چهارشنبه 13 آوریل 11 | 10:00

معرفی کتاب: «پیشوایان شیعه، پیشگامان وحدت»

وحدت و همبستگی در هر جا و هر زمان و میان هر ملتی وجود داشته باشد، برای آنان عزّت و کامیابی و پیروزی فراهم می‌آورد و از سوی دیگر، تفرقه و تشتت و اختلاف و چنددستگی در هر جا و هر گاه و در هر گروهی رخ دهد، ضعف و زبونی و شکست و نابودی و ناکامی را در پی دارد.


تریبون مستضعفین – کتاب «پیشوایان شیعه، پیشگامان وحدت» اثر «مهدی مسائلی» توسط انتشارات «سپیده باوران» منتشر شد. در بخشی از مقدمه این اثر می‌خوانیم:

«وحدت و همبستگی در هر جا و هر زمان و میان هر ملتی وجود داشته باشد، برای آنان عزّت و کامیابی و پیروزی فراهم می‌آورد و از سوی دیگر، تفرقه و تشتت و اختلاف و چنددستگی در هر جا و هر گاه و در هر گروهی رخ دهد، ضعف و زبونی و شکست و نابودی و ناکامی را در پی دارد. این سنت تغییرناپذیر تاریخ است و مسلمان و غیر مسلمان و شرقی و غربی و دیروز و امروز نمی‌شناسد.هم از این رو اهل بیت عصمت و طهارت – علیهم السلام – نیز به عنوان هادیان امّت اسلامی، همواره در پی تحقق این معنای عظیم بوده و کلام و سیره و رفتار آن بزرگواران از شاخص‌ترین الگوها برای تحقق انسجام اسلامی است. به گونه‌ای که فقط با اندکی بررسی در روایات و سیره‌ی رفتاری ایشان، پی به شدت اهتمام آن بزرگواران به مقوله‌ی وحدت و انسجام اسلامی خواهیم برد و از عظمت این معنی نزد آنان به شگفت خواهیم آمد. پس چه بی‌راهه می‌رود اگر کسی ادعای پیروی از ایشان را داشته باشد و این راه و مسیر را دنبال ننماید…»

مولف در این اثر با تبیین معنای وحدت اسلامی به بررسی سیره امیرالمومنین و دیگر ائمه شیعه در رابطه وحدت مسلمین پرداخته است. عناوین بعضی از فصول کتاب از این قرار است:

امیرالمومنین طلایه‌‌دار وحدت اسلامی

تاکید بر حضور و همگامی در عبادات و مناسک اجتماعی مسلمانان

تاکید بر نمازگزاردن با اهل سنت

اتحاد و انسجام اسلامی در حج

تاکید بر وحدت با تکیه بر معاشرت نیکو و مدارا با مخالفان

دستور به معاشرت و مجالست با اهل سنت

مدارا با سایر مسلمانان در عقایدشان

سفارش به رازداری و عدم انتشار اسرار

برخورد ائمه با عالمان اهل سنت

نهی از دشنام و لعن مخالفان

نهی از تکفیر مخالفان

نهی از دادن نسبتهای ناروا به مخالفان

دامن نزدن به فضای تعصب و مخاصمه در مباحثات


این کتاب در 128 صفحه در نخستین روزهای فروردین ۹۰ منتشر شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: