یکشنبه 10 آوریل 11 | 10:23

سیدحسن نصرالله: سخنان حریری علیه ایران از اساس باطل است

اینکه حریری ایران را عامل بحران در لبنان می داند تعجب آور است. حریری به جای آنکه اسرائیل را بحران ساز معرفی کند، ایران را بحران ساز معرفی کرده که این حرف خنده‌داری است. این حرف‌ها بر اساس چه اسنادی گفته می‌شود. حریری در جای دیگری هم گفته ایران عامل بحران‌های اخیر در کشورهای دیگر عربی است!


سید حسن نصرالله در اظهارات مهم شب گذشته تاکید کرد: با وجود حوادث خطرناکی که در غزه، سوریه، بحرین، یمن و لیبی در جریان است، سخنان خود را به مسائل لبنان اختصاص می دهم.

می خواهند دوستان حزب الله را دشمن کنند
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره اسنادی پایگاه ویکی لیکس درباره مسائل داخلی لبنان افزود: برخی تلاش کردند از اوضاع پیش آمده برای ایجاد شکاف بین ما و همپیمانانمان به ویژه جنبش امل (نبیه بری) و جریان آزاد ملی (میشل عون) استفاده کنند. همچنین برخی در نظر داشتند به به پیمان تازه ایجاد شده جدید حزب الله و جنبلاط ضربه وارد کنند.

سید حسن نصر الله با رد جریان سازی ها ضد حزب الله و هم پیمانان لبنانی این حزب، درباره جنبش امل به ریاست نبیه بری تاکید کرد: بری از همان روزهای آغاز جنگ ۳۳ روزه تا پایان جنگ شریک ما در رهبری جنگ بود و در کنار یکدیگر اهداف و دغدغه های مشترک داشتیم. جنبش امل برای لبنان و مقاومت و پیروزی در جنگ تلاش های شایانی کرد.

وی افزود : ما تقسیم وظایف کرده بودیم به طوری که من پیگیر مسائل میدانی و البته مسائل سیاسی بودم و بری پیگیر مذاکرات سیاسی بود و اگر تلاش های او نبود نتیجه ای که از جنگ گرفتیم، به این گونه محقق نمی شد. بنابراین اگر اینک حرفی زده شود تاثیری بر ما نخواهد گذاشت و اگر امل نبود پیروزی در جنگ و عبور از مرحله پس از جنگ تحقق نمی یافت.

دبیر کل حزب الله خاطر نشان کرد: کسانی که به دنبال ضربه زدن به مقاومت و جایگاه آن بودند، توجه ویژه ای به ایجاد تفرقه میان حزب الله و امل داشتند و این مساله به وضوح در اسناد ویکی لیکس قابل ملاحظه است. اما این افراد چاره ای جز یاس ندارند زیرا همکاری و تکامل شکل گرفته میان حزب الله و جنبش امل طی ۲۰ سال به ویژه از ۲۰۰۵ تاکنون، به رابطه ما چنان عمقی داده است که کسی قادر به ضربه زدن به آن نیست.

وی سپس با اشاره به اسناد ارائه شده در ویکی لیکس درباره جریان آزاد ملی به رهبری عون تاکید کرد که آن چه درباره جریان آزاد ملی آمده است کم رنگ تر از مساله مربوط به جنبش امل است و تاثیری بر روابط ما نخواهد گذاشت.

سید حسن نصرالله درباره مسائل مطرح شده در ویکی لیکس درباره ولید جنبلاط گفت: او گفته است که در موقعیتی مشخص قرار داشته و اکنون در کنار مقاومت است.

الاخبار رسانه حزب الله نیست
سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: برخی تلاش کردند حزب الله را مسئول مطالب منتشر شده در روزنامه الاخبار معرفی کنند. متاسفانه این فضا ایجاد شده که روزنامه الاخبار تابع حزب الله است و هرآنچه که در این روزنامه منتشر می شود با آگاهی و رضایت حزب الله است که این امر اشتباه است.

سید حسن نصرالله گفت: ما مسئولیت آنچه که شبکه النور، المنار و روزنامه های اینترنتی وابسته به ما منتشر می کنند، بر عهده می گیریم، ولی ما هیچ مطلبی را به روزنامه ها، شبکه ها و تلویزیون های دوستانمان دیکته نمی کنیم، و حتی گاهی با آنها دچار اختلاف نظر می شویم.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: هنگامی که دریافتیم ارتباطی بین روزنامه الاخبار و پایگاه ویکی لیکس وجود دارد، آنها را تشویق کردیم درصورتیکه امکان دستیابی به اسنادی درباره جنگ ۳۳ روزه وجود داشته باشد، آن را بدست بیاورند، ولی برای دستیابی به این مدارک و حتی انتشار آنها دخالت نکردیم، و ما هم به نسخه ای از این اسناد دست نیافتیم.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: دسته دیگر اسناد ویکیلیکس در ارتباط با 14 مارس است که نه تنها نفی نشد بلکه گاهی تایید هم شد.

هدف جریان ۱۴ مارس کاملا مشخص است
سید حسن نصرالله تاکید کرد: گروه ۱۴ مارس از سال ۲۰۰۵ تا امروز و پس از تحقق هدف خروج سوریه از لبنان، یک هدف محوری داشت که آن ضربه زدن به مقاومت و خلع سلاح و انزوای آن است.

