چهارشنبه 13 آوریل 11 | 16:14

پایانی بر پرونده خونین یک سازمان تروریستی

سرانجام به‌رغم حمایت آشکار دولت آمریکا، صبر دولتمردان و مردم عراق از حضور گروهک تروریستی منافقین در این کشور لبریز شد و در پی اولتیماتوم‌های مکرر، چند روز پیش ارتش عراق برای اخراج آنها از پادگان اشرف در استان دیاله دست به اقدام عملی زد.


سرانجام به‌رغم حمایت آشکار دولت آمریکا، صبر دولتمردان و مردم عراق از حضور گروهک تروریستی منافقین در این کشور لبریز شد و در پی اولتیماتوم‌های مکرر، چند روز پیش ارتش عراق برای اخراج آنها از پادگان اشرف در استان دیاله دست به اقدام عملی زد.

تصمیم دولت عراق برای این اقدام را سفیر جمهوری اسلامی ایران دربغداد سه ماه قبل اعلام کرده بوده ولی گویا حمایت های سر سختانه آمریکا از این گروهک تروریستی، شائبه ماندگاری آنها در عراق را در ذهن سرکردگانشان نشانده بود، غافل از این که طرف عراقی جدای از قانون اساسی این کشور، خود یکی از مدعیان آنها بوده و نسبت به مشارکت آنها در جنایات صدام درخواست رسیدگی دارد.

نکته قابل تامل این است که آمریکائیان هنوز هم از این گروهک در عراق استفاده ابزاری کرده و از آنها برای عملیات تروریستی بهره برداری می کنند. در این باره عضو شورای شیوخ عشایر صلاح ‌الدین در عراق با بیان اینکه منافقین هرگز فعالیت‌‌های تروریستی خود را تعطیل نکرده‌اند، می گوید : خودروهای آمریکایی منافقین را برای انجام عملیات‌های تروریستی از اشرف خارج می‌‌کنند و پس از پایان عملیات، مجدداً به این پادگان باز می‌گردانند.

شیخ ابراهیم عبدالله الجبوری با اعلام اینکه هیچ کس نمی‌تواند مانع از تردد خودروهای آمریکایی به پادگان اشرف شود،‌ تاکید کرده است : عوامل آمریکایی بدون ایست و بازرسی وارد این پادگان می‌شوند و آزادانه،‌ عناصر منافقین را برای انجام عملیات‌‌های تروریستی از این پادگان خارج می‌کنند.

در روزهای اخیر بلافاصله پس از دست به کار شدن ارتش عراق برای برچیدن بساط گروهک تروریستی منافقین از پادگان اشرف شاهد بازتاب مثبت آن در مجلس عراق بودیم در این خصوص نیز حزب کنگره ملی عراق اعلام کرد که گروهک تروریستی منافقین همچنان به قتل شهروندان عراقی ادامه می‌دهد و این حزب از تلاش‌های دولت برای پایان دادن به حضور این گروهک در خاک عراق حمایت می‌کند.

حزب کنگره ملی عراق به ریاست “احمد چلبی ” در بیانیه‌ای تاکید کرد: کنگره کلی عراق اقداماتی دولت عراق برای پایان دادن به حضور گروهک تروریستی منافقین به ویژه تلاش ارتش عراق برای کنترل پادگان اشرف را تایید می‌کند .

در این بیانیه آمده است: گروهک تروریستی منافقین در سرکوب انتفاضه مردم عراق در ماه مارس سال 1991 میلادی شرکت داشت و همچنان نیز به قتل عراقی‌ها و تحریک‌آفرینی علیه وضعیت دموکراتیک عراق ادامه می‌دهد . حزب کنگره ملی عراق در بیانیه خود همچنین بر ضرورت برچیده شدن اردوگاه عناصر گروهک تروریستی منافقین که به عنوان یک سازمان نظامی و توطئه‌گر علیه مردم در خاک عراق فعالیت می‌کند، تاکید کرد.

از مجاهدین تا منافقین
شاید بسیاری از مردم ایران سالهای پیش از انقلاب و تلاشهای انقلابیون برای سرنگونی محمد رضا پهلوی شاه مستبد ایران را به یاد داشته باشند .آن زمانی که عده ای با رویکردهای ملی ، عده ای با دیدگاه های ملی و مذهبی و عده ای دیگر با نگاه های دینی و یا ایدئولوژیکی حرکت های مبارزه طلبانه داشتند . در همان مقطع سازمانی ایدئولوژیک با رویکردهای نظامی تاسیس شد تا با اقدامات چریکی و زیر زمینی به اهداف انقلاب کمک کنند.

هر چند در آن مقطع اقدامات سازمان مجاهدین خلق همچون اقدامات اعضای حزب توده در مسیر سرنگونی رژیم شاهنشاهی در ایران قرار داشت ، ولی هیچ گاه اقدامات مسلحانه این گروه از سوی حضرت امام خمینی (ره) مورد تائید قرار نگرفت.

امام راحل در همان مقطع نیز با حرکت های خشونت آمیز مخالف بودند و با وجود فشارهای سیاسیون نیز اقدامات گروه مسعود رجوی را قبول نداشتند. بعدها انشعاب این سازمان و خروج نظامی اش علیه نظام جمهوری اسلامی ایران موید نگاه تیز بین و آینده نگری امام (ره) بود.

