‌اند و صدای اعتراضات مردمان کشورشان برای استقلال و عدم وابستگی به کشورهای غربی به ویژه آمریکا و انگلیس را هم نمی‌شنوند!

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از کشورهای عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، عمان و امارات متحده عربی است که سه دهه پیش تشکیل شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: