چهارشنبه 14 آوریل 10 | 11:39

آثار علامه امینی مفقود شده است

بسیاری از منابعی را که علامه امینی در نوشتن الغدیر استفاه کرده،‌ در زمان تدوین و نگارش این اثر ارزشمند به همان صورت خطی موجود بود.


456232حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی‌نیا با ابراز تاسف از مفقودشدن برخی آثار علامه امینی، گفت: ایشان کتاب الغدیر را در 22 جلد تالیف و تدوین کرده‌اند، اما به علت مفقود شدن 11 جلد آن فقط نیمی از این اثر ارزشمند در دسترس است.

به گزارش ‌مرکز‌ خبر ‌حوزه، این خطیب که در نشست قرآنی با عنوان «الغدیر؛ دریچه‌ای به وسعت غدیر» ویژه نکوداشت دانشمند فرزانه علامه امینی ‌(ره) که در موسسه آموزش عالی بنت‌الهدی صدر در قم برگزار شد، سخن می‌گفت، افزود: بسیاری از منابعی را که علامه امینی در نوشتن الغدیر استفاه کرده،‌ در زمان تدوین و نگارش این اثر ارزشمند به همان صورت خطی موجود بود.

وی با اشاره به اهمیت شعر در مذهب اظهار کرد: شعر مال شیعه است، علمای ما در شعر تبحر خاصی داشتند که نمونه آن صاحب دیوان غدیریه که سیدالشعرای اسلام نام گرفته و شیعه بود.

این استاد حوزه هم‌چنین با اشاره به زحمات طاقت‌فرسای علامه امینی در نوشتن کتاب الغدیر، گفت: این عالم جلیل‌القدر جامعیت، استعداد و مطلب‌یابی خوبی داشت؛ به طوری که از کتاب‌های خطی قدیم بهترین عبارات و پرمحتواترین موضوعات را برداشت می‌کرد.

فاطمی‌نیا، در ادامه به بیان ویژگی‌های علمی علامه امینی پرداخت و گفت: آن مرحوم مجتهدی فرزانه بود که به کتاب‌های اهل ‌سنت نیز اشراف کامل داشت.

وی، اجتهاد را مایه برکات زیادی دانست و خاطرنشان کرد: علامه امینی با نوشتن کتاب الغدیر به مقاماتی رسیده بود که کراماتی از فیض الهی شامل حال او می‌شد.

این استاد حوزه در پایان سخنانش قدردانی از زحمات علمای سلف را مهم‌ترین وظیفه جامعه دانست و یاد‌آور شد: مسیر حوزه علمیه باید تربیت شخصیت‌هایی امثال علامه امینی‌(ره) باشد.

Comments are closed.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.