رویکردهای نظامی به تنهایی نمی توانست عاملی برای طرد آنها از انقلاب باشد زیرا پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت های نظامی این گروه فروکش کرده و حتی مسعود رجوی به عنوان یکی از سرکردگان این گروه در انتخاباتی که دولت موقت برگزار کرد به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شد.

همگام با بنی صدر همراه با صدام
شاید بتوان علت اصلی خروج سازمان مجاهدین از دایره انقلابیون را ارائه قرائت شاذ و خاص از دین اسلام و انحراف آشکار از تعالیم دینی قرآن کریم دانست. آنها مکتبی التقاطی از سوسیالیسم و اسلام را طراحی کرده بودند و در عین حال در مواقع مقتضی حتی لیبرال ترین افراد را همسوی خود می خواندند. نمونه بارز آن هم همسویی مسعود رجوی با افرادی مثل بنی صدر و ملی مذهبیون در سال 1360 بود که در نهایت نیز رئیس جمهور مخلوع به همراه وی از کشور گریخت.

این گروهک پس از وقایع سال 1360 نفاق خود را با انقلابیون کاملا آشکار کرد و در جای جای کشور دست به ترور مردم و مسئولان زد. این گروهک طی سالیانی که ایران در گیر جنگ تحمیلی بود قریب به 12 هزار نفر از ایرانیان را به قتل رساند و در آخرین روزهای جنگ به پشتیبانی غرب و صدام در مرز ایلام به خاک ایران حمله ور شد ولی رزمندگان اسلام طی عملیات مرصاد آنها را شکست داده و ضربه مهلکی به تشکیلات وبدنه این گروهک در عراق وارد کردند.

اردوگاه اشرف از همان سالها در منطقه دیاله عراق و با توسل رژیم بعثی به زور در برابر روستائیان منطقه، ایجاد و مامن اصلی گروهک تروریستی منافقین شد. صدام از اعضا این گروهک در مقاطع مختلف برای سرکوب مردم عراق نیز استفاده کرد ، بویژه برای سرکوب کردهای عراق از این گروهک بهره گرفت . بنا بر آمار اعلام شده گروهک منافقین در جریان سرکوب نهضت کردهای عراقی قریب به 25 هزار نفر از آنان را به شهادت رساند.

با سرنگونی صدام در عراق دور تازه ای از خوش خدمتی منافقین به ارباب اصلی یعنی آمریکا آغاز و از این نیروها یک بار دیگر برای عملیات تروریستی و قتل وعام مردم عراق استفاده شد.

آمریکا و اروپا که به ادعای مبارزه با تروریست ها به افغانستان و عراق حمله کرده بودند، خود برای بهره برداری ابزاری از گروهک منافقین به آنها میدان داده و از آنها برای مقابله با ایران استفاده و حمایت کردند. حتی از بودجه‌های نظامی برای زنده نگاه داشتن این گروهک بهره گرفته و سران تروریست این گروهک را در خاک خود پذیرفتند.

رانده‌شدگان
اما به هر تقدیر قانون اساسی عراق مخالف حضور گروهکی تروریستی در خاک این کشور است و تا زمانی که دولت جدید عراق تشکیل نشده بود، فرصت برای بقا درعراق از سوی منافقین مغتنم شمرده شد.

در همین مقطع حتی آنها در جریان اغتشاشات پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران فعال تر شده و خود را به جریان موسوم به سبز چسباندند تا شاید از این فرصت برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. ولی به هر تقدیر شیپور ارتش عراق برای پایان دادن به حضور آنها در این کشور به صدا درآمده و با وجود مخالفت آمریکائیان و حمایت مخفیانه از منافقین زمان برای پایگاه اشرف تمام شده است.

حال پس از این اتفاقات و مقابله جدی سربازان عراقی با مداخله نیروهای امریکایی مستقر در عراق برای کمک رسانی به منافقین ،اظهارات تازه امریکائیان درباره اردوگاه اشرف رنگ و بوی سیاسی گرفته و تلاش برای حفظ آنها در فازی دیگر دنبال می شود.

در این باره مارک تانر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از مقامهای عراقی خواسته است تا به مقامات سازمان ملل متحد برای بازدید از اردوگاه اشرف اجازه نامه صادر کنند. تانر در عین حال ادعا کرد که آمریکا آماده است با اجرای یک برنامه با توافق عراق ، آینده اردوگاه اشرف را مشخص کند.

آنچه امروز درعراق روی می دهد کاملا با ابتکار و استقلال عراقی ها صورت می گیرد و جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از این اقدام مسئولان عراقی، خواستار محاکمه همه تروریست های این گروهک در عراق و اروپا است. ولی آنچه که مشخص است فرجام سیاهی است که اعضا گروهک تروریستی منافقین گرفتارش شده اند.

پادگان اشرف و وقایع آن بی شک یک پیام جدی می تواند داشته باشد و آن اینکه ” انحراف و التقاط از آرمانهای انقلابی و اسلامی و همچنین لجاجت در زیاده خواهی و مقابله با ملت ایران فرجامی جز نافرجامی ندارد”.

  1. علی
    14 آوریل 2011

    ای بیچاره ها،هم از خدا افتادید، هم از خرما.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: