دوشنبه 12 آوریل 10 | 15:36

تاریخ انقلاب در حاشیه‌های مهم‌تر از متن

«حاشیه‌­های مهم­‌تر از متن» با سبک متفاوت خود در عرصه­ٔ تاریخ‌نگاری، دریچهٔ جدیدی به روی مخاطبان می­گشاید تا از منظری جدید به قضاوت در مورد حقانیت قیام تاریخی مردم ایران بنشینند.


hashie-mohmtar«حاشیه‌های مهم‌تر از متن» عنوان کتابی است در حوزه تاریخ که به تازگی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

در این کتاب که به قلم محمدعلی الفت‌پور نگارش یافته است، سعی شده است تا با قلمی روان و زبانی ساده، زوایای پنهان و فراز و نشیب­‌های تاریخ معاصر و مبارزات ملت ایران در قالبی نو و به صورت داستان کوتاه به مخاطب ارائه شود.

نهضت اسلام­‌خواهی در ایران معاصر با قیام شهید نواب صفوی به­ طور جدی آغاز گشت؛ و با پیروزی انقلاب اسلامی بالندگی اسلام سیاسی را در جهان مادی معاصر به منصه ظهور رساند.

این اثر خاطرات و روایات جالب و پند‌آموز را از دوران مبارزات سخت زمان نواب صفوی شروع کرده و با بررسی خاطرات زمان لوایح ایالتی و ولایتی، 15 خرداد 42، دوران آیت‌الله کاشانی و مرحوم آیت‌الله بروجردی، دوران تبعید امام به فرانسه و عراق، خاطرات انقلابیون از زندان و روزهای پیروزی و کمتر شنیده‌های بعد از پیروزی انقلاب و… را جمع آوری کرده است.

«حاشیه­‌های مهم­‌تر از متن» با  سبک متفاوت خود در عرصه­ٔ تاریخ‌نگاری، دریچهٔ جدیدی به روی مخاطبان می­‌گشاید تا از منظری جدید به قضاوت دربارهٔ حقانیت قیام تاریخی مردم ایران بنشینند.

رعایت مقتضای نسل جوان که عموما رغبتی به مطالعه­ٔ طولانی و یکنواخت تاریخ از خود نشان نمی­‌دهد، یکی از دلایل انتخاب این سبک بوده است.

آنچه می­‌خوانید حاصل مطالعه و مداقه در بیش از سی هزار صفحه از کتب مرجع تاریخ انقلاب اسلامی، خاطرات انقلابیون و تاریخ شفاهی معاصر است؛ که در طول مدت دو سال جمع­آوری و تنظیم شده است.

مولف کوشیده است ضمن رعایت امانت در انتقال اصل مضامین، از آوردن عین عبارات کتب مرجع خودداری نموده و ایجاز و رسایی کلام را حفظ نماید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.