سه‌شنبه 13 آوریل 10 | 15:17

آیت الله مصباح: بی ولایت فقیه چیزی از اسلام نمی‌ماند

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه معنای صحیح ولایت مطلقه فقیه و علت بیان آن از سوی امام راحل(ره) یک اختلاف میان فقهای بزرگ در مقام بحث بوده است، یادآور شد: فقها در این گونه بحث‌ها به منظور حلاجی خوب مساله به نظر مخالف میدان می‌دادند و آن را به خوبی می‌پروراندند در حالی که به آن نظر معتقد نبودند… اگر ولایت فقیه حذف شود، چیزی از نظام اسلامی باقی نمی‌ماند


IMAGE634032240762656250آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، شب گذشته در جمع طلاب و فضلا در مدرسه فیضیه قم، با انتقاد از ترویج این شبهه که «ولایت مطلقه فقیه تنها از سوی حضرت امام خمینی مطرح شده است» گفت: کسانی به اشتباه در چند دهه اخیر در موضوع ولایت مطلقه تردید کرده‌اند و کسانی نیز از روی غرض و به منظور سست کردن پایه ولایت فقیه این شبهه را مطرح می‌کنند.
به گزارش فارس، ایشان با بیان اینکه سه معنا برای عبارت «ولایت مطلقه فقیه» بیان شده است، اظهار داشت: شیخ انصاری بالاترین دلیل ولایت فقیه را این گونه بیان کرده است «ما چون یقین داریم شارع نمی‌خواهد قانون شرع معطل بماند باید یک نفر فقیه متصدی این کار داشته باشیم که تقوی نیز داشته باشد».
استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: شیخ انصاری از این عبارت نتیجه گرفته است که ولایت در مواردی است که شارع راضی نبوده است ترک شود، اما در مواردی که شک داریم شارع راضی به ترکش نیست، نمی‌توان اعمال ولایت کرد مانند ایجاد فضای سبز برای زیبایی شهرها.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس ولایت مقیده مقید به موارد ضرورت است.

* برداشت نادرست از ولایت مطلقه فقیه با هدف توجیه کردن رفتارهای برخی مسئولان
آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه معنای صحیح ولایت مطلقه فقیه و علت بیان آن از سوی امام راحل(ره) یک اختلاف میان فقهای بزرگ در مقام بحث بوده است، یادآور شد: فقها در این گونه بحث‌ها به منظور حلاجی خوب مساله به نظر مخالف میدان می‌دادند و آن را به خوبی می‌پروراندند در حالی که به آن نظر معتقد نبودند.
وی ادامه داد: از طرفی برخی فقها در یک زمان نظری داشتند و در زمانی فتوایشان تغییر کرده است.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تفاسیر غلط از ولایت مطلقه فقیه اظهار داشت: کسانی که به مسائل اسلامی علاقه‌ای نداشته‌اند گفته‌اند ولایت مطلقه فقیه دیکتاتوری است.
وی افزود: در مقابل این سخن امام خمینی(ره) فرمود اگر ولی‌فقیه نباشد دیکتاتوری ایجاد می‌شود.
آیت‌الله مصباح یزدی گفت: ولی‌فقیه اگر به دلخواه خود و از روی هوی و هوس دستوری بدهد با دستور خود از حکومت ساقط می‌شود.
وی برداشت نادرست دیگر از ولایت مطلقه فقیه را با هدف توجیه کردن رفتارهای برخی مسئولان دانست و تصریح کرد: از یکی از مسئولان کشوری در یک مجلس شنیدم که می‌گفت ولایت بر دو دسته عامه و خاصه است و ولایت فقیه را امام راحل(ره) ایجاد کرده است.
استاد حوزه علمیه قم این تعبیر از عبارت ولایت مطلقه فقیه را منتج به مقید به احکام اسلامی نبودن ولی فقیه دانست و خاطرنشان کرد: این تعبیر یعنی اسلام حکم ضداسلام را تجویز کرده است و دستاویزی برای بیان‌کنندگان آن است تا با استفاده از آن هر چه می‌خواهند بکنند.
وی با بیان اینکه این تعبیر از ولایت مطلقه فقیه را در مجلس یادبود حاج‌احمدآقا در دانشگاه تهران شنیده است، تصریح کرد: اکنون نیز بسیاری به ولایت فقیه اعتقادی ندارند، اما جرات ابراز عقیده ندارند.

*نظام اسلامی موهبتی الهی است
آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه امروز در عالم تنها یک نظام اسلامی داریم، تصریح کرد: البته اسم اسلامی در سایر نقاط دنیا نیز وجود دارد و حتی از عبارت جمهوری اسلامی نیز استفاده می‌شود، اما نظامی که واقعا اقرب به اسلام است، تنها نظام ما است.
وی نظام اسلامی ایران را موهبتی الهی دانست و افزود: این نظام به برکت خون صدهاهزار شهید و مجاهدت‌های مجاهدان راه حق نصیب مردم شده است.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه نظام ما به ولایت فقیه گره خورده است، اظهار داشت: همه در دنیا این نظام را به عنوان ولایت فقیه می‌شناسند.

* اگر ولایت فقیه حذف شود چیزی از نظام اسلامی باقی نمی‌ماند
وی با بیان اینکه اگر ولایت فقیه حذف شود، چیزی از نظام اسلامی باقی نمی‌ماند، ادامه داد: از این رو تلاش برای تبیین ولایت فقیه تلاش برای حفظ اسلام در عالم است و هر تلاشی برای خدشه وارد کردن به نظریه ولایت فقیه و یا تلاش عملی برای تضییع ولایت فقیه تیشه زدن به ریشه اسلام است.
آیت‌الله مصباح یزدی ضمن تبیین عبارت «ولایت» در ولایت فقیه یادآور شد: در مورد ولایت در کتاب‌های لغت چند معنا ذکر شده است و این عبارت در قرآن نیز در موارد مختلفی به کار رفته است علاوه بر این معانی کلمات مختلف در طول زمان با تحولاتی همراه بوده است.
وی توجه به ریشه کلمات در چنین مواردی را نیز ناکافی برشمرد و خاطرنشان کرد: موشکافی در کشف معنا از طریق ریشه کلمات در جایی مفید است که از خود معنا آگاه نباشیم اما اگر به عکس معنای کلمه را بدانیم منظور آن را دانسته‌ایم و تحقیق در واژه ضرورتی ندارد.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه با تشکیل جامعه ضروریاتی به وجود می‌آید که وجود حکومت را اجتناب‌ناپذیر می‌کند، اضافه کرد: در اجتماع روابطی وجود دارد که نیازهایی را ایجاب می‌کند و پاسخ این نیازها در تشکیل حکومت است.
وی خاطرنشان کرد: هیچ جامعه‌ای نیست که در آن اختلافی نباشد و حتی در زمان حکومت امام زمان(عج) با وجود آن که حق کسی پایمال نمی‌شود، اختلاف‌ها خواهد داشت.
آیت‌الله مصباح یزدی وجود قانون و مجری آن را از ضروریاتی که منجر به تشکیل حکومت می‌شود، ذکر کرد و گفت: آنچه در فرهنگ شیعی در مورد این معنا به کار رفته است ولایت است و در حکومت معانی دیگر ولایت مورد توجه نیست.

*ولایت فقیه در زمان اهل بیت(ع) هم وجود داشته است
وی با بیان اینکه ولایت فقیه حتی در زمان اهل بیت(ع) نیز وجود داشته است، افزود: گفته شده است که حتی در زمان معصوم اگر به معصوم دسترسی ندارید به فقیه مراجعه کنید.
استاد حوزه علمیه قم، فقیه بودن را شرط لازم برای ولایت دانست و اظهار داشت: در شرایطی که مردم به امام معصوم دسترسی ندارند، خداوند برای آن بدل اضطراری قرار داده است که همان ولی فقیه است.

  1. مهدی.ه
    14 آوریل 2010

    نماز و زکات بدون ولایت پذیرفته نیست.
    امام باقر(علیه السلام)
    اصول کافی/ج3باب پایه های اسلام

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.