دوشنبه 04 آوریل 11 | 13:41

رونمایی از تندیس فردوسی در تاجیکستان

به مناسبت هزاره جهاني شاهنامه، سومين تنديس فردوسي ساخته افشين اسفندياري، هم‌زمان با جشن‌هاي نوروزي در هفته فرهنگي ايران در تاجيکستان با حضور هنرمندان و مديران فرهنگي دو کشور ايران و تاجيکستان، رونمايي شد.


به مناسبت هزاره جهاني شاهنامه، سومين تنديس فردوسي ساخته افشين اسفندياري، عضو امناي بنياد فردوسي و هنرمند ايراني، در مجموعه فرهنگي اتفاق نويسندگان (مفاخر پارسي)، هم‌زمان با جشن‌هاي نوروزي در هفته فرهنگي ايران در تاجيکستان با حضور هنرمندان و مديران فرهنگي دو کشور ايران و تاجيکستان، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، و شريف، مدير موزه ملي تاجيکستان، رونمايي شد.

بنا بر اين گزارش، استاد افشين اسفندياري با تکنيک ويژه‌اي در مدت يک هفته، دو تنديس فردوسي و رودکي را در اندازه دو و نيم متر با پايه در هفته فرهنگي ايران در تاجيکستان طراحي كرد و ساخت و براي نصب به موزه ملي تاجيکستان پيشکش كرد.

افشين اسفندياري، هنرمند تنديس‌ساز ايراني، در شش ماه گذشته توانسته است دو تنديس از خيام و رودکي و سه تنديس از فردوسي را براي بزرگداشت هزاره شاهنامه در اکسپو جهاني شانگهاي، فستيوال جهاني زمستاني سارايوو و جشن نوروز در تاجيکستان بسازد و به دانشگاه پکن در چين، موزه شهر سارايوو در بوسني و موزه ملي تاجيکستان، به نشانه دوستي مردم ايران، پيشکش كند.

در ساخت تنديس‌هاي مفاخر ايراني يادشده، نهادهاي فرهنگي از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، رايزني فرهنگي ايران در بوسني و بنياد فردوسي پشتيباني كرده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: