چهارشنبه 06 آوریل 11 | 10:01

كميته تدوين قانون جديد الازهر تشكيل شد

پس از تلاش گروه‌هاي مختلف مصري براي استقلال الازهر كميته تدوين قانون جديد الازهر تشكيل شد


پس از تلاش گروه‌هاي مختلف مصري براي استقلال الازهر مصر از دولت اين كشور، كميته‌اي به منظور تدوين قانون جديد الازهر تشكيل شده است.
بنابر اين گزارش اين كميته روز گذشته پس از ديدار با احمد الطيب، شيخ الازهر موجوديت خود به رياست «طارق البشري» متخصص حقوق را اعلام كرد.
به نوشته روزنامه مصري الشروق، اين كميته متشكل از فقها و حقوق‌دانان مصري خواهد بود و قانون موسوم به 103 كه درباره الازهر در سال 1961 به تصويب رسيده است را تغيير دهد.
بنابر اين گزارش طرح تنظيم قانون جديد الازهر قرار است شامل تمام مباحث مورد توجه براي تقويت نقش الازهر در مصر و جهان اسلام باشد.
همچنين مباحث احياي «هيئت علماي بزرگ الازهر»، تعيين تكليف انتخابي و يا انتصابي بودن منصب «شيخ الازهر» و تشكيل كميته‌هاي فكري، علمي و اقتصادي براي تقويت الازهر از ديگر مباحثي خواهد بود كه اين كميته به آن خواهد پرداخت.
پس از آنكه الازهر در انقلاب اخير مصر در كنار مردم قرار نگرفت، بسياري از مردم و نخبگان مصري به‎دنبال انتخابي‌شدن منصب «شيخ الازهر» و جدايي اين نهاد ديني مصر از دولت هستند.
پيش از اين «اتحاديه علماي آزاده الازهر» با صدور بيانيه‌اي مطالبات اوليه خود براي استقلال و اصلاحات در الازهر را اعلام و آن را تقديم شوراي نظامي مصر كرده است.
اين اتحاديه در بيانيه‌اي با اعلام هفت خواسته خود بر راه‌هاي استقلال الازهر از هژموني دولت، سازمان‌ها و احزاب آن و بازگشت «هيئت علماي بزرگ الازهر» به عنوان مديريت اين دانشگاه تاكيد شده است.

شيخ الازهر: سلفي‌ها «خوارج جديد» هستند

در همين حال شيخ الازهر روز گذشته در ديدار با برخي علماي اين دانشگاه سلفي‌ها را «خوارج جديد» ناميد و گفت: نقشه‌هايي در كار است تا روش ميانه‌روي الازهر كه هزار سال امتداد داشته را از بين ببرد.
وي با انتقاد مجدد از تلاش‌ها براي تخريب ضريح بزرگان ديني در مصر افزود: الازهر همچنان بر عقيده اشاعري خود و فقه ائه اربع و فكر صوفيانه صحيح كه مورد توجه شيوخ الازهر بوده خواهد بود.
بنا بر گزارش روزنامه الحيات، در همين حال پس از توهين يك شيخ الازهر به ساحت پيامبر اكرم (ص) اين دانشگاه تحقيق درباره كلام وي كه گفته بود «حضرت محمد بزرگترين لائيك در تاريخ بشر بوده است» را آغاز كرد.
«اسامه العبد» رئيس دانشگاه الازهر در اين باره گفت: پس از اعتراضات دانشجويان دانشكده مهندسي اين دانشگاه كميته‌اي حقوقي در اين زمينه تشكيل شده و در اولين اقدام تصميم گرفت تا «رضا محرم» را تا پايان تحقيقات و اتخاذ تصميم نهايي از كار معلق كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.