سید حسن نصرالله افزود: توافق و پیمانی بین گروه ۱۴ مارس و آمریکا وجود دارد. به این صورت که در برابر نابودی مقاومت، جریان 14 مارس به قدرت در لبنان دست یابد. به همین دلیل این طرح بر این نکته استوار بوده است که چگونه می توان به مقاومت در لبنان پایان داد. هنگامی که به اسناد می نگریم در می یابیم که این موضوع همواره محور گفتگوها بوده است.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: آنها با ساخت منازل و پایگاه هایی خواستند مقاومت را محاصره کرده و به مزارع شبعا دست یابند تا دولت سنیوره در مقابل در برابر حزب الله به قدرت دست یابد. هدف از این اقدامات همچنین دور کردن نبیه بری از حزب الله و نابود کردن عون بود در اینجا هیچ پیشنهادی برای توقف تجاوزات رژیم اسرائیل نشده است.

سید حسن نصر الله با انتقاد از کسانی که هدف خود را نابود کردن حزب الله و همه گروه های مقاومت قرار داده اند، خاطر نشان کرد : جرم حزب الله این است که خاری در چشم طرح های اسراییل است و دغدغه امت را دارد به همین سبب آمریکا و اسراییل به دنبال مجازات این حزب هستند و جریان 14 مارس تمام امکانات خود را برای تحقق این خواسته به کار بسته اند تا در مقابل به قدرت دست یابند.

ترور شخصیت به نفع لبنان نیست
وی با بیان اینکه این رویکرد نمی تواند لبنان را در برابر دشمنان حفظ کند و شکوفایی و امنیت را برای این کشور به ارمغان آورد، این سئوال را مطرح کرد که آیا این همه مکر و فریب می تواند پاداش مناسبی برای مقاومتی باشد که اراضی اشغالی لبنان را آزاد کرد و سبب سربلندی ملت شد و طعم شکست را به اسراییل چشاند؟

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: مقاومت همچنان پا بر جا مانده است اما شما حکومت را از دست دادید و نه شما و نه اسرائیل و نه مبالغ خرج شده و نه ارتش های منطقه نتوانستند آسیبی به مقاومت بزنند.

سید حسن نصرالله گفت: حذف یک شخص به نفع هیچ کس در لبنان نیست. به نفع لبنانی ها است که مشکلات خود را حل کرده و به سوی آینده پیش بروند. البته این امر هیچ منافاتی با مراجعه به دستگاه قضایی ندارد هرکس که بخواهد ما را به دادگاه بکشاند ما آماده ایم.

سید حسن نصرالله درباره موضوع ساحل عاج گفت: لبنانی هایی که در ساحل عاج هستند از همه مناطق و طوایف و اقشار مختلف هستند، ما امروز در برابر فاجعه ای ملی و انسانی هستیم. دهها هزار خانواده لبنانی در ابیجان زندگی می کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان از همه گروه های سیاسی این کشور دعوت کرد اختلافات را کنار بگذراند، چراکه هزاران خانواده آسیب دیده هستند که ضربه ای سنگین به آنها وارد شده است.

سخنان حریری علیه ایران بی اساس است
دبیرکل جنبش حزب الله لبنان در ادامه افزود: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم اظهارات تندی است که سعد حریری علیه ایران گفته است. البته باید بگویم که من سخنگوی ایران نیستم اما افتخارم این است که روابط دوستانه و نزدیکی با ایران دارم همانطور که روابط خوبی با سوریه و برخی کشورهای دیگر دارم و این باعث مباهات و افتخار است.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: اما از منظر دیگر به کشوری که در کنار لبنان ایستاده است و از لبنان در موارد متعددی حمایت کرده این گونه هجمه و توهین می‌شود، که البته در مقابل حزب‌الله نمی‌تواند سکوت کند. اینکه حریری ایران را عامل بحران در لبنان می داند تعجب آور است. حریری به جای آنکه اسرائیل را بحران ساز معرفی کند، ایران را بحران ساز معرفی کرده که این حرف خنده‌داری است. این حرف‌ها بر اساس چه اسنادی گفته می‌شود. حریری در جای دیگری هم گفته ایران عامل بحران‌های اخیر در کشورهای دیگر عربی است!

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: ایران از معدود کشورهایی بود که در جنگ ۳۳ روزه با لبنان بود. این اتهامات علیه ایران را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر حمایت‌های ایران از لبنان نبود ممکن بود لبنان در جنگ ۳۳ روزه نتواند اسرائیل را شکست بدهد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: اظهارات سعد حریری از اساس باطل بوده و صحت ندارد. خیلی شفاف بگویم که ایران نیازی ندارد که بنده از آن حمایت کنم. ایران کشوری قدرتمندی است اماایجاب می‌کند که در این باره سکوت نکنیم. ایرانیها دوست ما هستند و ما سکوت را در برابر ظلم را نمی توانیم تحمل کنیم.

  1. منصور
    10 آوریل 2011

    درود بر سیدحسن نصرا…؛حمایتت می کنیم

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.