دوشنبه 12 آوریل 10 | 15:36

ببخشید که ما را تهدید کردید؛ آقای صلح نوبل

آقای برنده جایزه صلح نوبل!! آیا معنی واقعی صلح را درک کرده ای؟ یا این هم یک جور مصلحت است و ما با افعال معکوس برره ای شما مواجه هستیم؟ آیا در مکتب صلح شما صحبت از توپ و تانک و تفنگ و بمب و … و بمب و … و بمب هسته ای آزاد است؟ پس چرا تا به حال ما می اندیشیدیم که صلح یعنی آرامش ، یعنی خاموش شدن صدای هیولاهای آهنین ، یعنی خاموشی گلوهای دریده دیکتاتورها.


obamaدر وبلاگ ها- سخنان باراک اوباما، رئیس دولت ایالات متحده امریکا و پاسخ تند محمود احمدی نژاد و پاسخ مجدد اوباما به احمدی نژاد، عکس العمل های متفاوتی را در وبلاگستان داشته است. از عذرخواهی عده ای از کابوی امریکایی گرفته تا حرکت وبلاگی جمعی از وبلاگ نویسان برای نوشتن نامه به آقای تغییر، واکنش هایی بود که نسبت به این موضوع دیده شد.

به گزارش «وبلاگ نیوز» برخی از وبلاگ نویسان پس از پاسخ صریح احمدی نژاد به اوباما درباره تهدید حمله به ایران، فارغ از این که کشورشان به حمله نظامی -آن هم از نوع هسته ای- تهدید شده است، از باراک اوباما به خاطر بی ادبی احمدی نژاد عذرخواهی کرده اند.

وبلاگ «بهشت» با تکرار موضوعاتی که ماه هاست برای مردم ایران حل شده است، در این باره بدون توجه به جسارت اوباما برای تهدید ایران نوشته است:

محمود احمدی نژاد در تازه ترین سخنان خود، باراک اوباما را به باد شدیدترین حرفها و انتقادات گرفت، به نحوی که حتی بسیاری از خبرگزاری های داخلی از نوشتن تمامی سخنان وی امتناع کرده و صرفا اشاره به گوشه هایی از سخنان ایشان نمودند. شوربختانه آقای احمدی نژاد در تصورات خویش باور نموده است که براستی رئیس جمهور تمامی ایران است.

بهنام قلی پور هم در وبلاگ شخصی اش موضوع را به حدی عادی جلوه داده است که انگار هیچ تهدیدی صورت نگرفته است و فقط امریکا یک تصمیم جدید گرفته است:

استراتژی جدید آمریکا که چیز جدیدی علیه ایران ندارد، نه تهدید جدیدی است و نه ارعاب جدیدی. آمریکا پس از سال‌ها تصمیم گرفته که از سلاح اتمی استفاده نکند؛ به غیر از مورد ایران و کره‌شمالی. این استراتژی قبلا همه‌ کشور‌های یاغی و مهاجم را در بر می‌گرفت، حالا به دو کشور محدود شده است. اگر قرار بر قیل و قال و داد و هوار باشد، آن بخش از این استراتژی باید برجسته شود که مربوط به خودداری آمریکا از حمله اتمی به کشور‌های یاغی است، نه ماندن دوباره ایران و کره‌شمالی در این فهرست.

وبلاگ «راز سر به مُهر» هم با تحریف معنای آیه ۱۰۸ سوره انعام، رفتار اوباما را نسبت به رفتار رییس جمهوری ایران نزدیک تر به خط مشی پیامبران و امامان دانسته است.

در این میان وبلاگ «۴دیواری» در نوشته ای نسبتا متفاوت، این گونه عکس العمل ها را مورد انتقاد شدید قرار داده و نوشته است:

این مسئله به ما ربطی ندارد. شما خیالتان راحت باشد. کباب‌تان را بخورید و به بحث در مورد تضاد عرف دیپلماسی و لمپنیسم احمدی‌نژادی ادامه بدهید. آمریکایی‌ها نوعی بمب‌های اتمی مینیاتوری هوشمند ساخته‌اند که می‌شود آن‌ها را در خانه‌ی افراد انداخت. هیچ نگران نباشید. اصلا نمی‌فهمید. شب می‌خوابید٬ صبح که بلند شدید می‌بینید که ایران سوئیس شده است.

با این حال برخی از وبلاگ نویسان هم در این موضوع، امنیت کشورشان را به روی خوش نشان دادن به فردی که تمامیت ارضی شان را با یک جمله تهدید می کند ترجیح داده اند و فارغ از پاسخ احمدی نژاد به اوباما، پیکان انتقادها را به سمت رییس جمهور جنگ طلب ایالات متحده برده اند. در این بین وبلاگ «اثیر» با نوشتن یک مطلب، بیش از ۲۲ وبلاگ نویس را به نوشتن پیرامون این موضوع ترغیب کرده است:

آقای برنده جایزه صلح نوبل!! آیا معنی واقعی صلح را درک کرده ای؟ یا این هم یک جور مصلحت است و ما با افعال معکوس برره ای شما مواجه هستیم؟ آیا در مکتب صلح شما صحبت از توپ و تانک و تفنگ و بمب و … و بمب و … و بمب هسته ای آزاد است؟ پس چرا تا به حال ما می اندیشیدیم که صلح یعنی آرامش ، یعنی خاموش شدن صدای هیولاهای آهنین ، یعنی خاموشی گلوهای دریده دیکتاتورها.

رامین مرادی، نویسنده وبلاگ «نون و القلم» هم در نامه ای به اوباما نوشته است:

چه رسمی‌ست که دامن اوبامای مهربان را گرفته؟ مگر تو همان رئیس جمهور سیه چرده‌ی صلح‌طلبی نیستی که موقع پیروزیش تا کوچکترین دهکده‌های ژاپن و اندونزی را به رقص وا داشت؟ مگر تو همان مهربانِ نوبل به دستی نیستی که نیامده جام زرینش دادند که یک وقت گند نزند و آبروی نداشته آمریکایی‌ها را بیشتر از این نبرد؟ ما از این نوبل بدست‌ها زیاد دیده‌ایم جناب! نمی‌دانم این چه نام نحسی ست روی هر کس می‌گذارند تو زرد از آب در می‌آید؟!

نویسنده «وقایع اتفاقیه» هم به اوباما پیشنهاد داده است که پزشکان خصوصی اش را تغییر دهد:

یداست که دوباره بیماری مزمن ات که معمولن تو را به تب بالای ۴۰ درجه می کشاند، دوباره عود کرده و اطبای اطرافت یا بی خبرند و یا از معالجه ی آن عاجز. و البته این را دیگر همه ی دنیا دانسته اند و ما در عجبیم که چگونه اطبای عزیز کاخ سفید این مرض را هنوز علاج ننموده اند.

کاریکاتورهای باراک اوباما از دیگر مطالبی بود که وبلاگ «زیر یک سقف» آن ها را منتشر کرد و وبلاگ نویسان دیگری نیز وبلاگ هایشان را پیرامون این موضوع به روز کرده اند که لیست کامل آن ها در وبلاگ «اثیر» آمده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.