دوشنبه 04 آوریل 11 | 12:00

جز‌ئیات روند تصویب کمیسیون ویژه‌ «جهاد اقتصادی» در مجلس

نمایندگان مجلس با ۱۱۳ رأی موافق، ۵۵ رأی مخالف و ۲۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر با این پیشنهاد نمایندگان که در راستای نام‌گذاری امسال با عنوان جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته بود، موافقت کردند.


تریبون مستضعفین- صبح امروز مجلس شورای اسلامی اولین جلسه کاری خود را در سال جدید برگزار کرد. یکی از مباحث این جلسه، عنوان سال جدید و اراپه راهکار برای عملیاتی کردن آن بود. در این جلسه با پیشنهاد علی لاریجانی و اراپه طرحی با امضای 50 نماینده، کمیسیونی ویژه باعنوان«جهاد اقتصادی» تشکیل شد. مشروح روند تصویب این مصوبه را در ادامه می‌خوانید:


پیشنهاد لاریجانی برای تشکیل کمیسیون ویژه‌ «جهاد اقتصادی»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنان خود در آغاز جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس اظهار داشت: مسئله‌ای ‌که برای دولت، مجلس و قوه قضائیه در سال جاری پراهمیت است، هم‌راستایی در طراحی حرکت پرشتاب اقتصادی است که رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از آن به عنوان جهاد اقتصادی نام بردند.

وی تصریح کرد: انتخاب این راهبرد تیزهوشانه پاسخی درخور به حیله‌گری‌های دشمنان ملت است که قصد غبارآلود کردن فضای واقعی منطقه را دارند، همچنین این راهبرد علاج مشکلات اصلی کشور که یعنی مسئله بیکاری و بهبود وضع معیشت مردم است.

رئیس قوه مقننه گفت: طبعا مجاهدت اقتصادی با حضور و درگیر شدن همه مردم محقق می‌شود که البته در سیاست‌های اصل ۴۴ چند سال پیش زمینه آن فراهم شد و امید است که به درستی این قانون به اجرا درآید.

وی افزود: در پناه مجاهدت اقتصادی و بالا بردن توان تولید کشور توسعه پایدار حاصل می‌شود و مشکل بیکاری به حداقل می‌رسد، لذا ‌تسهیل فضای کسب و کار جزء اصلی این طرح است که خوشبختانه این طرح هم با حضور کار‌شناسان مطلع تهیه و کلیت آن به تصویب رسید و امیدواریم که در اسرع وقت به صحن مجلس ارائه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته از لوازم ایجاد فضای پرتحرک مجاهدت اقتصادی و تمرکز واقعی در این امر پرهیز از ‌موضوعات حاشیه‌ای است که متأسفانه در سال‌های گذشته باعث فرسایش بخشی از توان ملی کشور شد.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد که کمیسیون‌های تخصصی مجلس از ابتدای جلسات امسال موضوع جهاد اقتصادی را در دستور جلسات خود قرار دهند و با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهادات خود را ارائه کنند.

محمد رضا باهنر موافق، علی مطهری مخالف کمیسیون ویژه‌ «جهاد اقتصادی»
درعین حال ۵۰ نماینده با ارائه طرحی، خواستار تشکیل کمیسیون ویژه​ای با عنوان «جهاد اقتصادی» در تبعیت از فرمان رهبری در نام گذاری سال ۹۰ شدند. محمدرضا باهنر نماینده تهران یکی از طراحان این طرح بود که از وظیفه سنگین دولتمردان برای تحقق فرمان رهبری یاد کرد و افزود: برای اینکه نام گذاری امسال درگیر برداشت​های فردی نشده و به فراموشی سپرده نشودف بهتر است که کمیسیون ویژه​ای در مجلس برای پیگیری جهاد اقتصادی تشکیل شود.

وی به تشکیل کمیسیون ویژه بررسی سیاست​های اصل ۴۴ و طرح تحول اقتصادی در مجلس یاد کرد که ثمرات خوبی در ایجاد قانون​گذاری در این زمینه داشته است و از این رو این کمیسیون ویژه نیز می‌​تواند که در راستای اجرای منویات رهبری موثر باشد.

نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان گفت که با این قانون می‌​توان فرصت​های شغلی و رشد اقتصادی را افزایش داد و قانون​های لازم را مصوب کرد تا هم به معیشت مردم کمک شود و هم مشکلات اقتصادی کشور کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه تعداد اعضای کمیسیون ویژه ۱۵ نفر است، گفت: این اعضا با رای مستقیم مجلس انتخاب می‌​شوند که امیدواریم اکثرا از اعضای کمیسیون​های اقتصادی باشند تا کمیسیونی مقتدر و با انگیزه شکل بگیرد.

علی مطهری دیگر نماینده تهران اگرچه جزء طراحان اولیه تاسیس این کمیسیون ویژه بود اما در مخالفت با آن نطق کرد و گفت: من این پیشنهاد را پیش از این امضا کرده بودم اما امضای خود را پس گرفتم.

وی افزود: بهتر است مجلس از کارهای احساسی خودداری کند. چرا که سال گذشته نیز عنوان همت مضاعف و کار مضاعف از طرف رهبری اعلام شد و بحث‌هایی نیز در مجلس در زمینه افزایش زمان کار کمیسیون‌ها مطرح شد، اما متاسفانه عملا کاری در این زمینه انجام نشد.

نماینده مردم تهران گفت: من معتقدم که تکثیر کمیسیون‌های ویژه به صلاح مجلس نیست و ما اکنون کمیسیون ویژه اصل ۴۴ و هدفمندی یارانه‌ها را داریم، این کمیسیون‌ها باعث تکثیر قوانین می‌شوند.

وی ادامه داد: بهترین کار این است که برای اجرای دقیق قوانین موجود، نظارت کافی از سوی مجلس انجام شود و همچنین نظارت مجلس بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و هدفمندی یارانه‌ها نیز بیش از پیش صورت گیرد.

مطهری با بیان اینکه تشکیل کمیسیون ویژه می‌تواند تداخل در کار اجرایی دولت ایجاد کند، گفت: به دلیل اینکه این کمیسیون قوانینی را ایجاد می‌کند ممکن است با اقدامات اجرایی دولت تداخل داشته باشد بنابراین من معتقدم پیش از آنکه بخواهیم قانون وضع کنیم، بهتر است زمینه ترویج فرهنگ کار و تلاش را در جامعه فراهم کنیم و فرهنگ کار را آنگونه که اسلام گفته است ترویج دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید بر اجرای قوانین موجود در کشور بیشتر نظارت شود، افزود: کشور نیازی به قوانین جدید ندارد چرا که‌‌ همان قوانینی که در برنامه پنجم کشور آمده است در زمینه تسهیل فضای کسب و کار کافی است و اگر اجرا شود می‌تواند گام بلندی در این زمینه برداشته شود.

نماینده مردم تهران در پایان سخنانش تاکید کرد تشکیل کمیسیون ویژه جهاد اقتصادی تنها تصادم‌ها را زیاد می‌کند.بهتر است از کارهای احساسی خودداری کنیم. سال قبل هم بعد از تعیین نام «کار و همت مضاعف» از سوی رهبری، تصمیم به افزایش ساعت کار کمیسون​‌ها گرفته شد اما عملا چنین نشد.

به اعتقاد وی تکثیر کمیسیون​های ویژه چندان به صلاح نیست و به جای تشکیل کمیسیون ویژه اصل ۴۴ و کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی، باید نقش نظارتی مجلس تقویت شود. مضاف بر اینکه ممکن است در کار دولت تداخلاتی ایجاد شود. از این رو بهتر است فرهنگ کار و تلاش در جامعه ترویج شود تا درآمد ناشی از کار باشد.

اسدالله عباسی نماینده رودسر هم در موافقت با این طرح با تاکید بر لزوم توجه به فرامین رهبری، تشکیل کمیسیون ویژه را کاری احساسی ندانست و گفت: برای اینکه نشان دهیم که در این سال چه کاری برای تحقق جهاد اقتصادی کرده​ایم، باید این کمیسیون تشکیل شود.

رأی نمایندگان مجلس به کمیسیون ویژه‌ «جهاد اقتصادی»
نمایندگان مجلس با ۱۱۳ رأی موافق، ۵۵ رأی مخالف و ۲۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر با این پیشنهاد نمایندگان که در راستای نام‌گذاری امسال با عنوان جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته بود، موافقت کردند.

بر اساس ماده ۵۹ آئین‌نامه داخلی مجلس کمیسیون ویژه مرکب از ۱۵ نفر است که با رأی مستقیم نمایندگان انتخاب می‌شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: