پنج‌شنبه 07 آوریل 11 | 15:00

«جدایی نادر از سیمین»:درام ترین فیلم تاریخ سینما!

قرار گرفتن «جدایی نادر از سیمین» در رتبه نخست فیلم های درام تاریخ سینمای جهان باعث بهت زدگی و اعتراض کاربران جهانی سایت IMDb گشته و همچنین علامت سوالی نسبت به صداقت و انصاف مردم ایران در اذهان سینما گران و کابران جهانی اینترنت ایجاد کرده است.


تریبون مستضعفین-بنا بر آخرین آمار منتشر شده در سایت IMDb که یکی از معتبرترین پایگاه ها در زمینه سینما می باشد، «جدایی نادر از سیمین» آخرین ساخته ی اصغر فرهادی با ۴۴۰۴ رای توانست از «رستگاری در شائوشنگ» ساخته فرانک دارابونت با 579642 رای و همچنین «پدر خوانده» شاهکار مشهور فرانسیس فورد کاپولا با ۴۵۰۰۰۴ رای پیشی گرفته و در رتبه اول لیست برترین های درام تاریخ سینمای جهان قرار گیرد.

این در حالی است که « رستگاری در شائوشنگ» و «پدر خوانده» با تعداد رای یاد شده در رتبه های اول و دوم برترین فیلم های تاریخ سینمای جهان قرار دارند و «جدایی نادر از سیمین» رتبه ۹۳ را در این جدول به خود اختصاص داده است. جالب تر آنکه فیلم فرهادی تا کنون کمترین تعداد رای را در لیست ۲۵۰ اثر برتر سینمایی دارا می باشد.

لازم به ذکر است رای دهندگان به این فیلم ۳۸۶۵ (87/8 %) رتبه ۱۰ را برای این فیلم برگزیده اند و این در حال است که این رقم برای «رستگاری در شائوشنگ» ۵۹/۳ ٪ و برای «پدر خوانده» ۵۶/۶ ٪ می باشد. این حرکت که توسط عده ای برای جبران ناکامی این فیلم در جذب مخاطب در رقابت با «اخراجی های ۳» آخرین ساخته مسعود ده نمکی صورت گرفته است باعث بهت زدگی و اعتراض کاربران جهانی این سایت گشته و همچنین علامت سوالی نسبت به صداقت و انصاف مردم ایران در اذهان سینما گران و کابران جهانی اینترنت ایجاد کرده است.

این کابران تازه سایت IMDb با این حرکت غیر منطقی و برخورد سیاسی در رابطه با مقوله ای فرهنگی آن هم در سایتی که کاربران آن از سراسر دنیا توقع دارند که ارزش واقعی هر فیلم بدون توجه به تعصبات سیاسی سنجیده شود، باعث شده است وجهه واقعی دوستداران سینمای ایران خدشه دار شود.

حتی اگر برای چنین فیلمی جنبه سیاسی نیز در نظر بگیریم می تواند مورد توجه محافل داخلی باشد و این موفقیت حباب مانند که تنها با رای عده ای اندک به دست آمده نه تنها ارزشی برای «جدایی نادر از سیمین» و سینمای ایران نداشته بلکه بازی با آبروی آنها به شمار می آید.

به امید روزی که سینمای ایران بتواند جایگاه واقعی خود را در جهان ارتقاء دهد.

 

  1. مهدی شیخ
    8 آوریل 2011

    اینا دفعه اولشون نیست. قبلا هم سر قضیه انتخاب چهره سال هفته تایم هم رفتند به حد مرگ هی نفری چند بار توی سایتش به موسوی رای دادند! و برای پیروزی او حتی دست به این تقلب گسترده هم زدند، آخرش هم مجله “تایم” با انتشار عکس یک فوتبالیست (دیدیه دروگبا)، یک خواننده همجنس باز (لیدی گاگا!) و رئیس‌جمهور سابق آمریکا (کلینتون) بر روی جلد خود، خستگی را به تن این افراد باقی گذاشت! گزارش کامل:http://www.rajanews.com/detail.asp?id=49200

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.