چهارشنبه 13 آوریل 11 | 13:11

مستندی با نام: عربستانی‌های ربوده شده

جوانان عربستانی اخیرا فیلم مستندی را تحت عنوان «عربستانی‌های ربوده شده» بر روی سایت یوتیوب منتشر کرده‌اند که در آن از طریق مصاحبه با اعضای خانواده زندانیان سیاسی و مذهبی و یکی از وکلای آن‌ها موضوع وضعیت این افراد مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است.


جوانان عربستانی اخیرا فیلم مستندی را تحت عنوان «عربستانی‌های ربوده شده» بر روی سایت یوتیوب منتشر کرده‌اند که در آن از طریق مصاحبه با اعضای خانواده زندانیان سیاسی و مذهبی و یکی از وکلای آن‌ها موضوع وضعیت این افراد مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است.


تهیه کنندگان این فیلم خودشان را «جوانان عاشق میهن و مخالف ظلم» معرفی کرده‌اند. آن‌ها خواستار آزادی همه افرادی هستند که «عاشق کشور و در پی اصلاح آن هستند» اما دستگیری‌های شبانه باعث غیبت آن‌ها از میان خانواده و نزدیکانش شده است.

فیلم با چند لحظه سیاه دردناک آغاز می‌شود. اما پس از آن از میان قلب تاریکی صدای امید بر می‌خیزد و مادری با صدایی گرفته به درگاه خداوند دعا می‌کند و از وی می‌خواهد تا فرزندش را مورد عنایت خود قرار داده و موجبات آزادی او را فراهم سازد.

خیریه سقا پیرزن مسنی است که سرگذشت پسر زندانی‌اش سعود مختار را برایمان تعریف می‌کند: وی از شرکت کنندگان در جلسات علمی آزادی‌خواهان بود که اعضای آن با برگزاری جلساتی در منازل درباره آزادی به اظهار نظر و سخنرانی می‌پرداختند.

دومین شاهد در این مستند، ایمان شمیری، دختر دکتر عبدالرحمن الشمیری است که پدرش فقط به جرم اینکه بر این باور بود که لازمه شهروندی تلاش در راستای اصلاح امور کشور است تا «به وظیفه الهی خود عمل کرده باشد». ایمان می‌گوید از زمان دستگیری مردان در خانواده‌شان مسئولیت اداره خانواده به عهده اوست.

گریه دردناک
در بخشی از این فیلم مستند چند کودک به طرز دردناک و تلخی گریه می‌کنند و دست ستمکار زندانبان پدرانشان را از آنان گرفته است تا اطمینان درباره داشتن پدری را که از آن‌ها حمایت کند و به آن‌ها یاد بدهد در مقابل ظلم سر تسلیم فرود نیاورند، از دست بدهند. اما غیبت پدر مانند یتیم بودن است. به طوری که تلخی این غیبت برای کودکانی مانند اسامه مختار فرزند سعود مختار و حسام و ماجد رشودی فرزندان شیخ سلیمان رشودی چاره‌ای جز گریه باقی نگذاشته است.

گوینده این مستند اظهار می‌دارد: در زندان‌های تاریک رژیم سعودی زندانی بدون داشتن هیچ اتهامی جز اختلاف فکر و برداشت با نظام، سالیان دراز در گوشه زندان‌ها باقی می‌ماند. تنها ابزار جرم در آنجا قلم و کاغذ است.

دکتر باسم عالم وکیل عربستانی نیز در اظهاراتی می‌گوید: این زندانیان به جرم دگراندیشی و فعالیت سیاسی مشروع و قانونی دستگیر شده‌اند.

گزارش‌های بین‌المللی
گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل حاکی از آن است که هزاران نفر از فعالان عربستانی در زندان‌های این کشور به سر می‌برند و آمار دقیقی از شمار آن‌ها در دست نیست. اغلب این زندانیان در شرایط کاملاً محرمانه نگهداری می‌شوند و بیشتر آن‌ها غالباً بدون هیچ گونه اتهام یا محاکمه‌ای ماه‌ها و بلکه سال‌ها در زندان مانده و مورد بازجویی قرار می‌گیرند. علاوه بر هیچ گونه امکان اعتراض یا اعاده حیثیتی برایشان فراهم نیست.

گزارش‌های سازمان عفو بین الملل می‌افزاید: بیشتر این زندانیان اجازه ارتباط با وکیل را ندارند و گاهی ماه‌ها یا سال‌ها به آن‌ها اجازه دیدار با خانواده‌شان داده نمی‌شود. دستگیر شدگان در زندان‌هایی نگهداری می‌شوند که انواع شکنجه جسمی و روحی برای گرفتن اعترافات در آن معمول است. در صورتی که این زندانیان دارای اتهامات مشخصی باشند، با محاکمه‌های سرّی و بدون حضور وکیل مواجه خواهند بود.

فیلم با هشداری که جنبه پیش بینی دارد پایان می‌یابد. گوینده فیلم می‌گوید: بالگرد‌ها، توپ‌ها، مسلسل‌ها و باتوم‌ها می‌توانند همه صداهای مخالف را خفه کنند و همه زندان‌های بزرگ می‌توانند هزاران نفر از دگراندیشان و منتقدان را در خود جای دهند. اما در‌‌ همان حال خشم شدیدی را در روح فرزندان، مادران یا همسران زندانیان ایجاد خواهند کرد. وی افزود: این خشم هرگز پایان نمی‌یابد و بحرانی است که سالیان درازی در وجدان افراد باقی خواهد ماند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: